jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۹۵۵۳۲ ۳۰ آبان ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

کتابی از ساموئل هلفونت با عنوان «بازی‌های وهابی ـ اخوانی: آمریکا، کنترل بنیادگرایی اسلامی در حوزه تسنن» به قلم مهدی گلجان و سعید سعیدکلاتی ترجمه و منتشر شد.

به گزارش جام‌جم، «بازی‌های وهابی‌ـ اخوانی: آمریکا، کنترل بنیادگرایی اسلامی در حوزه تسنن» گزارشی است که ظاهرا برای مقامات ارشد پنتاگون، کنگره آمریکا و کادر ارشد رهبری سیاسی از جمله وزیر امور خارجه آمریکا و رئیس‌جمهور این کشور تهیه شده است.

این گزارش، نخستین بار به صورت رسمی روی سایت پنتاگون قرار گرفته است.

این کتاب را می‌توان یکی از خواندنی‌ترین آثار نوشته‌شده در حوزه اسلام سیاسی قلمداد کرد، البته چنانچه گلجان به عنوان یکی از ترجمان این اثر در مقدمه گفته است، هلفونت در تحلیل اسلام‌گرایی دچار کج‌فهمی‌هایی هم شده است بخصوص این‌که ارزیابی‌های او درباره سوریه و عراق منطبق با واقعیت نیست.

کتاب علاوه بر مقدمه و یادداشتی در توضیح اصطلاحات و تعاریف، در سه بخش تنظیم شده است؛ در بخش اول تاریخچه و زمینه بحث مورد توجه قرار گرفته است. بخش دوم، مفاهیم منطقه‌ای را مدنظر قرار داده و بخش آخر به تروریسم و جهاد پرداخته است. ساموئل هلفونت، نویسنده کتاب «القضاوی: اسلام و مدرنیته»، استاد مطالعات خاورمیانه دانشکده مطالعات خاور دور دانشگاه پرینستون آمریکاست. او همچنین در جنگ آمریکا علیه عراق به عنوان افسر اطلاعات در نیروی دریایی آمریکا خدمت کرده است.

مهدی گلجان، عوض هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس، پژوهشگر، نویسنده و مترجم متولد 1347 است. او دانش‌آموخته دکترا در رشته تاریخ معاصر، گرایش روابط سیاسی و بین‌الملل است. سید سعیدکلاتی نیز روزنامه‌نگار و پژوهشگر است.

این کتاب را بنیاد اندیشه اسلامی در 2000 نسخه و با قیمت 7000 تومان روانه بازار کتاب کرده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
هراس از قدرتمند شدن سوریه

هراس از قدرتمند شدن سوریه

اعلام نظر نخست وزیر سوریه در مورد هدف قرار گرفتن هفت نفتکش که به سمت این کشور در حال حرکت بودند نگرانی‌هایی را دامن زده است.

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

برای کنترل و مهار یک بیماری که تبدیل به اپیدمی شده باید ماهیت بیولوژیک عامل بیماری‌زا را به‌خوبی بشناسیم و نسبت به وضعیت اپیدمیولوژیک آن بیماری نیز آگاهی نسبی داشته باشیم.

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

درست از زمانی که دو خواهر یا دو برادر دوقلوی همسان به دنیا می‌آیند از طرف پدر و مادر و دیگر افراد تناسباتی برایشان در نظر گرفته می‌شود؛ لباس‌های شبیه هم، هدیه‌های کاملا مشابه و برخوردهایی یکسان. در واقع به‌طور ناخودآگاه دو فرزند دوقلو با همدیگر بزرگ می‌شوند در صورتی که ممکن است از خیلی جهات تفاوت‌هایی با هم داشته باشند.

گفتگو

بیشتر
کودکانی با ایمنی ضعیف

از ابتدای تولد کودکان مبتلا به نقص سیستم ایمنی باید تمهیداتی اندیشیده شود تا از عفونت‌ها دور بمانند

کودکانی با ایمنی ضعیف

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر