jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۷۳۱۳۸ ۲۵ شهريور ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

بانگ بقای بزرگ‌ترین گوزن ایران در دل جنگل‌های خزری طنین انداز و 25 چادر برای حفاظت از گونه ارزشمند مرال در مناطق حفاظت شده مازندران برپا شده است.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران در گفت‌وگو با مهر با بیان اینکه طنین بانگ مرال نر در دل جنگل‌های هیرکانی آغاز فصل گاوبانگی و تلاش محیط بانان برای بقای نسل بزرگ‌ترین گوزن ایران را نوید می‌دهد اظهار داشت: فصل گاوبانگی فرا رسیده وآغاز رقابت گوزن‌های نر برای از میدان به در کردن سایر گوزن‌ها و در اختیار گرفتن قلمرو و بقای نسل بزرگ‌ترین گوزن ایران که با راهکارهای مدیریتی مناسب برای حفظ وحفاظت از این گونه با ارزش همراه است.وی افزود: حفاظت مناسب از گونه با ارزش مرال و انجام اقدامات حفاظتی در مناطق جنگلی مازندران تنها با تلاش شبانه روزی محیط بانانی به دست می‌آید که با تمام وجود سعی دارند محیطی امن برای زاد و ولد این گونه با ارزش فراهم کند.وی گفت: از جمله این اقدامات برپایی چادرهای گاوبانگی از اواسط شهریور تا اواخر مهرماه گشت وکنترل و نظارت مناطق زیستگاهی است تا علاوه بر کوتاه کردن دست شکارچیان متخلف که با تقلید صدای گوزن سعی در شکار آن‌ها دارند اطلاعات لازم از وضعیت جمعیتی ،زیستگاهی وپراکنش این گونه حمایت شده را نیز بدست آورند.

مرال یا گوزن قرمز به عنوان نماد تنوع زیستی استان مازندران از گونه‌های حمایت شده ای است که در جنگل‌های شمال از شمال غرب تا ارسباران و از شمال شرق تا بخش‌های از خراسان شمالی پراکنش دارد و مناطق جنگلی هزارجریب بهشهرو نکا، پناهگاه حیات وحش دودانگه وچهاردانگه،کیاسر ومحدوده امن منطقه حفاظت شده البرز مرکزی از مهم ترین زیستگاه‌های مرال در استان است.

در فصل گاوبانگ با برپایی 25چادر و استقرار محیط بانان در این چادرها از ارتفاعات رامسر در غرب تا گلوگاه شرق استان را تحت پوشش وحفاظت دارند.

محیط زیست مازندران از همه دوستداران و علاقمندان به حیات وحش ومردم نواحی جنگلی وکوهستانی درخواست کرد تا هرگونه فعالیت و رفت وآمد غیرعادی را به ادارات حفاظت محیط زیست در سراسر استان گزارش دهند تا بدینوسیله بتوان حمایت همه جانبه ای جهت حفظ وحراست این گونه زیبا و بارازرش به عمل آورده و با حفظ داشته‌هایمان آن‌ها را برای نسل‌های بعد محافظت کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر