jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۰۳۷۱۲   ۲۷ آذر ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

با آغاز فصل برداشت گل نرگس در فارس ، نرگس زارهای استان چشم به راه گردشگران است .

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، فارس به عنوان قطب تولید گل نرگس، یکی از معدود استان‌های کشور است که این گل خوش‌بوی زمستانی در دشت‌ها و کوهپایه‌های آن به‌صورت ارگانیک و در شرایط طبیعی رشد می‌کند.

جانشین معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس می‌گوید: 380 هکتار نرگس زار در استان به صورت دیم و آبی وجود دارد که میانگین تولید آن در چند سال گذشته بین 175 تا 190 میلیون شاخه بوده است.

علی تسلیمی می‌افزاید: فارس مقام نخست تولید گل نرگس را در کشور دارد و شهرستان‌های شیراز، لار، اقلید، کازرون، ممسنی، رستم، مهر، فراشنبد و جهرم تولید کنندگان عمده این گل در فارس هستند.

وی می‌گوید: پیش بینی می‌شود امسال با رشد 10 درصدی بیش از 190 میلیون شاخه گل نرگس در استان تولید شود.

فرهادی پور از باغداران کازرونی می‌گوید: در این منطقه گونه‌های نرگس شش پر، شهلا و معمولی وجود دارد که از میان آن‌ها نرگس شهلا به جهت داشتن زیبایی و بوی بسیار خوش مشهور است.

وی می‌افزاید: این گیاه پیازدار با ارتفاع بین 30 تا 45 سانتی متر و با گل‌برگ‌های 3 تا 8 تایی در فصل زمستان به گل می‌نشیند.

فرهادی پور ادامه می‌دهد: نرگس‌های کازرون به خاطر مرغوبیت بالا، زیبایی و طراوت، بوی مطبوع و ماندگاری خواهان زیادی دارد و به شهر‌های خراسان ، قم، کرج، اصفهان، تهران و کشورهای حاشیه‌ ای خلیج فارس و آسیای میانه صادر می‌شود.

نرگس‌زار‌های فارس در سال‌های اخیر علاوه بر درآمدزایی برای کشاورزان، جاذبه‌ای چشم نواز برای جذب گردشگران داخلی و خارجی بوده است.

محمدرضا معینی، رئیس میراث فرهنگی شهرستان کازرون با اشاره به افزایش ورود گردشگران در فصل برداشت نرگس در این شهرستان می‌گوید: گرچه کازرون به دلیل سابقه تاریخی و برخورداری از حدود 256 اثر تاریخی ثبت شده، موقعیت خاص گردشگری دارد، ولی در ماه‌های دی و بهمن که فصل گل دهی نرگس‌ز‌ار‌های دشت‌های شهرستان بویژه مناطق جره و بالاده است، شاهد ورود انبوهی از گردشگران به شهرستان و نرگس‌زار‌ها هستیم که عمده آن‌ها گردشگران طبیعت هستند.

در سال‌های اخیر و با ارتقا دانش کشاورزی در استان، کاشت و پرورش گل نرگس به عنوان یکی از راه‌های کسب درآمد، مد نظر بسیاری از مردم شهرستان‌های فارس قرار گرفته است.

علی تسلیمی جانشین معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس می‌گوید: برداشت 190 میلیون شاخه گل نرگس باعث شده استان فارس، رتبه برتر برداشت گل نرگس را به خود اختصاص دهد.

این مقام مسئول تاکید می‌کند: سازگاری با شرایط اقلیمی، مقاومت نسبت به کم آبی، زیبایی و عطر و بوی خاص، پرورش در فضای باز و اقتصادی بودن از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که سبب شده کشاورزان استان فارس به کشت گل نرگس رغبت نشان دهند.

وی با بیان اینکه با تولید و برداشت گل نرگس برای 530 بهره بردار به صورت مستقیم در زمینه تولید گل نرگس و حدود هزار نفر نیز به صورت غیر مستقیم در زمینه فروش اشتغال ایجاد می‌شود، می‌گوید: میزان عملکرد گل در شرایط دیم 10 شاخه در مترمربع است، اما میزان عملکرد در کشت‌های آبی و باغی حدود 100 شاخه در متر مربع است.

جانشین معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، اصلاح، توسعه و افزایش سطح زیرکشت این گل را از جمله اولویت‌های این سازمان می‌داند و می‌افزاید: رقم پرپر و هزارپر که پرگل هستند، در برخی مناطق جایگزین ارقام تک‌گل همچون شهلا و شیراز یا ارقام کم‌عطر و بو شدند.

محمدرضا شهابی رئیس جهاد کشاورزی جهرم با بیان اینکه، اولین برداشت گل نرگس در کشور از باغ‌های بخش خفر انجام می‌شود، تصریح می‌کند: ماندگاری بیشتر، شاخه‌های بلند، قیمت مناسب، اشتغالزایی، نیاز آبی کم، کشت تلفیقی توام با باغ‌ها انار، بادام، انجیر و سیب از ویژگی‌های منحصر به فرد گل نرگس است.

گل‌دهی نرگس همه ساله از نیمه دوم سال آغاز و تا پایان بهمن و گاهی نیز نیمه اول اسفند ادامه دارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عید مظلوم غدیر در حجاز

عید مظلوم غدیر در حجاز

10سال پیش توفیق داشتم بروم حج تمتع. روزهایی تکرارنشدنی در زندگی‌ام. بین همان روزها هم روزهایی بود که در عمق جان‌ودلم ثبت شد. این روزها و ماجراها به این دلیل خاطره شد که با مظلومیت وجود نازنین مولای ما امیرالمؤمنین بی‌نسبت نبود.

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ایالات‌ متحده‌آمریکا در تلاش برای حفظ هژمونی در حال افول خود، در پرونده‌های خاصی، متوسل به تحریم‌های یکجانبه برای اعمال فشار بر قدرت در حال ظهور چین شد. یکی از پاشنه‌های آشیل اژدهای خفته از نظر واشنگتن، هنگ‌کنگ است.

راه‌اندازی شبکه روس زبان و چشم‌انداز پیش ‌رو

راه‌اندازی شبکه روس زبان و چشم‌انداز پیش ‌رو

سازمان صداوسیمای جمهوری ایران در ادامه تلاش برای تقویت روابط فرهنگی-رسانه‌ای با کشورهای دوست، از جمله روسیه، اینک در مسیر اقدامی بنیادین و اساسی قرار گرفته است که می‌تواند روابط ایران و روسیه را در همه عرصه‌ها با تحولی چشمگیر و رو به جلو هدایت کند.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر