jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۶۶۸۱۶ ۰۶ شهريور ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

دنیای ربات‌ها، هر روز شاهد خلق مشاغل و ظرفیت‌های تجاری جدید است. در آخرین اتفاق در این بخش،‌ ربات‌های پرنده بدون سرنشین نقش ویژه‌ای ایفا می‌کنند. گسترش جمعیت در تمام نقاط زمین، طی هزاران سال باعث شده در این عصر،‌ هنوز مناطق بسیاری در قاره‌هایی مانند آفریقا وجود داشته باشد که به دلایل مختلف، دسترسی زمینی به افرادی که در آن مناطق زندگی می‌کنند، بسیار سخت است.

نیازهای مختلف غذایی و دارویی در بسیاری از این مناطق در دسترس نیست. برای رفع این مشکل، شرکت نوپای زیپ‌لاین به ساخت هواپیماهای کوچک رباتیک اقدام کرده است که قادرند بسته‌های دارویی را بر فراز بیمارستان‌های موقت و کمپ‌ها ببرند و با استفاده از چتر نجات برای تیم‌های پزشکی از هوا ارسال کنند. سرعت بالای این سیستم‌های پروازی در مقایسه با مشکلات حمل و نقل زمینی، کاربرد آنها را در موارد اورژانسی بسیار مهم کرده است. در چند هفته اخیر، این پرنده‌های رباتیک بر فراز مناطق مختلف کشور تانزانیا بارها پرواز کرده و بسته‌های خون مورد نیاز برای بیماران را با چتر به محل‌های مورد نظر تحویل داده‌اند.

سال 1395/ 2016 برای اولین بار و به صورت آزمایشی در کشور رواندا بسته‌های خون توسط این شرکت با سیستم‌های پرواز رباتیک به مقاصد ارسال شد، ولی از سال 1397/ 2018 به بعد، بخش اصلی نیاز دارویی و بیمارستانی مانند داروهای اچ‌آی‌وی، مالاریا و واکسن‌ها با سرعت و دقت بالایی به بخش‌های مختلف تانزانیا ارسال خواهد شد.

تحویل بسته با ربات‌های پرنده چند سالی است به دغدغه اصلی کمپانی‌ها تبدیل شده است؛ پرنده‌هایی که مشکلاتی مانند ناهمواری جاده‌ها و ترافیک شهرها برای آنها معنی ندارد. البته شرایط وزش باد و باران روی حرکت آنها اثر داشته و در ضمن، بسیاری از کشورها قوانین و ضوابط مشخصی برای صدور مجوز پروازهای تجاری این پرنده‌ها بر فراز شهرها صادر نکرده‌اند. مشکلات مختلف امنیتی، تداخل امواج رادیویی، احتمال سقوط در سطح شهرها و مراکز پرجمعیت، از مشکلات پیش روی توسعه این پرنده‌هاست، اما داستان کشورهای آفریقایی داستان متفاوتی است، تلاش بین مرگ و زندگی برای به دست آوردن دارو در زمان مناسب است و به نظر می‌آید بهترین گزینه فعلا پرنده‌های رباتیک بدون سرنشین هستند.

در ایران هم شرکت‌های نوپا و دانش‌بنیان بسیاری در بخش ساخت و استفاده کاربردی از ربات‌های پرنده فعالیت دارند که البته با قوانین سخت پروازی در شهرهای بزرگ مواجه هستند. این روزها لزوم فراهم آوردن امکانات، قوانین و زیرساخت‌های مناسب برای کمک به تسهیل فعالیت‌های این شرکت‌ها در ایران بشدت احساس می‌شود. ربات‌های پرنده در سال‌های آینده، مفاهیم بسیاری را به دنیای کارآفرینی و ایده‌های نوین خواهند افزود و دنیای کسب و کار را دگرگون خواهند کرد.

آریا صبوری

پژوهشگر آزمایشگاه تعامل انسان و ربات دانشگاه تهران

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

اگر بخواهیم با منطق رئیس‌جمهور فرانسه به اتفاقات اخیر نگاه کنیم باید آن را به آزادی هتک حرمت مقدسات ادیان دیگر تعبیر کنیم البته باید در نظر داشته باشیم این هتک حرمت نمی‌تواند یکطرفه باشد، چرا که اگر مکرون توهین به اسلام را مصداق آزادی بیان معرفی کند باید اقدامات متقابل مسلمانان را نیز از مصادیق آزادی بیان بداند.

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نکاتی در مورد دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان وجود دارد که باید به آن پرداخت‌.

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

در عرف روزنامه‌نگاری، برخی مطالب وابسته به زمان است و اگر انتشارشان کمی با تاخیر انجام شود، مطلب با اهمیتی محسوب نمی‌شود و از صفحه در می‌آید، اما گاهی باید برخی نکات را با کمی تاخیر بیان کرد، درست مانند همین مطلب.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر