jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۱۰۵۹۰۷ ۰۳ دی ۱۳۹۶  |  ۱۰:۴۳

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران گفت: کاهش تولید به دلیل بیماری حاد تنفسی سبب افزایش قیمت تخم مرغ شده و این روند افزایش تا سال 97 نیز درست نمی شود.

تخم مرغ ارزان بشو نیست! / اتحادیه: صادرات تخم مرغ نداریم

ناصر نبی پور، رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران در گفت و گو با خبرنگار جام‌جم آنلاین علت گرانی تخم مرغ را شیوع بیماری حاد تنفسی در میان طیور اعلام کرد و افزود: تعداد زیادی از مرغ ها معدوم شدند که باعث افزایش قیمت تخم مرغ شده و این روند تا سال 97 نیز درست نمی شود.

وی ادامه داد: اگر همین امروز برای بیمه مرغداران اقدام و نیز کمک تسهیلاتی انجام شود، بازده آن برای به بازار آمدن اولین تخم‌مرغ در 5 ماه آینده خواهد بود، دامپزشکی از بهار سال گذشته هشدار داده بود که در سال 96 به خصوص پاییز و زمستان خطر شیوع بیماری مرغ‌ها را تهدید می کند اما اقدامی صورت نگرفت.

نبی پور در خصوص دلایل افزایش قیمت تخم مرغ گفت: کاهش تولید به دلیل بیماری حاد تنفسی موجب بالا رفتن قیمت ها شده است در حال حاضر مرغداری تولید کنندگان، تخلیه شده است و باید حقوق، بیمه و دستمزد کارگر را نیز پرداخت کنند در صورتی که نمی توانند فعالیتی انجام دهند و تعداد آن‌ها بالای 300 واحد است.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با اشاره به مشکلات بیماری حاد تنفسی در مرغداری ها ادامه داد: این وضعیت از سوی سازمان دامپزشکی پیش بینی شده بود ولی سازمان های مسئول با این سازمان همکاری لازم را ندارند و اگر وضعیت به همین منوال باشد قطعا در سال بعد شرایط وخیم تر خواهد شد و در شهریور ماه سال آینده شرایط مشابه را برای استان فارس داریم اما مسئولان شرایط را باور ندارند .

وی در خصوص قیمت هر شانه تخم مرغ گفت: عرضه تخم مرغ، دیروز از درب مرغداری کیلویی 7 تا 7 هزار و 100 تومان و قیمت آن برای هر شانه نیز 14 هزار و 200 تومان بوده است.

نبی پور درباره اینکه آیا صادرات تخم مرغ به قطر در افزایش قیمت موثر بوده یا خیر اظهار داشت: صادرات در تابستان انجام می‌شد که تولید خوبی داشتیم اما در حال حاضر صادراتی انجام نمی‌شود زیراکه برای مصرف داخل نیز تولید کافی نیست.

وی درباره تاثیر واردات تخم مرغ بر کمبود و نیز تنظیم بازار تصریح کرد: با واردات می توان بخشی از خلا بازار را کنترل کرد ولی باید به این نکته توجه داشت که در قیمت تاثیری ندارد زیراکه کشورهای اطراف نیز درگیر بیماری حاد تنفسی در مرغ ها هستند و در صورت تقاضای واردات در این شرایط، افزایش قیمت تخم مرغ طبیعی و واقع بینانه است؛ در سال 89 نیز با شیوع آنفولانزای مرغی، در ابتدا واردات هر کارتن تخم مرغ با 17 دلار شروع شد و به 52 دلار رسید.

نسترن نعمتی/جام‌جم آنلاین

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

جای خالی حقوق در بازار سرمایه

جای خالی حقوق در بازار سرمایه

تضییع اموال مردم در بازار سرمایه از جهات مختلفی نیازمند کاربست قواعد حقوقی است. استمرار این وضعیت هم موجب تضییع حقوق عامه است و هم مشکلاتی با ابعاد اجتماعی ـ امنیتی به دنبال خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر