jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۰۷۰۲۷۵ ۱۴ شهريور ۱۳۹۶  |  ۲۳:۳۰

ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه در پاسخ به پرسشی در باره دلسردی خود نسبت به رویکردهای ضدروسی دونالد ترامپ، گفت: رییس جمهور آمریکا عروس من نیست که از (رفتار) او ناامید باشم.

پوتین: ترامپ عروس من نیست ، منهم داماد او نیستم

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا،پوتین روز سه شنبه در نشست خبری در پکن پایتخت چین به خبرنگار پرسش کننده گفت: موضوع ساده لوحانه ای را مطرح کردید.

اسپوتنیک نوشت؛ پوتین گفت :در ارتباط با دلسردی و ناامیدی (از ترامپ) باید بگویم که این مساله درست نیست. او عروس من به شمار نمی رود و من هم عروس یا دامادش نیستم.

رییس جمهوری روسیه تاکید کرد: هردو به کارهای دولتی مشغول هستیم و برای تامین منافع کشور خود اقدام می کنیم.

پوتین افزود: ترامپ در فعالیت های خود منافع ملی آمریکا را در نظر می گیرد و من هم منافع ملی روسیه را پیگیری می کنم.

وی همچنین با انتقاد از اقدام ضدروسی دولت آمریکا در بستن سرکنسولگری روسیه در سانفرانسیسکو و دو مرکز کنسولی در واشنگتن و نیویورک که با بازرسی های پلیس فدرال آمریکا همراه شد، اظهار کرد: برای طرح شکایت در دادگاههای آمریکا آماده می شویم.

بر خلاف انتظارهای اولیه که روی کار آمدن ترامپ از 20 ژانویه سال جاری پایان بخش رویکردهای ضدروسی چهارساله دولت باراک اوباما رییس جمهوری سابق آمریکا خواهد بود، اکنون مسکو و واشنگتن بیش از گذشته شاهد رویارویی های سیاسی، اقتصادی و حتی نظامی در شرق اروپا هستند که مهم ترین آنها اقدام اخیر وزارت خارجه آمریکا در بستن مراکز کنسولی روسیه است.

رییس جمهوری روسیه در همین چارچوب از احتمال کاهش بیشتر کارمندان مراکز دیپلماتیک آمریکا در روسیه خبر داد.

پوتین همچنین در پکن به خبرنگاران گفت:احتمال دارد 150 نفر دیگر از کارمندان مراکز دیپلماتیک آمریکا در روسیه کاهش یابد.

این تصمیم احتمالی در صورت اجرا چهارمین رویارویی های دیپلماتیک واشنگتن و مسکو از دسامبر سال گذشته خواهد بود که باراک اوباما رییس جمهوری وقت آمریکا در یک اقدام ناگهانی و در روزهای پایانی مسئولیت خود، 35 دیپلمات روس را از از این کشور اخراج کرد.

ماه گذشته روسیه نیز به سکوت خود در برابر این اقدام و همچنین توقیف دو ملک دیپلماتیک این کشور در واشنگتن و نیویورک پایان داد و دستور پایان فعالیت 755 نفر از کارمندان نهادهای دیپلماتیک آمریکا را در خاک خود صادر کرد.

توقیف دو ملک دیپلماتیک آمریکا در مسکو نیز از دیگر اقدام های مقابله به مثل روسیه بود که سبب واکنش بیشتر ضدروسی واشنگتن شد.

آمریکا نیز سرکنسولگری روسیه در سانفرانسیسکو و دو مرکز کنسولی این کشور را بست، ولی کارمندان و دیپلمات های روسی مشمول پایان فعالیت و اخراج نشدند.

اکنون هشدارهای دو طرف برای اقدام های بیشتر علیه یکدیگر ادامه دارد و سبب شده، مناسبات واشنگتن و مسکو در بدترین شرایط ممکن پس از سال 1991 یعنی فروپاشی شوروی و تشکیل روسیه نو قرار گیرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

هفته گذشته طالبان یورش برق‌آسایی به شهرستان «مایمی» در شمال‌ شرق افغانستان داشت.این منطقه روی خط مرزی این کشور با تاجیکستان و در استان بدخشان قرار دارد.

پاسخ ایران قطعی است

پاسخ ایران قطعی است

گرچه ترامپ و نتانیاهو سعی دارند در برهه حساس و سرنوشت‌ساز فعلی، قواعد منازعه و توازن قوا در منطقه را به سود اهداف خود بر‌هم بریزند، اما هوشیاری ایران و جبهه مقاومت اجازه چنین اقدامی را به آنها نمی‌دهد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر