jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۹۵۵۲۱ ۳۰ آبان ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

مراسم بی‌بی‌گردی بخش نیمبلوک شهرستان قاین خراسان‌جنوبی در فهرست میراث ناملموس کشور ثبت شد. مسئول حوزه پژوهش اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان در این باره گفت: بی‌بی گردی از مراسم و آیین‌های نوروزی است که هر ساله 12 فروردین در بخش خضری دشت بیاض شهرستان قاین و همچنین روستاهای بسکاباد و کارشک برای برآوردن حاجت و سلامتی برگزار می‌شود.

سیداحمد برآبادی افزود: برگزار کننده اصلی این مراسم مسن‌ترین زن محل است و دیگر زنان و دختران محل هم در اجرای مراسم نقش دارند. وی گفت: در روستای کارشک اغلب زنان و دختران از اول صبح در منازل مسکونی خود نان محلی درست می‌کنند که به «پتیر بی‌بی‌گرد» معروف است.

مسئول حوزه پژوهش اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان افزود: در ساعت 14 هر کدام از زنان و دختران روستا به‌وسیله یک تکه چوب 20 سانتی متری و پنبه یا پشم شمع «چراغ» درست کرده و برای برآوردن حاجات شمعی روشن می‌کنند.

وی گفت: سپس دسته جمعی به در خانه بی‌بی می‌آیند و بی‌بی از قبل یک خشت خام و قدیمی تهیه کرده و روی آن را مقداری گل می‌مالد و به ترتیب هر کدام از این شمع‌ها را با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد و همچنین دعا برای تمام افراد حاضر در جلسه در گل‌ها فرو می‌کنند.سپس همه اهالی با در دست داشتن خشتی که حاوی فتیله‌ها بود، با شادی و شعف به خارج از روستا رفته و در اطراف چاهی جمع شده و پس از سوختن شمع، خشت را به نیت از بین رفتن سختی‌ها و بلایا داخل چاه انداخته و برای هم دعا می‌کنند، بعد شیرینی و پتیر بی بی گرد را به همدیگر تعارف می‌کنند. / خبرگزاری صداوسیما

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

ما چرا هنوز زنده‌ایم؟

ما چرا هنوز زنده‌ایم؟

عصر پنجشنبه است. بخار سوپ شلغم، فضای خانه را پر کرده است. جعبه ابزار وسط است. سه‌چهارتا کار کوچک خرده ریزه در خانه باید انجام بدهم. رگلاژ کردن در کابینت‌ها.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر