jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۹۱۳۱۰ ۱۶ آبان ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

حضور چهره‌های فرهنگی، سیاسی و ورزشی در راهپیمایی باشکوه اربعین حسینی چشمگیر است

پیاده‌روی «ستاره‌ها» تا خورشید

اربعین هر سال برای میلیون‌ها ایرانی، موعد وصل است؛ وصل معشوق، طی‌طریق می‌خواهد و اگر عشق در میان باشد، حتی از مسیر، سیر نمی‌شوی. حالا چندسالی است سنت راهپیمایی به وقت اربعین حسینی، چشمگیر شده و هر چند، سکوت، زبان الکن برخی رسانه‌های جهان در قبال آن است، اما عاشقان، کاری با سکوت ندارند و فریاد عشق، قوت غالبشان است. از همین‌رو است که امسال هشتگ «#سکوت‌ـ‌در‌ـ‌برابر‌ـ‌بزرگ‌ترین‌ـ‌اجتماع‌ـ‌جهانی» به راه افتاده که به نوعی اعتراضی است به همان سکوت. مهم‌تر از این کارزارهای مجازی اما، حضور قاطعانه و عاشقانه مردم است؛ مردمی که لابه‌لایشان چهره‌های مختلف هنر، فرهنگ، ادبیات، ورزش و سیاست هم دیده می‌شوند. آنها که کربلا، این نبض غیرت زمین را یک سال به انتظار می‌نشینند تا به انارستان شهود برسند، در این گزارش، به آنها می‌پردازیم.

از سینما تا کربلا

در میان چهره‌ها، سینماگران، بیشترین تعداد را به خود اختصاص داده‌اند. از هر طیف و سلیقه‌ای هم بین آنها پیدا می‌شود؛ از بهروز افخمی کارگردان گرفته تا بهار ارجمند بازیگر. از ارسلان قاسمی نوجوان تا رابعه مدنی کهنسال. در بین سینماگرانی که در این چند روز، علاوه بر اینها، عکس‌هایی از آنها در حال پیاده‌روی نجف به کربلا منتشر شده، این نام‌ها به چشم می‌خورد: ابراهیم داروغه‌زاده (دبیر جشنواره فجر و معاون ارزشیابی و نظارت)، آفرین عبیسی (بازیگر)، سوگل طهماسبی (بازیگر)، کوروش سلیمانی (بازیگر)، عمار تفتی (بازیگر)، شهین تسلیمی (بازیگر)، بهرام عظیمی (انیمیشن‌ساز)، محمد حمیدی‌مقدم (کارگردان و برنامه‌ساز)، محمد داوودی (کارگردان و مدیر فیلمبرداری)، افسانه بایگان (بازیگر)، محمدرضا عباسیان (تهیه‌کننده و مستندساز)، محمدرضا شفیعی (تهیه‌کننده)، داریوش یاری (مستندساز)، امیر سمواتی (تهیه‌کننده سینما) و مجید اسماعیلی (تهیه‌کننده و انیمیشن‌ساز) . البته همه این نام‌ها در قالب دومین کاروان هنرمندان (چهل‌چراغ) با حضور چهره‌های فرهنگ و هنر در مراسم پیاده‌روی اربعین حسینی دیده می‌شوند. برخی هم مثل سارا منجزی‌پور، بازیگر سینما و تلویزیون، جداگانه به نجف رفته‌اند.

عشق و اهالی کلمه

سهم اهالی کلمه هم از اربعین امسال کم نیست. به‌هر‌حال کربلا، تجلی کلمه است، مهم‌ترین کلمات؛ عشق. از همین روست که هم شاعران، هم نویسندگان و هم دیگر کسانی که اهل نوشتن‌اند و به نوعی با کلمه سر و کار دارند هم امسال راهی کربلا شده‌اند. حبیب احمدزاده (نویسنده) که هم قصه‌نویس است و هم برای چند فیلم فیلمنامه نوشته، علیرضا قزوه که شاعر است و تاکنون بارها شعرهایی برای امام حسین(ع) سروده، ناصر فیض که او را به شعرهای طنز و اجراهای تلویزیونی‌اش می‌شناسیم و هم فضه‌سادات حسینی که او نیز مجری و شاعر است در این مسیر همپای عاشقانند و هم چهره‌هایی چون آیت‌الله قائم مقامی که استاد و مدرس حوزه و دانشگاه است و ابراهیم فیاض جامعه‌شناس که دکتر فرهنگ و ارتباطات است. البته از چهره‌های موسیقی هم می‌توانیم به حسام‌الدین سراج، خواننده موسیقی سنتی اشاره کنیم که پا در وادی عشق گذاشته است.

از مسیر سیاست به راه عشق

بین عکس‌هایی که در یکی دو روز گذشته از حضور چهره‌ها در مسیر پیاده‌روی نجف به کربلا منتشر شده، چند چهره نام‌آشنای سیاسی و فرهنگی نیز دیده می‌شود.

محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر جوان کابینه دولت حسن روحانی یکی از حاضران است. اتفاقا جهرمی که وزیر ارتباطات است و کلی چالش را در این مدت بر سر اینترنت و بازار موبایل از سر گذرانده، همراه عکسی که از خود در راهپیمایی اربعین حسینی منتشر کرده، از مشکلات اینترنت برای زائران ایرانی در عراق گفته است. عباس سلیمی‌نمین، کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی هم یکی دیگر از کربلایی‌های امسال است به همراه علا‌ءالدین بروجردی رئیس‌کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم. به این فهرست اضافه کنید، عبدالحسین خسروپناه را که عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی است و همچنین مهدی فضائلی که از جمله مدیران رسانه‌ای است.

تلویزیونی‌های نجف ـ کربلا

البته اگر بخواهیم اهالی تلویزیون را هم در این گزارش فهرست کنیم، از هر دو فهرست قبلی هم می‌توانیم اینجا اضافه کنیم. هم برخی سینماگرانی که معرفی کردیم اساسا اهل تلویزیون‌اند و هم ناصر فیض و فضه‌سادات حسینی که بین اهالی کلمه به آنها اشاره کردیم، مجری تلویزیون محسوب می‌شوند.

فوتبالی‌های عشق حسین(ع)

شایان مصلح را بچه‌مذهبی‌های فوتبال ایران خوب می‌شناسند هرچند اگر بیشتر فصل اخیر را روی نیمکت پرسپولیس گذرانده و چندان وقت پابه‌توپ‌شدن پیدا نکرده باشد؛ جوان قرمز پایتخت، هم مداح است و هم کتاب شعر منتشر کرده. او هم خودش را به کاروان عاشقان حسینی در نجف رسانده تا به کربلا برسد. ‌علاوه بر او علی فتح‌الله‌زاده، مدیر سابق باشگاه استقلال هم این روزها در مسیر راهپیمایی است. اما مربی و بازیکن عراقی تیم فوتبال صنعت نفت آبادان هم از اهالی فوتبالی هستند که امسال خودشان را به راهپیمایی بزرگ رسانده‌اند؛ فراز کمالوند، مربی این تیم، طبعا همسفری بهتر از جاسم کرار جاسم، بازیکن عراقی تیمش برای شرکت در این رویداد باشکوه پیدا نمی‌کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر