jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۶۶۸۲۲ ۰۶ شهريور ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

روزنامه ساندی اکسپرس افشاء کرد

پشت پرده توقف جنگ لفظی در شبه جزیره کره

روزنامه ساندی اکسپرس در گزارشی نوشت: در دوهفته گذشته ناگهان تنش میان کره شمالی و آمریکا بالا گرفت. کره شمالی تهدید به حمله به جزیره گوآم متعلق به آمریکا کرد و رئیس‌جمهور آمریکا نیز این کشور را تهدید به آتش و خشمی کرد که جهان به خود ندیده است.

اما وقتی جهان با نگرانی در انتظار جرقه جنگ بود به ناگاه رهبر کره شمالی خبر داد پیش از حمله در انتظار واکنش واشنگتن می‌ماند. اما چه شد تنش‌ها فروکش کرد؟ یک دیپلمات سابق آمریکایی رازی را در این خصوص فاش کرد. این دیپلمات سابق از برگزاری گفت‌وگوهای مخفیانه کره شمالی با آمریکا خبر داد.

گفته می‌شود این گفت‌وگوها با استفاده از کانالی در شهر نیویورک و از طریق سازمان ملل متحد برگزار شده است. بازیگران کلیدی چون جوزف یون، سفیر سابق آمریکا در مالزی و نماینده کنونی آمریکا در امور سیاسی مرتبط با کره شمالی و چو سون هوی، دیپلمات بلندپایه کره شمالی ـ که رئیس دفتر وزارت امور خارجه کره شمالی در امور آمریکا شمالی است ـ در این گفت‌وگوها هستند.

مذاکرات مخفی قبلی بین این دو کشور که در نروژ برگزار شد، به آزادی اوتو وارمبیر، دانشجوی آمریکایی از کره شمالی منتهی شد.

رابرت آینهورن، مقام سابق وزارت خارجه آمریکا که هم‌اکنون کارشناس ارشد موسسه بروکینگز است و در مذاکرات نروژ حضور داشت، گفت:‌ از آن زمان به من گفته شد کانال نیویورک احیا شده است و گهگاه نیز تماس‌هایی برقرار می‌شود.

هفته پیش اعلام شد مذاکرات پشت صحنه میان دو کشور چند ماه است، ادامه دارد. آینهورن گفت کانال نیویورک پس از مسدود شدن در سال گذشته ـ زمانی که دولت باراک اوباما، تحریم‌هایی را علیه کره شمالی به سبب نقض حقوق بشر اعمال کرد و همچنین پس از قرار دادن نام کیم جونگ اون در فهرست تحریم‌ها ـ بار دیگر احیا شده است. وی افزود: مقامات کره شمالی با مسدود کردن این کانال ارتباطی به این اقدام واکنش نشان دادند و این یعنی هیچ تماس رسمی بین آمریکا و کره شمالی وجود نداشته است.

آینهورن درباره چشم‌انداز حضور آمریکا در گفت‌وگوهای رسمی با پیونگ‌یانگ برای مذاکره درباره خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی ابراز تردید کرد و گفت:‌ برداشت آمریکا این است که مقامات کره شمالی مشتاق برگزاری چنین گفت‌وگویی نیستند.

او افزود: آمریکا تاکید داشته قبل از آغاز مذاکرات، کره شمالی باید گام‌هایی را برای نشان دادن صداقت خود بردارد.

با این حال برخی کارشناسان گمانه زنی کرده اند که امکان می‌رود رزمایش نظامی پیش رو میان واشنگتن و سئول بار دیگر پیونگ‌یانگ را تحریم کند.

البته این گمانه‌زنی هم دور از ذهن به نظر نمی‌رسد، چرا که کره شمالی هشدار داد آمریکا در صورت ادامه رفتار بی ملاحظه خود و کشاندن شرایط به سمت جنگ هسته‌ای، با حمله‌ای بی‌رحمانه مواجه خواهد شد.

رودونگ سینمون، روزنامه رسمی دولت کره شمالی در بیانیه‌ای نوشت: کره شمالی ظرفیت نظامی برای هدف‌گیری خاک آمریکا و همچنین جزیره گوآم را با استفاده از حمله‌ای خواهد داشت که آمریکا نمی‌تواند از آن بگریزد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ورود بورسی پرابهام

ورود بورسی پرابهام

با گسترش بازار سرمایه و رکوردزنی شاخص بورس در ماه‌های اخیر، بسیاری از شرکت‌ها متقاضی حضور در بورس و عرضه عمومی سهام خود در بازار سرمایه هستند.

«برد - برد» واقعی

«برد - برد» واقعی

یکی از اصلی‌ترین وظایف دستگاه سیاست خارجی تدوین استراتژی کار با کشورهای مختلف و طراحی راهبردهای بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر