jamejamonline
سیاسی سیاست خارجی کد خبر: ۱۰۸۳۱۴۹   ۲۳ مهر ۱۳۹۶  |  ۰۰:۴۱

وزیر خارجه کشورمان گفت: اگر تعبیری برای کلمه یاغی داشته باشیم کسی است که متعهد به هیچ موازین بین‌المللی نیست.

کسی که تعهدات کشور خود را زیر پا می گذارد، «یاغی» است/ ترامپ در جایگاهی نیست که پایبندی ایران به برجام را تایید کند

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امشب (شنبه) در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما ضمن پاسخ به ادعاهای اخیر ترامپ رئیس جمهور آمریکا به تشریح آخرین تحولات در عرصه سیاست خارجی پرداخت.

* آنچه از ترامپ شنیدیم، چیز تازه‌ای نبود

وی در ارزیابی از راهبردهای آمریکا در قبال ایران و ادبیات غیر دیپلماتیکی که ترامپ استفاده کرد، عنوان کرد: صحبت‌های دیشب آقای ترامپ و آنچه که در آن کاملا مشهود بود، ادبیات غیر مناسب ایشان در این سخنان بود.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: این ادبیات را در سخنرانی ایشان در مجمع عمومی سازمان ملل کم و بیش شنیدیم و تحلیل‌هایی که بعد از این سخنرانی در مجمع عمومی توسط رسانه‌های آمریکایی انجام شد، مخصوصا بعد از سخنرانی فاخر و با نزاکت روحانی در نشست مجمع، همه گفتند که آقای ترامپ در این مجمع عمومی، ایران را با نوع سخنرانی، ادبیات و مطالبش پیروز کرد.

وزیر خارجه کشورمان گفت: تحلیل‌های امروز بر این نکته تأکید دارند که آقای ترامپ حرفی برای گفتن نداشت و یکی از تحلیلگران برجسته آمریکایی نوشته بود آقای ترامپ نداشتن استراتژی خود را پشت پرده یک رشته حرف‌‌های تند و سخیف پنهان کرده بود.

وی یادآور شد: آنچه بدیهی بود و توقع هم می‌رفت و به همین دلیل مردم و مسئولان ما به هیچ وجه دچار یک حرکت پیش بینی نشده و تعجب نشدند این بود که نوع نگاه غلط آمریکا به ایران، دارای سابقه تاریخی حداقل 40 ساله است. البته 40 سال نیست، چون آمریکایی‌ها با کودتای 1332 و سرنگون کردن حکومت منتخب مردم نشان دادند از ابتدا انتخاب‌هایشان در ایران غلط بوده و از ابتدا مقابل مردم ایران ایستاده و از دیکتاتوری حمایت کردند. در 40 سال گذشته با این انتخاب‌های غلط خودشان را در مقابل این مردم قرار دادند و با مردم ایران و انقلاب خصومت کردند.

وزیر خارجه گفت: آنچه دیشب از ترامپ شنیدیم، چیز تازه‌ای نبود.

به گزارش فارس، رئیس دستگاه دیپلماسی در خصوص تناقض ترامپ در بیان اظهاراتش درباره ایران از جمله ملتی با تمدن و به کار بردن واژه تروریست برای مردم ایران، خاطرنشان کرد: صحبت چند ساعت قبلش، خود آقای ترامپ است، این صحبت رسمی صحبتی است که به عنوان رئیس جمهور آمریکا مطرح می‌کند و حتما تعدادی آدم که مقداری بیشتر فکر کردند این را نوشته‌اند، البته در همین صحبت هم ایشان نتوانست در چارچوب عمل کند و با استفاده از عباراتی که برای مردم ایران کاملا عبارات زننده‌ای است.

وی افزود: کسی که متحدانش در منطقه دیکتاتوری‌های معروف منطقه هستند. کسی که روز بعد از انتخابات باشکوه 29 اردیبهشت به منطقه می‌آید و با یک تعداد حکام خودکامه انتخاب نشده‌ای که کشورشان روی صندوق رای را هیچ وقت ندیده، رقص شمشیر انجام می‌دهد، بعد این فرد به مردم و دولت ایران با آن الفاظی که ایشان استفاده کرد، خطاب می‌کند، نفرت همه مردم را به خودش متوجه می‌کند.

به گزارش فارس، وزیر خارجه کشورمان ادامه داد: کسی که نسبت به سپاه که عزیز همه مردم ایران و افتخار همه مردم ایران است و مردم ایران احساس می‌کنند، سپاه در کنار ارتش ضامن تمامیت ارضی این کشور بوده، از خود مردم است با آن الفاظ شایسته خودش خطاب می‌کند، حواسش نیست که آن چند تعارفی که انجام داده که حتما مردم ایران خیلی بیشتر از آن را شایسته هستند، هیچ توجهی را جلب نمی‌کند، بلکه آن توهین‌هاست که مردم را ناراحت می‌‌کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: کسی که حاضر است برای چند صد میلیارد دلار پول که از کشورهای منطقه برای سلاح‌های بی فایده‌اش اخذ کرده و یا حتی می‌توان گفت این پول را به زور گرفته است؛ چون خودش اعلام کرده اگر این قراردادهای تسلیحاتی را نمی‌پذیرفتند من به منطقه سفر نمی‌کردم. این فرد برای خوشامد کسانی که به اصطلاح آنها را سرکیسه کرده اسم تاریخی خلیج فارس را به غلط استفاده کند و به همه ایرانیان در سراسر دنیا نشان دهد که از چه شخصیتی برخوردار است و همینطور به سایر کشورهای دنیا نشان دهد که ایشان خیلی اهمیتی برای واقعیات، تاریخ و جغرافیا و حقایق امروز منطقه قائل نیست.

*توئیت‌هایی که می‌توانست زمینه ساز یک فاجعه بزرگ در منطقه باشد

ظریف درباره اینکه گفته می‌شود ترامپ در سخنرانی‌اش به اشتباه این واژه جعلی را بیان کرده، افزود: خیر، من احساس می‌کنم ایشان برای خوشامد کسانی که از آمریکا خریدهای بزرگ تسلیحاتی کرده‌اند، این عبارات را به کار برده است. شاهد بودید بعد از اعلام حصر کشور قطر توسط 4 دولت عربی، ترامپ چهار توئیت کرد که می‌توانست زمینه ساز یک فاجعه بزرگ در منطقه ما باشد و می‌توانست علائم و نشانه‌های غلطی را به کشورهای منطقه و به برخی جوان‌هایی که امروز در این کشورها زمام امور را به دست گرفته‌اند، بدهد و فاجعه‌ عمده‌ دیگری را در منطقه ایجاد کند.

وی افزود: چرا که قبلا علائم غلطی که برای اینها فرستاده شده باعث شده 30 ماه گذشته ما شاهد فاجعه واقعا وحشتناک در یمن باشیم که هنوز ادامه دارد و مردم یمن دارند هزینه این علائم غلط و سیاست‌های بلندپروازانه تجاوزکارانه برخی افراد تازه وارد به سیاست در منطقه ما را می‌دهند. این نشانگر وابستگی است که ایشان پیدا کرده به این هزینه‌های سنگین تبلیغاتی،‌ هزینه‌های سنگین شخصی که توسط برخی از این کشورها انجام شده است.

ظریف درباره یاغی خطاب کردن ایران توسط ترامپ نیز افزود: اگر قرار باشد از این واژه‌ها استفاده شود، حتما فردی که تعهدات کشور خودش را زیر پا می‌گذارد از روزی که مسئولیت ریاست جمهوری را برعهده گرفته، تقریبا هر تعهدی که دولت آمریکا به آن پیوسته بوده زیر پا گذاشته است. ایشان خیال می‌‌کند با تغییر یک دولت آن هم از مسیر انتخابات می‌تواند تعهدات را زیر پا بگذارد. حتی وقتی انقلاب می‌شود، دولت‌ها وارث تعهدات دولت‌ قبلی هستند.

وی عنوان کرد: در آمریکا که انقلاب نشده در آمریکا یک انتخابات صورت گرفته است. از روزی که ایشان بر سر کار آمده هر تعهدی اعم از داخلی و خارجی مثل قانون تامین بیمه سلامتی، که آخرین تیر را بر این قانون زد، از جمله پیمان همکاری پاسفیک، توافقنامه پاریس و خروج از یونسکو که در حمایت از رژیم صهیونیستی انجام شد، را زیر پا گذاشت

وزیر خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: اینقدر این اقدامات را صورت داده که ریچارد هاس مسئول شورای روابط خارجی آمریکا می‌گوید اگر دولت ترامپ یک دکترین در سیاست خارجی داشته باشد، آن «دکترین خروج» است.

* اگر تعبیری برای کلمه «یاغی» داشته باشیم، کسی است که متعهد به هیچ موازین بین‌المللی نیست

ظریف افزود: اگر تعبیری برای کلمه «یاغی» داشته باشیم، کسی است که متعهد به هیچ مقرره و موازین بین‌المللی نیست. از طرفی نوع ادبیاتی که ایشان چه در سخنرانی مجمع عمومی و چه در سخنرانی دیروز استفاده کرد، شاید بیش از هر کس دیگری برازنده این عبارت باشد که علیه مردم بزرگ ایران به کار برد.

*هیچگاه استفاده از سلاح شیمیایی را توسط هیچکس تایید نمی‌کنیم و به محکم‌ترین شکل محکوم می‌کنیم

به گزارش فارس، وی در واکنش به اتهامات ترامپ درباره سکوت ایران در قبال استفاده سوریه از سلاح شیمیایی نیز خاطرنشان کرد: ایران به عنوان قربانی سلاح شیمیایی هرگونه استفاده از این سلاح‌ها توسط هر کسی صرفنظر از اینکه قربانی چه کسی است و چه فرد و کشوری مسئول این اقدام است، محکوم می‌کند و ما بر این سیاست همواره تاکید کرد‌ه‌ایم و در بالاترین سطوح دنبال شده است.

ظریف ادامه داد: در بحث سوریه ما ضمن اینکه نقش فعالی در خلع سلاح شیمیایی در سوریه داشتیم، تاکید کردیم که این موضوع یک نقص عمده دارد و اینکه گروه‌های تروریستی و تکفیری براساس اسنادی که ما از بیش از 4 سال قبل حتی در اختیار دولت آمریکا قرار دادیم این گروه‌ها و سازمان‌ها در سوریه دسترسی به سلاح شیمیایی داشتند و ضرورت داشت خلع سلاح شیمیایی برای این سازمان‌ها صورت بگیرد و یکی از نقائص عمده این بود که اینها خلع سلاح شیمیایی نشدند و تمام سازوکارهای بین‌المللی متمرکز شد بر خلع سلاح دولت سوریه.

وی افزود: زمانی که در بحث اتهام استفاده از سلاح شیمیایی در خان شیخون، آمریکا از این اتهام برای حمله تجاوزکارانه علیه سوریه استفاده کرد، ما و تعداد دیگری از کشورها فورا اعلام کردیم که باید تحقیقات شیمیایی در محل انجام شود و براساس این تحقیقات در محل معلوم شود که آیا سلاح شیمیایی استفاده شده است و چه روشی برای پخش این مواد در خان شیخون استفاده شده و آیا سلاح شیمیایی در پایگاه هوایی شعیرات سوار هواپیما شده است؟

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه استفاده از سلاح شیمیایی و نقل و انتقال آن آثاری بر محیط باقی می‌گذارد که قابل تشخیص است، عنوان کرد: آمریکا و غربی‌ها به ویژه آمریکا مانع شدند از اینکه تحقیقات میدانی در محل انجام شود و مشخص شود چه کسی و به چه نحوی از سلاح شیمیایی استفاده کرده است.

ظریف گفت: در زمانی که در جنگ تحمیلی رژیم صدام علیه ایران از سلاح شیمیایی استفاده می‌شد، وقتی به شورای امنیت مراجعه می‌کردیم یک برخورد بود، وقتی به دبیرکل سازمان ملل مراجعه کردیم یک برخورد دیگر بود. آقای خاویر پرز دکوئیار دبیرکل وقت در آن زمان حاضر شد 6 بار تیم‌هایی را به منطقه جنگی اعزام کند. امروز به ما می‌گویند خان شیخون و شعیرات امن نیست، آن زمان هم منطقه جنگی امن نبود ولی آن زمان تیم‌هایی اعزام شدند و در منطقه نمونه‌برداری کردند و هر بار تایید کردند که عراق هم علیه سربازان و هم غیرنظامیان از این سلاح‌ها استفاده کرده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: یکی از سؤالات ما این است اگر در زمان یک جنگ توانستند چنین کنند، چرا در مورد سوریه نتوانستند. آن زمان ما هر چه به شورای امنیت مراجعه می‌کردیم حاضر نشدند علیرغم گزارش‌های تهیه شده توسط دبیرکل سازمان ملل، یک بار علیه صدام موضع گیری کنند تا پایان جنگ یک بار علیه صدام موضع گیری نشد. در قطعنامه‌های شورای امنیت، فقط یک مورد به استفاده از این سلاح‌ها علیه سربازان ایرانی اشاره کردند بدون اینکه عامل آن را معرفی کنند.

وی با اشاره به سابقه آمریکا و دیگر اعضای شورای امنیت در عدم برخورد با سلاح شیمیایی، خاطرنشان کرد: ایران به عنوان قربانی سلاح شیمیایی از ابتدا یک موضع داشته و دارد. ما مخالف این سلاح‌ها هستیم و همچنین مخالف سلاح هسته‌ای هستیم. ما هیچگاه استفاده از سلاح شیمیایی را توسط هیچکس تایید نمی‌کنیم و به محکم‌ترین شکل محکوم می‌کنیم.

* ادعاهای ترامپ نمی‌تواند کسی را گول بزند

ظریف در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به حمله ناو آمریکایی وینسنس به هواپیمای مسافربری ایرانی و عدم اشاره ترامپ به این موضوع،‌بیان کرد: زمانی که این فاجعه اتفاق افتاد دولت آمریکا در ابتدا ادعا می‌کرد هواپیمای جنگی را مورد حمله قرار داده بعد که ابعاد فاجعه مشخص شد و ما مکالمه برج مراقبت با هواپیما را در صحن شورای امنیت پخش کردیم، چاره‌ای نداشتند که بگویند اشتباه کردیم. یادمان نرفته تنها چند سال بعد فرمانده آن ناو مدال شجاعت دریافت کرد. این اقدامات آمریکایی‌ها کاملا نشان می‌دهد ادعاهایی که ترامپ درباره احترام به مردم ایران عنوان کرد نمی‌تواند کسی را گول بزند.

*آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تنها مرجع رسیدگی و پایبندی ایران به تعهداتش

به گزارش فارس، وزیر خارجه درباره برجام و اظهارات ترامپ درباره برجام و اینکه گفت من پایبندی ایران به برجام را تایید نمی‌کنم نیز گفت: در برجام کاملا مشخص شده که تنها مرجع رسیدگی و پایبندی ایران به تعهداتش در برجام، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و برجام چارچوب نظارت آژانس را خیلی دقیق مشخص کرده و در بندهای 74 تا 78 ضمیمه یک برجام کاملا مشخص شده که چگونه این نظارت باید انجام شود و هم پروتکل الحاقی و هم پادمان نشان می‌دهد که نظارت چگونه باید صورت گیرد.

وی افزود: مذاکرات ما دو نکته را نشان داد، یک نکته اینکه ما همه مقررات را در برجام دیده بودیم نشانگر این واقعیت بود که ما از ابتدا به دولت آمریکا اعتماد نداشتیم و برجام براساس اعتماد تدوین نشده بود، بلکه براساس بی اعتمادی تدوین شده بود و این موضعی بود که از ابتدای مذاکرات مسئولان ایران از جمله رهبری بر این تأکید داشتند که آمریکا قابل اعتماد نیستند.

وزیر خارجه عنوان کرد:‌ برجام سند محکمی است که تمام این موضوعات در آن دیده شده است و هیچ چیز را براین اساس که بعدا معلوم می‌شود قرار نداده بودیم. نکته دوم این است که اگر شما به حرف‌های دوران مبارزات انتخاباتی ترامپ توجه کرده باشید و نامه معروف یکی از سناتورهای آمریکایی به همراه چند نفر دیگر نوشته بودند و گفتند که برجام را پاره می‌کنیم، 9 ماه گذشته و هنوز این اتفاق نیفتاده و این نشانگر استحکام برجام است. نشانگر این است که امروز تمام صاحبنظران می‌گویند اگر آمریکا از برجام تخطی کند، خودش را در دنیا منزوی کرده است.

ظریف ادامه داد: دو نکته در کنار اینکه مشخص است ترامپ و دولت آمریکا در هیچ شأنیتی از نظر برجام نیست که پایبندی ایران را تایید کند، اما دو نکته را نشان داده یک اینکه برجام براساس بی اعتمادی کامل مذاکره شده و تمام مقررات در آن درج شده است. البته این نشان نمی‌دهد که برجام یک سند کامل است. برجام براساس بده بستان حاصل شده است حتما نکاتی دارد.

وزیر خارجه عنوان کرد:‌ از ترامپ شنیدید که آمریکایی‌ها بسیار از آن نکات عصبانی هستند و نکاتی هم دارد که مورد علاقه ما نیست اما همان نکاتی که در آن درج شده با رعایت، دقت و ریز و براساس بی اعتمادی نوشته شده و سند مستحکمی است که به این راحتی نتوانستند از آن عدول کنند.

به گزارش فارس، وی گفت: ما اقدامات مناسبی را در برابر اقدامات آمریکا انجام داده و می‌دهیم و هیأت نظارت بر برجام چارچوب‌های لازم را برای نحوه برخورد با آمریکا را مشخص می‌کند. انواع نقض‌هایی را داریم از جمله نقض فاحش و برای هر یک هم در چارچوب کمیسیون مشترک اقداماتی تدوین و تعریف می‌شود و هم در چارچوب سیاست‌های ایران.

وی با اشاره به نامه وی به موگرینی که در یکی سایت‌ها منتشر شده است، خاطرنشان کرد: اگر به سایت میدل ایست آی مراجعه کنید این نامه در ماه اسفند نوشته شده است. دو ماه بعد از روی کار آمدن ترامپ است و به کل اعضای 1+5 است. از تابستان سال گذشته تا دو هفته قبل 9 نامه درباره مواردی که آمریکا در اجرای تعهدات برجامی‌اش کوتاهی کرده در برخی موارد کوتاهی و در برخی تاخیر بوده است، اولین نامه درباره تاخیر آمریکا در صدور مجوز برای خزانه‌داری آمریکا برای خرید هواپیما بود. کوتاهی‌ها و موارد نقض در آنها نوشته شده است.

ظریف افزود: فردا و پس فردا نامه‌ای خواهم نوشت در رد صحبت‌های ترامپ و موارد تناقض صحبت‌های ترامپ در نامه جداگانه‌ای به ثبت کمیسیون مشترک خواهد رسید.

وی گفت: برای ما مقررات داخلی آمریکا ربطی ندارد. برجام یک توافق بین ایران و آمریکا نیست که نیاز به تصویب کنگره داشته باشد.

وزیر خارجه تصریح کرد: ما از ابتدا براساس بدبینی و بی اعتمادی، درباره برجام مذاکره کردیم و برای همین است که مکانیسم خروج ما از برجام در خود برجام دیده شده است. گفته‌ایم اگر تحریم‌ها برگردد و حوزه‌‌هایی که برای ما اهمیت داشته آمریکا و یا هر کس دیگر این حوزه‌ها را مجددا برگرداند و نتوانیم کشتیرانی داشته باشیم و ... در آن زمان این حق را داریم درباره ادامه حضورمان در برجام تصمیم بگیریم.

وی گفت: ما با حفظ تحقیق و توسعه در حوزه هسته‌ای شرایطی را فراهم کردیم که اگر روزی به دلیل خطای راهبردی طرف مقابل به این نتیجه برسیم که ادامه حضورمان در برجام به منفعت کشور نیست شرایطمان در هسته‌ای بهتر از شرایطی خواهد بود که وارد برجام شدیم و پیشرفته‌تر از آن فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای خود را ادامه دهیم.

ظریف همچنین عنوان کرد که قرارداد بوئینگ از نظر ما مشکلی ندارد اگر آمریکا مانع اجرای قرارداد شود از تعهداتش در برجام تخلف کرده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه آمریکا با سیاست‌های خود، خودش را در دنیا منزوی می‌کند، افزود: یک نگرانی از نحوه رفتار دولت ترامپ است و به این نگرانی دامن زده که به تعهدات بین‌المللی‌اش پایبند نیست و این می‌تواند برای نظم بین‌المللی مشکلاتی ایجاد کند. این یک امتیاز برای ماست اگر 5 سال قبل را نگاه می‌کردید اگر آمریکا می‌خواست تحریمی اعمال کند اروپایی‌ها به خط می‌شدند ولی امروز اروپا در مقابل آمریکا ایستاده‌اند و زیاده خواهی‌های آمریکا را نپذیرفتند. اروپا باید تصمیم بگیرد منافعشان در کجاست. اروپا هم منافع حیثیتی در برجام دارد و هم منافع دارد به عنوان یک روش.

وزیر خارجه گفت: برجام یکی از حوزه‌هایی است که آمریکا ناگزیر شده در یک بده بستان واقعی وارد شود تا حدی که ترامپ آن را بی آبروترین قرارداد دولت آمریکا تلقی می‌کند. از نظر من اینگونه نیست که برجام یک طرفه به نفع ایران باشد ولی این نشانگر آن تفکری است که عادت کرده به تحمیل. اروپایی‌ها چون هیچکدامشان ابرقدرت در صحنه بین‌المللی نیستند و برای آنها دیپلماسی بسیار مهمتر از آمریکاست. اروپایی‌ها به این منطقه نزدیکترند و منافع امنیتی دارند که در این منطقه تشنج تصنعی براساس اتهامات واهی شکل نگیرد. اروپایی‌ها منافعی دارند. اینکه اروپایی‌ها منافع در قبال ایران داشته باشند چیز بدی نیست.

وی افزود: ما در ماه‌های آینده خواهیم دید اروپا تا چه حد آمادگی دارد در مقابل زیاده‌خواهی‌های آمریکا مقاومت کند و این نه تنها نشان خواهد داد که آیا برجام ادامه خواهد یافت و نشان خواهد داد اروپا می‌خواهد نقشی موثر داشته باشد یا نقشی دنبال رو.

به گزارش فارس، وزیر خارجه درباره توان موشکی ایران و اینکه آیا کشوری را تهدید می‌کند؟ خاطرنشان کرد: ما در بحث هسته‌ای تصمیم گرفتیم یک موضوع را حل کنیم و همان موضوع 13 سال طول کشید و نشانگر پیچیدگی موضوع بود. تصمیم گرفتیم راجع به سایر موضوعات وارد بحث نشویم، اگر وارد بحث با اروپایی‌ها درباره آن موضوعات شده بودیم به حقانیت ما پی برده بودند.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: ایران خواهان امنیت همه کشورهای منطقه است. سخنرانی ترامپ بیش از آنکه سخنرانی ترامپ باشد سخنرانی نتانیاهو بود.

وی ادامه داد: به کسی اجازه نمی‌دهیم در حوزه دفاعی ما وارد شود. موضوع موشک و دفاع به هیچ وجه در برجام جایی ندارد.

وزیر خارجه کشورمان اضافه کرد: بارها گفته‌ایم ایران هشت سال جنگ تحمیلی را تحمل کرد و در آن جنگ پیشرفته‌ترین سلاح‌ها در اختیار متجاوزان داده می‌شد و یک تلاش وسیع راهبردی به سرکردگی آمریکا بود که از دسترسی ایران به کمترین ابزار دفاعی جلوگیری کنند و ما را به این سمت سوق دادند که نیازهای دفاعی‌مان را خودمان تامین کنیم. آمریکایی‌ها اشتباهات زیادی در منطقه ما کردند و نمی‌خواهند بپذیرند. امروز نگران نفوذ ایران در منطقه هستند چون ما انتخاب‌های درست کردیم و آنها انتخاب‌های غلط کردند. آنها مردم ما را از دسترسی به حداقل ضرورت‌های دفاعی منع کردند. مردم ما نیازهای دفاعی خود را تولید کردند که هیچ وقت یک صدام دیگر به این کشور حمله نکند. مردم ما این شرایط را با گوشت و خون خود لمس کردند و این دستاورد به هیچ وجه قابل مذاکره نیست. دفاع ما قابل مذاکره نیست.

وی تصریح کرد: به کسی اجازه نمی‌دهیم در مورد امکانات دفاعی ما دخالت کند. اما اگر روزی قرار باشد در این زمینه بحث کنیم نه مذاکره، حرف برای گفتن در این زمینه زیاد داریم. عربستان در 2016 معادل 63 میلیارد هزینه کرده است .ایران با 80 میلیون جمعیت کمتر از آن است به لطف خدا و به یمن این مردم قوی‌ترین کشور منطقه است آنها فکر می‌کنند با خرید این تسلیحات می‌توانند امنیتشان را تامین کنند.

ظریف ادامه داد:‌ در بحران اخیر خلیج فارس شاهد بودیم با خرید بیشتر تسلیحات از آمریا زمینه‌های دفاع آمریکا را از خود فراهم کنند.

وی گفت: اگر یک روزی در حوزه‌هایی که آنها برای خودشان اعلامیه می‌کنند حتما مثل بحث هسته‌ای که از پاسخ دادن به نظرات ایران ناتوان بودند. اینها با ادعای غنی سازی صفر شروع کردند و در چند قطعنامه گفتند نمی‌تواند غنی سازی کند ولی امروز غنی سازی را پذیرفتند. دفاع خود را موضوع مذاکره نمی‌دانیم.

وی تصریح کرد: ایران به دنبال تجاوز علیه هیچ کشوری نبوده و نیست در طول 300 سال گذشته ایران به لطف خدا از لحاظ جغرافیایی امکانات مادی، معنوی و انسانی غنای کامل دارد چشم داشتی به سرزمین هیچکس ندارد و در سرزمین خود احساس آرامش می‌کند ما ذاتا به دنبال ثبات، آرامش و امنیت هستیم نه مثل ترامپ. ما دنبال جنگ بین هیچکس نیستیم.

وزیر خارجه به طرح‌های ایران برای حل بحران‌های منطقه اشاره کرد و افزود: طرح 4 ماده‌ای ما برای حل بحران سوریه بعد از انتخاب روحانی در دور اول توسط ایران مطرح شد. طرح 4 ماده‌ای ما برای یمن همه نشانه یک واقعیت است که ایران یک سیاست را دنبال کرده مقابله با افراط، خشونت و تلاش برای صلح و آرامش در منطقه . این خاستگاه امنیت ملی جمهوری اسلامی با توجه به شرایط ویژه جمهوری اسلامی است.

وی خاطرنشان کرد: سیاست کنونی ترامپ محکوم به شکست است و ایران با درایت مانع از این می‌شود که صهیونیست‌ها بتوانند از ایران یک کیس امنیتی ایجاد کنند.

ظریف گفت: آمریکایی‌ها در منطقه ما همه راه‌های غلط را انتخاب کردند و الان گله دارند که چرا در منطقه منزوی هستند و چرا ایران در منطقه نفوذ دارد. عربستان و امارات دو کشوری بودند که طالبان را به رسمیت شناختند و با کمک افراطیون در یمن و سوریه باعث به خاک و خون کشیدن مردم شدند و این اشتباهات راهبردی آنها و آمریکا در منطقه شکایت می‌کنند قدرت ایران در منطقه به خاطر انتخاب‌های درست ایران در منطقه است ما در کنار مردم منطقه بودیم ما هیچ گاه به دنبال دخالت در امور منطقه نبودیم. اگر راجع به یمن و سوریه صحبت می‌کنیم حرفمان یک جمله است هیچکس نمی‌تواند برای مردم منطقه تعیین تکلیف کند.

وی ادامه داد: آنها برای مردم ایران خط قرمز تعیین کردند. سیاست آمریکا برای تغییر رژیم سیاست جدیدی نیست سال‌هاست انتخاب‌های اشتباه کردند. آنها کشورهایی بودند که پشت صدام ایستادند و به ارعاب و ترور در منطقه ما دامن زدند و امروز خودشان قربانی شدند. دوباره برگردند و به اشتباهاتشان نگاه کنند که آیا اشتباهات با متهم کردن دیگران حل می‌شود؟ اگر مشکلاتان قرار بود حل شود 40 سال است ایران را متهم می‌کنید.

ظریف افزود: مگر غیر از این شد که صدام همان اسلحه‌هایی که به آن داده بودید و سلاح‌های نو در زرورق به محض ناامید شدن از ایران به سمت خودتان برگرداند. فراموش نکنند تاوان اشتباهات خود را می‌دهند.

وزیر خارجه خاطرنشان کرد: امروز آنها ثمره اشتباهاتشان را تجربه می‌کنند به جای این کارها بهتر است برگردند و بر اشتباهات غلط و راهبردیشان مرور کرده و اصلاح کنند. اگر بخواهند ادامه دهند و سرشان را زیر برف کنند و با اتهام زدن به ایران و نیروهای مقاومت. امروز نیروهای مقاومت جلوی داعش ایستادند. مردم عراق و سوریه و نیروهای مقاومت مانع شدند، با متهم کردن اینها مشکلی از خودشان حل نمی‌کنند و به ترور و افراط در منطقه دامن می‌زنند.

ظریف گفت: اقدامات صورت گرفته در شرق سوریه نشان می‌دهد اولویت آمریکا مبارزه با داعش نیست و اولویت آنها چیز دیگری است.

به گزارش فارس، وی در بخش دیگری از این گفت‌گو عنوان کرد: نقش سپاه در کنار ارتش در دفاع از جمهوری اسلامی و تمامیت ارضی ما غیر قابل تردید است. اینها نیروهایی بودند که با استفاده از حمایت مردم. ارتش و سپاه ما از بطن مردم برخاستند و با حمایت مردم توانستند در برابر ارتش تا به دندان مسلح صدام مقاومت کنند و حماسه مقاومت در جنگ را رقم بزنند. یکی از برنامه‌هایی که داشتند برای ناکام کردن حرکت استقلال طلبانه توسط مردم ایران، حمله صدام به مردم ایران بود در آن برنامه ناکام ماندند. تلاش کردند با تحمیل خشونت بر منطقه، سیاست‌های مخربی را دنبال کنند. در آنها با حمایت‌های مستشاری برادران ما در سپاه ناکام ماندند و طبیعی است از آنها کینه داشته باشند.

وزیر خارجه خاطرنشان کرد: دولت آمریکا به جای توجه به واقعیات به گروه‌های فشار توجه می‌کند. بعضی اقلیت‌های پر سر و صدا البته با امکانات مالی گسترده که قبلا صهیونیست‌ها از این امکانات برخوردار بودند امروز متاسفانه برخی همسایگان ما در حاشیه جنوبی خلیج فارس با اسراف بی حد و حصر منابع مالی مردم خودشان و هزینه کردن در شرکت‌های تبلیغاتی در آمریکا تلاش می‌کنند گروه‌های فشاری را در آمریکا ایجاد کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی درباره دشمنی آنها با سپاه عنوان کرد: آن کسانی که این هزینه‌ها را می‌کنند یک کینه عمیقی دارند و هم اینکه در مراحل مختلف سیاست‌هایی که علیه ایران داشتند توسط مقاومت مردم ایران که سمبل و نمادش سپاه است،‌به ناکامی کشیده شده و این نگرانی نهادینه‌ای را ایجاد کرده است.

به گزارش فارس،‌ ظریف همچنین گفت: بازارهای مالی و اقتصادی در طول ماه‌های گذشته به لفاظی‌های آمریکا توجه زیادی نکردند. انشالله کشور با آرامش کامل به سمت توسعه و اقتصاد مقاومتی پیش می‌رود. هر چه ترامپ بی پرده‌تر صحبت می‌کند آمریکا منزوی‌تر می‌شود و بنگاه‌های اقتصادی متوجه می‌شوند سیاست‌های ایران معقول‌تری است و لحن ایران را با ترامپ مقایسه می‌کنند و به این نتیجه می‌رسند اگر قرار باشد محل امنی برای سرمایه‌گذاری باشد در ایران است.

وی افزود: ما 38 سال است در برابر فشار خارجی توانستیم کشور را بسازیم این به این خاطر است که امنیت ما از درون سرچشمه می‌گیرد. ما سر ناسازگاری و جنگ با دنیا نداریم ما دنبال ثبات و امنیت در منطقه هستیم ولی ثبات‌ و پیشرفت‌مان را از بیرون نمی‌خریم.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: علیرغم همه این لفاظی‌ها هم سرمایه داخلی در جهت تولید و اشتغال استفاده خواهد شد هم سرمایه‌ خارجی ادامه خواهد یافت. در هفته‌های گذشته قراردادهای مهمی در حوزه فاینانس توانستیم نهایی کنیم و این نشانگر حرکتی آرام و رو به جلو است.

وزیر خارجه همچنین در بحث اقتصادی خاطرنشان کرد: وزارت خارجه در خدمت بخش خصوصی و دولتی خواهد بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
برجام یک خسارت محض

برجام یک خسارت محض

انعقاد قرارداد برجام برای جمهوری اسلامی ایران یک خسارت محض بود. تنها حسنی که می‌توان برای این توافق قائل بود این است که یک جریانی در داخل کشور ایمان پیدا کرد که اعتماد بالا در عرصه دیپلماسی خارجی به چند کشور غربی بدون توجه به پشتوانه‌ های داخلی نتیجه نمی‌دهد و این اعتماد کاملا غیرمنطقی و بدون مبناست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر