jamejamonline
سیاسی دولت کد خبر: ۱۱۰۶۷۱۲   ۰۵ دی ۱۳۹۶  |  ۱۰:۴۷

سخنگوی دولت درباره گرانی تخم مرغ

تخم‌مرغ‌ها بیماری داشتند، معدوم کردیم!

سخنگوی دولت گفت: قیمت تخم‌ مرغ در ۴ ماهه اوّل سال تقلیل داشته اما از مرداد با کاهش تولید داخل، قدرت صادرات را از دست دادیم؛ زیرا برای حفظ سلامت مردم، نسبت به معدوم کردن تخم‌مرغ به خاطر بیماری آنفلوآنزا اقدام کردیم.

تخم‌مرغ‌ها بیماری داشتند، معدوم کردیم!

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت صبح امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه ضمن ضمن تبریک به مسیحیان جهان به خصوص هم میهنان مسیحی کشورمان به مناسبت میلاد حضرت مسیح در مورد افزایش نرخ تخم مرغ گفت: قیمت تخم مرغ به عنوان یکی از اقلام غذایی مردم روال با ثباتی را داشته است و حتی در چهار ماهه نخست سال جاری قیمت آن اندکی نزولی بوده است بطوری که قیمت ان در فروردین ماه امسال از 5هزار و672 تومان به چیزی در حدود 4هزار و 750 تومان در تیرما رسیده است.

وی افزود: اما از مردادماه با توجه به کاهش تولیدات داخلی نه تنها قدرت صادرات خود را از دست دادیم اما مشکل آنفولانزا روی میزان تولید ما و برخی کشورها اثر سوء گذاشت. بطوری که این آنفولانزای فوق حاد پرندگان که ما و کشورهای دیگر دچار آن شده‌ایم مجبور شدیم برا سلامت مردم نسبت به معدوم کردن مرغ و تخم مرغ ادام کنیم.

نوبخت تصریح کرد: در طی سال گذشته و سال جاری بیش از 23 میلیون پانصد هزار تن قطعه مرغ تخم گذار معدوم شد و در فاصله اول مهر امسال تا دوم دیماه سال جاری حدود 12 میلیون 300هزار قطعه مرغ تخم گذار برای سلامت جامعه معدوم شد.

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: بطوری که 14 تا 20 درصد از نیاز ما را این میزان مرغ معدوم شده تامین می کرد و دولت نیز 30 میلیارد تومان برای جبران این خسارات در سال گذشته و امسال هم 100 میلیارد تومان تصویب که 30 درصد آن برای جبران بخشی از خسارت وارد شده پرداخت شده است.

نوبخت با اعلام اینکه رییس جمهور دستور دادند که به این موضوع رسیدگی و مشکل افزایش قیمت تخم مرغ حل شود، گفت : وزارت جهادکشاورزی نیز در این زمینه اقدامات به وقتی انجام داد، در حال حاضر مجوز واردات 19 هزار تن تخم مرغ داده شده است و 120 هزار تن دیگر نیز در حال مجوز ادامه گرفتن است و 110 هزار تن تخم مرغ هم ترخیص شده است.

وی تصریح کرد: در چنین مباحثی است که بحث تکفیک وزارتخانه‌ها اهمیت پیدا می‌کند. مخصوصاً در کشور ما که کوچکترین تغییر قیمتی باعث واکنش‌های اجتماعی می‌شود، انتظار داریم مجلس محترم به این موضوع التفات کند هرچند که در هر صورت سیاست دولت کنترل تورم است و با عرضه کردن محصولات، به قیمت واردات این کار را خواهد کرد.

سخنگوی دولت با اشاره اینکه سیاست دولت بر کنترل بازار است، گفت: دولت همچنان بر سیاست مهار تورم تاکید دارد و مجلس انتظار دارد که دولت نسبت به اصلاح قیمت های حامل های انرژی اقدام کند.

وی افزود: دولت مگر اجازه می دهد که مردم زیر بار تورم و گرانی زندگی کنند؟ دولت خود را امسال هم مثل سالهای گذشته خود را موظف می داند در برابر تورم و افزایش نرخ ارز مقاومت کند.

نوبخت با بیان اینکه دولت به ثبات اقتصادی توجه دارد، گفت: اینکه ارزش ریال در برابر سایر ارزهای خارجی پایین بیاید موضوعی نیست که مورد قبول دولت باشد و اینکه گفته می‌شود قرار است قیمت بنزین و مواردی نظیر آن بیشتر شود، همه جزو گمانه زنی هاست

سخنگوی دولت ادامه داد: تورم یعنی قدرت خرید خانواده‌ها پایین بیاید یا پایین آوردن نرخ ارز باعث پایین آمدن ارزش ریال ‌شود. بله، درست است که عده‌ای همین را می‌خواهند ،اما دولت تاجر نیست و مطمئن باشید امسال هم مثل سال‌های قبل خود را برای کنترل قیمت‌ها موظف می‌داند.

نوبخت با تاکید بر اینکه همیشه انتخاب بین بد و خوب نیست و گاهی اوقات انتخاب در شرایط اضطراری صورت می‌گیرد، گفت: من هیچ‌گاه حرفی نمی‌زنم که ضمانت اجرایی نداشته باشد. این فضاسازی هایی که ایجاد کرده‌اند و می گویند دولت کنترل تورم را کنار گذاشته است، درست نیست، سیاست ما کنترل تورم است.

وی همچنین با اشاره به پیگیری مطالبات سپرده‌گذاران موسسات مالی از سوی دولت گفت: از مردم خواهش می‌کنم دقت کنند. بارها به مردم گفتند اما باز هم سپرده‌گذاری کردند. ما پیگیر مطالبات آنان بعد از جلسه روسای سه قوه هستیم و آقای رئیس‌جمهور پیگیر این مسئله هستند.

نوبخت با تاکید بر اینکه دولت در سالهای گذشته از مجوز افزایش حامل های انرژی استفاده نکرد، گفت: این در حالی است که بر اساس قانون، این اصلاح قیمت حق دولت است، اما دولت ریالی از این پول را به خزانه نیاورد و هر سال بین ده تا دوازده میلیارد تومان از محل خزانه را به درآمدهای حاصل از افزایش حامل های انرژی اضافه و یارانه های مردم پرداخت کرد ولی برای سال آینده دولت تصمیم دارد این درآمد را صرف ایجاد اشتغال کند.

سخنگوی دولت ادامه داد: برای سال آینده در نظر داریم 17 هزار و 900 میلیارد تومانی که به واحدهای تولیدی اختصاص داده بودیم را تا 75 هزار میلیارد تومان افزایش دهیم که از این میزان، 17 هزار میلیارد تومان آن را از محل اصلاح قیمت ها تامین می‌کنیم تا تامین اشتغال با فشار بیشتر بر مردم همراه نشود و هر رقمی که از افزایش قیمت حامل های انرژی به دست آید، حداقل 60 هزار میلیارد تومان به آن اضافه می کنیم تا در بخش اشتغال استفاده شود.

وی در ادامه تاکید کرد: بخش دیگری از این افزایش قیمت‌ها را برای بافت‌های فرسوده در نظر گرفته‌ایم و قصد داریم این بافت‌ها را بازسازی کنیم و این یک طرح محله به محله است که در نظر داریم در آن تمامی امکاناتی که یک محله به آن نیاز دارد را احداث کنیم که همین امر خود فرصت‌های شغلی تازه‌ای را به وجود می‌آورد و در عین حال شهر هم در برابر زلزله ایمن می‌شود و نیز طبق برآوردها تا 240 هزار فرصت شغلی هم ایجاد خواهد شد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه نمی‌دانم چرا در کشور ما پرداخت مالیات سخت است، اظهار کرد: برخی می‌گویند دولت دستش را در جیب مردم کرده است در حالیکه ما باید اشتغالی ایجاد کنیم که مناسب شان مردم باشد تا مردم بتوانند مالیات هم پرداخت کنند. همچنین باید به این موضوع اشاره کنم که دولت باید این را بپذیرد که می‌تواند منتقد داشته باشد، اما اینکه میزان انصاف آن منتقدان درباره انتقادهایی که مطرح می‌کنند چقدر است را نمی‌دانم که البته این هم موضوع تازه‌ای نیست؛ چرا که در بحث حقوق نامتعارف شاهد بودید که چه مطالبی مطرح شد اما مردم انتخاب خود را انجام دادند چرا که به دولت اطمینان دارند.

نوبخت ادامه داد: بنابراین اوضاع به این صورت که در فضای مجازی جلوه داده می‌شود، نیست. مردم هنوز دولت را دوست دارند و اگر عده‌ای عنوان می‌کنند که پشیمان هستند به نظر می‌رسد باید از آنان پرسید که شما کی رای دادید؟ شاید خیلی از آنان جزو کسانی نباشند که رای داده بودند.

وی با اشاره به شکل‌گیری کمپین ما پشیمان هستیم در فضای مجازی، افزود: دولت متعلق به همه مردم است و ما از نظرات مردم آگاه هستیم اما می‌دانیم که عده‌ای لباس نقد پوشیدند و هیچگاه در کنار دولت و ملت نبودند پس آنهایی که امروز گفته‌اند ما پشیمان هستیم باید از آنان پرسید که چه زمانی رای دادند که امروز پشیمان شدند.

نوبخت با تاکید بر اینکه اموالی که در دست دولت است اموال پدری ما نیست، اظهار کرد: شاید اموالی که امروز در دست ماست در دولت‌های قبلی اموال پدری بود اما ما چنین دیدگاهی نداریم و دولت خودش را موظف می‌داند از حقوق مردم صیانت کند. ما با مردم لج نمی‌کنیم و خودمان را عقل کل نمی‌دانیم و با رویکردهای پوپولیستی پاسخ مردم را نمی‌دهیم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره علت افزایش عوارض خروج از کشور، بیان کرد: در کشورهای دیگر کسی ارز جابجا نمی‌کند چرا که همه کارت دارند اما در کشور ما هفت میلیارد دلار ارز خرج می‌شود. ما که نفت را نمی‌دهیم و با چمدان پول را تحویل نمی‌گیریم پس اگر عده‌ای شبانه به کشورهای همسایه سفر می‌کنند ، با چمدان پر از قاچاق کالا باز می‌گردند و از سویی ما می‌گوییم تولید داخلی رونق پیدا کند باید گفت که آیا با این روش‌ها می‌شود تولید داخلی را رونق داد؟

نوبخت تصریح کرد: ما نفس این سفرها را برای مردم کشورمان نفی نمی‌کنیم اما باید زندگی کارگران را هم در نظر بگیریم چرا که بازار از کالاهای قاچاق پر شده است و البته در خصوص قانون افزایش عوارض خروج از کشور استثناهایی هم وجود دارد که در آئین نامه اجرایی آن مشخص خواهد شد.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آمادگی دولت برای رسیدگی به حوادث طبیعی، اظهار کرد: خودتان شاهد هستید که در مورد اتفاقی که در نزدیکی تهران رخ داد با وجود تلاش‌هایی که دولت انجام داد چقدر فضاسازی شد و مردم را ناامید کردند اما دولت فضای بازی را ایجاد کرده است و ما از طبقه روشنفکر می‌خواهیم به دولت در اطلاع‌رسانی دقیق کمک کند.

وی با اشاره به درخواست رییس‌جمهور مبنی بر زیر نظر گرفتن نهادها در زمینه اختصاص بودجه، گفت: ما 59 نهاد غیردولتی داشتیم که از بودجه دولت استفاده می‌کردند و این بودجه شاید در اختیار رسانه‌هایی قرار می‌گرفت که علیه دولت تیتر می‌زدند اما ما باید به همه نهادها کمک کنیم. در بودجه سال 97 قرار است بودجه را بر اساس عملکرد این نهادها به آنان تخصیص دهیم.

نوبخت در واکنش به سخنان سخنگوی قوه قضاییه مبنی بر اینکه دولت خودش متقاضی امر شنود است، اظهار کرد: دستگاهی که باید درباره چنین چیزی سخن بگوید وزارت اطلاعات است و من انتظار دارم وزیر اطلاعات درباره این موضوع پاسخ روشنی بدهد و البته همه شما می‌دانید که این دولت به دنبال اینکه یک شهروند چه صحبتی می‌کند، نیست، چرا که ما به حقوق شهروندان احترام می‌گذاریم اما باز هم از وزیر اطلاعات درخواست می‌کنم که درباره این موضوع توضیح دهد.

سخنگوی دولت با اشاره به بودجه‌ای که دولت به حوزه‌های علمیه اختصاص می‌دهد، خاطر نشان کرد: در اینکه واقعا طلاب با حداقل‌ها در حال کسب معارف و علوم دینی هستند تردیدی نیست و اینکه دولت پول اینها را قطع کند نیز فعلا در نظام تصمیم‌گیری ما قرار ندارد البته که بخشی از وجوهات طلاب نیز از سایر منابع تامین می‌شود.

وی ادامه داد: نفس کمک کردن به این مراکز علمی قابل زیر سوال بردن نیست اما اینکه دولت بیشتر از این به آنان کمک کند هم میسر نیست و باید نظارتی از سوی دولت وجود داشته باشد که هزینه‌کردها مشخص شود و آنان نیز پاسخگو باشند.

نوبخت در پاسخ به پرسشی درباره اینکه چرا در ماه‌های اخیر شاهد برگزاری دیدارهای متعدد با مهدی کروبی بوده‌ایم اما دیداری با میرحسین موسوی انجام نشده است، اظهار کرد: در این زمینه دبیر شورای عالی امنیت ملی یا سخنگوی تعیین شده آن باید اطلاع‌رسانی کند اما من می‌گویم که درباره هر سه نفر از محصوران این تصمیم گرفته شده و خودم نیز تصور می‌کردم که برای هر سه نفر آنان دیدارها انجام شود اما پیگیری‌های لازم را انجام خواهم داد.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره مشکلات ایران و عربستان، گفت: ما مشکل‌مان با مردم و کشور عربستان نیست بلکه با این نوع سیاست‌های واقعا غیرانسانی در عربستان مخالف هستیم و آنچه که در چارچوب عرف دیپلماتیک بتوانیم انجام دهیم.

نوبخت خاطر نشان کرد: اینها فکر می‌کردند یکی دوهفته‌ای فرد مورد نظرشان را در صنعا می‌گمارند نتوانستند چنین کاری کنند. در سوریه ببینید سعودیها از چه کسی حمایت ‌می‌کنند و در مذان اتهام به داعش هستند.

سخنگوی دولت ادامه داد: مسائل ما با عربستان خیلی فراتر از یک بازی فوتبال است. با این حال انچه در چارچوب عرف دیپلماتیک بتوانیم انجام دهیم مطوئن باشید مردان کهنه کار دیپلمات ما همانطور که همه کسانی که با آن‌ها مذاکره کردند اعتراف به توانایی مردان دیپلماتیک ما گذاشتند مثل مردان شجاع نظامی ما.

وی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه لیستی از مدیران یارانه‌بگیر با حقوق نزدیک به 17 میلیون تومان به دولت اعلام شده است، بیان کرد: بله، آقای عادل آذر لیست این افراد را اعلام کرده و تصمیم گرفتیم این افراد از لیست یارانه‌بگیران حذف شوند؛ چرا که برخی از افراد با حقوقی که شایسته دریافت یارانه نبودند، یارانه می‌گرفتند که البته تعداد زیادی هم نبودند اما با همان تعداد هم برخورد خواهد شد. من از اینکه فردی با این شرایط همان 45 هزار تومان را دریافت می‌کرده است بدم آمد و آنان ملزم هستند یارانه‌ای را که تاکنون گرفته‌اند باز پس دهند.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه دولت چطور می‌خواهد با توجه به تعطیلی برخی مراکز تولیدی با افزایش قیمت در سال آینده اشتغال پایدار ایجاد کند گفت: اگر ما بخواهیم یک مقدار پول را بین بیکاران توزیع کنیم و خودشان بروند برای خودشان شغل درست کنند این همانی است که شما می‌گویی.

وی اضافه کرد: بالاترین رهاوردش این است که بیکار را بدهکار می‌کند.ما چنین تصمیمی نداریم و از شما وقت خواستم که روزی بیایم و کل پروژه‌ها را باز کنم و از نگاه‌هایتان استفاده خواهیم کرد. ما را نقد کنید تا اگر مواردی است تکمیل کنیم.

نوبخت در مورد عدم اسکان موقت زلزله زدگان کرمانشاه بیان داشت: هنوز کار اسکان موقت زلزله زدگان کرمانشاه به پایان نرسیده است، در عین حال بخش قابل توجهی از آنان اسکان داده شده‌اند و دولت از نظر منابع مالی برای این امر، هیچ مشکلی ندارد و همه منابع مورد نیاز را تامین کرده و می‌کند، مخصوصا که اگر در کنار بنیاد مسکن، پیمانکار دیگری هم با ما همکاری کند، استقبال می‌کنیم و در هر صورت ظرف هفته های آینده مسئله اسکان موقت را تکمیل خواهیم کرد.

سخنگوی دولت ضمن تشکر از خدمات قرارگاه خاتم الانبیا سپاه در جهت کمک رسانی به زلزله زدگان در پاسخ به پرسشی درباره اقدامات دولت برای آمادگی در برابر زلزله احتمالی در تهران گفت: ما جلساتی با شهردار تهران در این زمینه داشته ایم و برنامه ریزی هایی برای آینده و رخدادهای احتمالی انجام دادیم که در این زمینه به موضوع آموزش مردم برای واکنش در برابر زلزله هم توجه کرده‌ایم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج یکی از مهم‌ترین مواریث امام و انقلاب ماست که توانسته در مقاطع مختلف خدمات گسترده‌ای به ایران عزیز داشته باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها