jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۶۴۵۹۷ ۳۰ مرداد ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

رئیس‌کل بانک مرکزی با تاکید بر لزوم رعایت نرخ سود علی‌الحساب مصوب شورای پول و اعتبار در شبکه بانکی، خاطرنشان کرد: نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار در واقع حداکثر سود علی‌الحساب است که براساس پیش‌بینی بازدهی فعالیت‌های اقتصادی صورت می‌گیرد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، ولی‌الله سیف در جلسه با مدیران عامل بانک‌ها گفت: این رقم براساس مصوبه شورای پول و اعتبار در سال گذشته برای سپرده‌های یکساله، حداکثر 15 درصد و برای تسهیلات عقود مشارکتی و غیرمشارکتی، حداکثر معادل 18 درصد در نظر گرفته شده است.

رئیس‌کل بانک مرکزی با تاکید بر حذف مؤسسات غیرمجاز به عنوان یکی از موانع برای ایجاد تعادل در نرخ سود بانکی، گفت: بانک مرکزی تحت‌تأثیر فشارها تصمیم غیرمنطقی نگرفت و اکنون موفق شدیم بعد از دو دهه به فعالیت مؤسسات غیرمجاز در بازار پول پایان دهیم.

وی با اشاره به ورود بانک مرکزی به بازار بین بانکی و فعال‌سازی این بازار اظهار کرد: در گذشته تجربه موفقی در این زمینه داشتیم و بانک مرکزی توانست نرخ سود در بازار بین بانکی را از بالای 28 درصد به زیر 17 درصد پایین آورد. اکنون شاهد روند نزولی این نرخ هستیم که به محدوده 18 درصد رسیده است. بانک مرکزی از این ابزار برای ایجاد تعادل در نرخ سود استفاده می‌کند.

سیف، یکی دیگر از عوامل برهم‌زننده نرخ سود را اضافه برداشت بانک‌ها عنوان کرد و ادامه داد: بانک‌ها باید نسبت به تعادل منابع و مصارف خود دقت کافی داشته باشند. البته گاهی به‌دلیل تکالیفی که به‌عهده بانک‌ها گذاشته می‌شود، عدم تعادل‌هایی ایجاد می‌شود. در این‌گونه موارد، بانک مرکزی با اصول تعریف شده، اضافه برداشت‌ها را به خطوط اعتباری تبدیل می‌کند تا تقاضای نقدینگی با نرخ‌های بالا از بازار خارج شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ورود بورسی پرابهام

ورود بورسی پرابهام

با گسترش بازار سرمایه و رکوردزنی شاخص بورس در ماه‌های اخیر، بسیاری از شرکت‌ها متقاضی حضور در بورس و عرضه عمومی سهام خود در بازار سرمایه هستند.

«برد - برد» واقعی

«برد - برد» واقعی

یکی از اصلی‌ترین وظایف دستگاه سیاست خارجی تدوین استراتژی کار با کشورهای مختلف و طراحی راهبردهای بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر