jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۹۱۵۹۳ ۱۷ آبان ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

شهر اصفهان از نظرآلودگی صوتی جایگاه دوم کشور را دارد.

به گزارش صداوسیما،معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان گفت: طبق آخرین آمار50 درصد از آلودگی‌های صوتی کلانشهر اصفهان ناشی از سروصداهای ناهنجارموتورسیکلت‌ها، 30 درصد مربوط به خودروهای شخصی، 20درصد مربوط به کارگاه‌ها و نزدیک 2 درصد مربوط به صداهای خودروهای سنگین و اتوبوس‌های شهری است،علیرضا صلواتی با بیان اینکه در سازمان بهداشت جهانی استاندارد حد مجاز آلودگی صوتی بین 45تا 55 دسی بل در روز و در طول شب حداکثر45 دسی بل اعلام شده افزود در بررسی‌های انجام شده، آلودگی صوتی در پل غدیر اصفهان تا حد 82 دسی بل یعنی 55 درصد بیش از حد مجاز و در شیخ صدوق 80 دسی بل یعنی حدود 50 درصد بیش از سقف مجاز مشخص شد.وی گفت : آلودگی صوتی در بزرگراه‌هابه دلیل سرعت خودروها 20 درصد بیشتر از مناطق دیگر است . وی ایجاد دیواره‌های سبز در بزرگراه‌ها و نصب تابلوهای صداگیر ،معاینه فنی خودرو و امتناع از بوق زدن‌های بی جا را از راهکارهای کاهش آلودگی صوتی برشمرد .

ایستگاه سنجش آلودگی صدا در مناطق مختلف شهر اصفهان در2 ماه آینده خبر داد وافزود : بارونمایی از نرم افزار و اپلیکیشن اطلاع رسانی آلودگی صوتی و هوا در آینده ای نزدیک شهروندان از آلودگی صوتی در مناطق شهری آگاه وامکان برنامه ریزی بیشتر برای مسئولان در کاهش آلودگی‌های صوتی فراهم می‌شود.براساس نظر متخصصان آلودگی صوتی قدرت شنوایی را به تدریج و به طور غیرمحسوس کاهش می‌دهد و از دست دادن قدرت شنوایی بر اثر آلودگی صوتی برخلاف عوارض کهولت بر شنوایی انسانی قابل درمان نیست .سردرد، خستگی، افزایش فشار خون، تحریک‌پذیری و زودرنجی، ضعف سیستم ایمنی بدن، سوءهاضمه و مشکلات گوارشی، آسیب‌پذیری در مقابل بیماری‌های ویروسی و عفونی کاهش قدرت یادگیری در کودکان، سقط جنین، بیماری‌های قلبی و عصبی، ام‌اس و افسردگی از عوارضی است که نقش آلودگی صوتی در بروز آنها اثبات شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

هفته گذشته طالبان یورش برق‌آسایی به شهرستان «مایمی» در شمال‌ شرق افغانستان داشت.این منطقه روی خط مرزی این کشور با تاجیکستان و در استان بدخشان قرار دارد.

اسبی در غبار آمد

اسبی در غبار آمد

در نخستین ساعاتی که خبر شهادت شهید محسن فخری‌ زاده را شنیدم، نوشتن یک مثنوی را آغاز کردم: «سواری بر زمین افتاد و اسبی در غبار آمد/ غروب از جاده دردا باز اسبی بی‌سوار آمد». تا پاسی از شب بیدار بودم و شعر را بازنویسی می‌کردم.

چرایی پیک زمستانی کرونا

چرایی پیک زمستانی کرونا

وزیر بهداشت اعلام کرد پس از پیک پاییزه کرونا، یک پیک زمستانی نیز خواهیم داشت که به‌خصوص در استان‌های جنوبی کشور، باعث افزایش شیوع بیماری می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر