jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۶۶۵۳۹ ۰۵ شهريور ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

سرپرست کارگاه ساز گروه هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از ساخت تنبک و کمانچه به سبک دوران قاجار خبر داد و گفت: این سازها با الگوبرداری از عکس‌های دوران قاجار و همچنین سازهای موجود در موزه مردم‌شناسی ساخته می‌شوند.

به گزارش جام‌جم و به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، ایرج طباطبایی ـ سرپرست کارگاه ساز گروه هنرهای سنتی ـ اظهار کرد: امسال برنامه ساخت سازهای رباب، قیچک، تنبور، تار، دوتار و قیچک بلوچی در دستور کار این گروه است. این متخصص ساخت ساز قیچک، تنبک و سه‌تار با تاکید بر این‌که هدف این کارگاه حفظ و احیای سازهای سنتی است، گفت: ما در این کارگاه تلاش می‌کنیم سازهای متداول مانند تار، سنتور و عود را حفظ و سازهای در حال انقراض مانند رباب را احیا کنیم. او با اشاره به این‌که پس از انحلال فروشگاه گروه هنرهای سنتی، سازهایی که در این مجموعه ساخته می‌شوند فقط در نمایشگاه‌ها به‌نمایش درمی‌آیند، ادامه داد: در حال حاضر پنج هنرمند در این کارگاه فعال هستند. این در حالی است که حدود ده سال پیش، ده نفر در اینجا کار می‌کردند، اما بازنشسته شدند. وی بیان کرد: در حال حاضر استادکارهای این کارگاه در ساخت تار، سه‌تار، دوتار، تنبور، رباب، انواع قیچک، تنبک، سنتور و دیوان مهارت دارند. همچنین سه نفر هنرجو در کارگاه ساز گروه هنرهای سنتی در حال آموزش هستند.

طباطبایی درباره نحوه ساخت ساز، توضیح داد: به‌طور کلی، سازها به دو گونه و با چوب‌های تر و برخی با چوب خشک ساخته می‌شوند. سازهایی مانند رباب، تار، سه‌تار یک‌تکه و تنبک با چوب تر ساخته و کاسه آنها خالی می‌شود؛ اما سازهایی مانند سنتور، کمانچه، سه‌تار، ترکه‌ای و عود از چوب خشک ساخته می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ورود بورسی پرابهام

ورود بورسی پرابهام

با گسترش بازار سرمایه و رکوردزنی شاخص بورس در ماه‌های اخیر، بسیاری از شرکت‌ها متقاضی حضور در بورس و عرضه عمومی سهام خود در بازار سرمایه هستند.

«برد - برد» واقعی

«برد - برد» واقعی

یکی از اصلی‌ترین وظایف دستگاه سیاست خارجی تدوین استراتژی کار با کشورهای مختلف و طراحی راهبردهای بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر