jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۰۸۴۵۶۴   ۲۷ مهر ۱۳۹۶  |  ۰۳:۴۰

نتایج تحقیقات جدید نشان داده است حدود 80 درصد موارد ابتلا به اسکیزوفرنی زمینه‌ وراثت دارد.

کشف نقش ژن‌ها در ابتلا به اسکیزوفرنی
محققان دانشگاه کپنهاگ بتازگی دریافتند چهار مورد از هر پنج مورد بیماری اسکیزوفرنی یا ازهم‌گسیختگی روانی دارای زمینه‌های وراثتی است. در این تحقیق، حدود 30 هزار جفت دوقلوی متولدشده در سال‌های 1330 تا 1379/ 1951 تا 2000 مورد بررسی آماری قرار گرفتند تا میزان تأثیر عوامل ژنتیک در ابتلا به اسکیزوفرنی مشخص شود. نتایج حاکی از آن است که حدود 80 درصد کل موارد ابتلا به اسکیزوفرنی تحت تأثیر زمینه‌های وراثتی بروز می‌کند. در گذشته محققان توانسته بودند به نقش چند ژن خاص در ابتلا به اسکیزوفرنی پی ببرند، اما میزان دخالت ژن‌ها در وقوع این بیماری همیشه موضوع مناقشه بوده است.

با مقایسه‌ خصوصیات دوقلوهای همسان و غیرهمسان می‌توان نقش عوامل ژنتیک و محیطی را از یکدیگر تفکیک کرد. درمورد اسکیزوفرنی، احتمال وقوع این وضعیت خاص عصبی فقط کمتر از پنج در هزار است و به همین علت جمع‌آوری داده‌های آماری کافی درخصوص دوقلوهای مبتلا به اسکیزوفرنی به‌آسانی میسر نیست. در تحقیق مشابهی که در سال 1377/ 1998 روی جمعیت آماری کوچکی در فنلاند انجام گرفت، احتمال توارث‌پذیری اسکیزوفرنی حدود 83 درصد گزارش شد. در پژوهش مرتبط دیگری نیز که این‌بار در سال 1386/ 2007 در سوئد انجام گرفت، احتمال ابتلای ژنتیکی اسکیزوفرنی در زنان 67 درصد و در مردان 41درصد اندازه‌گیری شد، اما وجه تمایز تحقیق اخیر دانمارکی‌ها با سایر تحقیقاتی از این قبیل، در حجم قابل قبول داده‌های آماری در محاسبه توارث‌پذیری است که با رجوع به سامانه ثبت دوقلوهای دانمارکی و مرکز تحقیقات روانپزشکی در این کشور جمع‌آوری شد.

نتایج از این قرار است که خطر ابتلای ژنتیکی به اسکیزوفرنی در طیف اختلالات مربوط به این بیماری تقریبا ثابت است. محققان همچنین دریافتند علائم اسکیزوفرنی معمولا در میانگین سنی 28/9 قابل تشخیص خواهند بود. البته این نکته را نیز نباید از نظر دور داشت که در تحقیقاتِ اصطلاحا دوقلومحور فرض کلی بر این است که دوقلوها می‌توانند بازتاب‌دهنده الگوهای وراثتی عموم جمعیت باشند. نکته دیگر این‌که نتایج تحقیق فوق برحسب اطلاعات مربوط به مردم کشور دانمارک به‌دست آمده است و هنوز معلوم نیست این نتایج تا چه حد قابل تعمیم به سایر نقاط جهان باشند. بنابر آنچه اکنون پیرامون میزان دخالت ژن‌ها در ابتلا به اسکیزوفرنی می‌دانیم، پیش‌بینی می‌شود مرزها و تعاریف موجود درخصوص این بیماری در آینده تغییر کند.

منبع: Science Alert

مترجم: صدف دژآلود

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

خیلی خوب به یاد دارم در یکی از روزهای بهاری پنج شش سال پیش وقتی به عادت معمول هنگام رانندگی به رادیو گوش می‌کردم، بحث نمایندگان مجلس سر انتقال آب دریاچه خزر به کویر سمنان حقیقتا شنیدنی بود.

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

دیروز که خبر نامگذاری یک گونه گربه ماهی در آب‌ های جنوب غرب کشور به نام علی دایی در رسانه‌ها شنیدم، از همان ابتدا روشن بود چه واکنش‌های عجیب و غریبی را باید منتظرش باشیم.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها