jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۱۰۱۰۸۴   ۱۹ آذر ۱۳۹۶  |  ۰۱:۳۱

محسن رضایی در برنامه نگاه یک عنوان کرد:

نقش سعودی‌ها در انتقال پایتخت رژیم صهیونیستی به قدس

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: نقش سعودی‌ها در انتقال پایتخت رژیم صهیونیستی به قدس جدی است و برخی اسناد مبنی بر این موضوع وجود دارد.

نقش سعودی‌ها در انتقال پایتخت رژیم صهیونیستی به قدس

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تسنیم، محسن رضایی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما با اشاره به قضیه فلسطین و اشغال قدس گفت: قضیه فلسطین طولانی‌ترین قضیه دو قرن اخیر است و درباره آن دهها قطعنامه در سازمان ملل امضا شده است. اقدام ترامپ در انتقال پایتخت رژیم صهیونیستی به قدس برخلاف بسیاری از این‌هاست. به عنوان مثال قطعنامه 478 سازمان ملل قدس شریف را پایتخت فلسطین می‌داند.

وی افزود: اقدام ترامپ بر خلاف قطعنامه‌ها و غیر منطقی بود و این کار برخلاف قطعنامه‌هایی انجام شد که آمریکا آنها را پذیرفته بود و در شورای امنیت وتو نکرده بود، یعنی دولت‌های قبلی امریکا آن را قبول داشتند.

رضایی در ادامه درباره علت این کار ترامپ تصریح کرد: یکی از علت‌های این اقدام ترامپ ژن ساختارشکن اوست و ایشان همان رفتاری را انجام داد که در مورد برجام و کره‌شمالی انجام داد و دیده شده است که آمریکا حتی در توافقات با اروپایی‌ها نیز به صورت یکطرفه از توافق خارج شده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در همین خصوص تصریح کرد: ترامپ در نطق‌های انتخاباتی نیز به چنین موضوعی اشاره کرده بود اما اسرائیلی‌ها آن زمان مانع شدن، اسرائیلی‌ها می‌گفتند ما در حال بهبود روابط با کشورهای عربی از جمله ابوظبی و عربستان هستیم و بهتر است این کار چند ماه دیگر انجام شود و اکنون که این اتفاق افتاده بدون شک با توافق نتانیاهو و رژیم صهیونیستی صورت گرفته است و آقای نتانیاهو وجود ترامپ و بن‌سلمان را در عربستان را بهترین شرایط برای این اتفاق دیده است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که انتقال پایتخت رژیم صهیونیستی به قدس چه مقدار با تحولات منطقه مرتبط است، گفت: حوادث منطقه خیلی موثر بوده است و دلیل آن این است که زمانی که داعش وارد صحنه شد، بین بغداد و دمشق یک دیوار کشید و یک جای امیدواری برای اسرائیل درست کرد. در آن زمان فاصله ایران با مرزهای فلسطین زیاد شد.

رضایی افزود: در 3 سال اخیر اسرائیل و رژیم صهیونیستی احساس آرامش می‌کردند چرا که جبهه مقاومت مشغول مبارزه با داعش بودند، اما پس از این که داعش شکست خورد نگرانی شدیدی در مناطق اشغالی ایجاد شد. امروز بعد از نابود شدن داعش اسرائیلی‌ها احساس آرامش نمی‌کنند و بخشی از این اقدام ترامپ برای دلداری دادن اسرائیلی‌ها بود و می‌خواست به آنها بگوید که پشتیبان آنهاست.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با اشاره به برخی تحولات داخلی اسرائیل بیان کرد: اخیراً یک جریان اعتراضی علیه نتانیاهو در مورد 4 پرونده فساد وی شکل گرفته است و شکایت پلیس اسرائیل علیه نتانیاهو هم بی‌جهت با این موضوع نبوده است.

وی درباره اقدام اروپایی‌ها در واکنش به کار ترامپ خاطر نشان کرد: ایران و سران کشورهای اسلامی باید از اروپایی‌ها تقاضا کنند واکنش بیشتری نسبت به این موضوع نشان دهند. اروپایی‌ها باید به شدت این موضوع را محکوم کنند چرا که این محکومیت‌ها برای گرفتن قطنامه‌های جدید اهمیت زیادی دارد.

رضایی با اشاره به رفتار ناخوشایند ترامپ مقابل اروپایی‌ها تصریح کرد: اروپایی‌ها می‌بینند ترامپ مثل بوش رئیس جمهور اسبق آمریکا، رفتار یکجانبه را در پیش گرفته و برخلاف اوباما یکجانبه گراست، اما بوش از طریق نوشتن قطعنامه‌های جلو می‌رفت ولی ترامپ با پاره کردن قطعنامه‌ها جلو می‌رود. بنابراین این اهرم خوبی است تا در قضیه برجام و فلسطین از اروپایی‌ها استفاده کرد. همچنین اهرم‌های زیادی وجود دارد، که اروپایی‌ها را بیش از این به موضع‌گیری علیه ترامپ وادار کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که آمریکایی‌ها می‌خواهند برجام را به یک جسم بی‌خاصیت تبدیل کنند، گفت: هدف آمریکا تبدیل برجام به یک جسم بی‌خاصیت است. یعنی برجام وجود دارد ولی هیچ بانک بزرگی با ما ارتباط برقرار نمی‌کند. پشت برجام یک توافقی پشت پرده درست کرده‌اند و بانک‌ها و بنگاه‌های اقتصادی را از هر نوع توافق با ایران می‌ترسانند. بنابراین آمریکایی‌ها می‌خواهند برجام را به یک عنصر بی‌خاصیت تبدیل کنند و برجام بی‌خاصیت نیز با برجام پاره شده برای ما فرقی ندارد.

وی در ضمن ابراز نارضایتی از اقدام ترامپ، یادآور شد: این کاری که آقای ترامپ انجام داده بدتر از اشغال سرزمین‌های فلسطین است. تحلیلگران خودمان در داخل می‌گویند قدس باید پایتخت فلسطین باشد در حالی که قدس و مسجد الاقصی بعد از مکه و مدینه مبارک‌ترین مکان‌ها برای جهان اسلام است و این که آمریکایی‌ها بگیرند و پایتخت رژیم صهیونیستی کنند این یک رویارویی مستقیم با مسلمانان است.

رضایی با اشاره به نقش سعودی‌ها در این اقدام ترامپ تصریح کرد: نقش سعودی‌ها در کار ترامپ بسیار جدی است چرا که برخی اسناد مبنی بر این موضوع وجود دارد و ملت ایران و مسلمانان به زودی متوجه این خیانت بی‌سابقه عربستان می‌شوند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: ما اسناد و اطلاعات فراوانی داریم که عربستان ارتباط بسیار نزدیکی با آمریکا و صهیونیست‌ها دارد، به عنوان مثال در چند ماه گذشته داماد ترامپ بارها به عربستان آمده و با مقامات این کشور جلسات خصوصی داشته است.

وی خاطر نشان کرد: این که هواپیمای ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا برای اولین بار از ریاض به تلاویو می‌رود یعنی ما کشور یکی هستیم و همه موضوعات از رقص شمشیر با پادشاه عربستان شروع شد و در آنجا موضوعات مختلفی مانند برجام و انتقال پایتخت اسرائیل به قدس شریف بحث شد.

رضایی خاطر نشان کرد: پیش‌بینی من این است که درگیری در کرانه باختری فراتر از سنگ می‌شود و احتمالا در کرانه باختری و جاهای دیگر علیه آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها حرکت‌هایی صورت می‌گیرد، مگر این که آقای ترامپ از موضع خودش برگردد تا انتفاضه ساکت شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اهمیت انسجام فلسطینی‌ها و جبهه مقاومت در قبال این موضوع گفت: اگر جبهه مقاومت حرکت خوبی در روزهای آینده داشته باشد، یعنی آقای سیدحسن نصرالله و رهبران حماس جلسه‌ای مشترک داشته باشند با این موضوع باعث ایجاد وحشت میان صهیونیست‌ها می‌شود و حتی می‌شود در جهان اسلام یک کار جدی صورت بگیرد که ترامپ وادار به استعفا بشود.

وی با اشاره به موضع‌گیری‌های گروه‌های سازش در فلسطین در قبال این موضوع گفت: کار ترامپ اول تیر خلاص به گروه‌های سازش بود و گروه‌های سازش در فلسطین صراحتاً اعلام کردند که این جنگ علیه ملت فلسطین هست و حماس نیز اعلام کرد که آمریکایی‌ها از خط قرمزهای فلسطین عبور کرده‌اند.

رضایی با اشاره به خیانت‌های آمریکا و انگلیس در طول تاریخ به ملت ایران، تصریح کرد: هیچ ملتی مثل ملت ما آمریکا و انگلیس را نشناخته، ما بیش از صد سال است که با این قدرت‌ها دست و پنجه نرم کرده‌ایم و من تعجب می‌کنم که برخی از روشنفکران ما آفتاب روشن را می‌بینند ولی آن را انکار می‌کنند. در قضیه برجام یک بار دیگر غیرقابل اعتماد بودن آمریکا اثبات شد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان تصریح کرد: مسجدالاقصی برای جهان اسلامی فوق‌العاده مهم است، پیش‌بینی من این است که جهان اسلام مسئله فلسطین را حل خواهد کرد و اسرائیل یک گام دیگر به نابودی نزدیک می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

انتظار و ایده‌آل ایران این است که آمریکا و غرب براساس چارچوب‌ها و قواعد بین‌المللی به تعهدات خود در قبال ایران و توافق برجام عمل کنند.

پلی برای پیروزی

پلی برای پیروزی

۳۳ سال قبل در ۲۹ فروردین ۱۳۶۷، ناوگروهی از نیروی دریایی ارتش در مقابله با ناوگان دریایی آمریکا در آخرین ماه‌های جنگ تحمیلی هشت ساله، دچار ضربات سنگینی شد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر