علوی در جلسه رای اعتماد به کابینه دوازدهم اعلام کرد:

شناسایی موارد متعدد جاسوسی در کشور/ انهدام 120 تیم تروریستی فقط با یک شهید

وزیر اطلاعات گفت: کار اطلاعاتی بر پایه احکام شرعی و رعایت حلال و حرام الهی و ارزش‌های اخلاقی و قوانین مقدس جمهوری اسلامی در همه جا از جمله برخورد با متهمین انجام می‌گیرد.
کد خبر: ۱۰۶۲۹۸۶
شناسایی موارد متعدد جاسوسی در کشور/ انهدام 120 تیم تروریستی فقط با یک شهید

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، سید محمود علوی وزیر پیشنهادی اطلاعات در جلسه رای اعتماد کابینه دوازدهم در مجلس طی سخنانی اظهار داشت: امروز با وزارت اطلاعاتی مواجه هستیم که عرصه سربازی سربازان مومن،‌ متعهد، فداکار و در یک کلمه ولایتمدار و دلسوز وحدت و امنیت ملی کشور هستند.

وی افزود: در این مدت 4 سالی که بر وزارت اطلاعات گذشت اهتمام برحفظ استقلال وزارت و عدم وابستگی جناحی در آن و کار انجام کار حرفه‌ای و کارشناسی بر محورهای راهبردی بود، وزارت اطلاعات در این مدت تلاش کرد کار اطلاعاتی مردم پایه با مشارکت آحاد ملت، دانش پایه با تقویت بنیه علمی کارکنان این وزارت که در حال حاضر چندین هزار نفر در تحصیلات تکمیلی و صدها نفر در مقطع دکتری در رشته‌های مورد نیاز وزارت در حال تحصیل هستند که همراه با رشد و پیشرفت علم و تکنولوژی در جهان با بهره‌گیری از علوم و فنون مختلف وزارت موفق به ارائه عملکردی فاخر و دانش پایه اطلاعاتی در آینده شود.

وزیر پیشنهادی اطلاعات تصریح کرد: همچنین اقدامات پژوهش پایه در امر پژوهشی و اقدامات آینده‌نگرانه و راهبرد محور در این مدت راهبرد وزارت اطلاعات با همت کارکنان خوش فکر و اندیشمند وزارت تدوین و نسخه‌ای از آن به محضر مقام معظم رهبری تقدیم شده تا حرکت وزارت بر پایه نقشه راه و ریل‌گذاری خردمندانه و عاقلانه باشد.

علوی بیان کرد: وزارت اطلاعات در این مدت در جهت ارتقای تجزیه و تحلیل اطلاعاتی اضافه بر تجمیع اطلاعاتی اهتمام ورزیده و تحلیل‌های عمیقی را در عرصه‌های مختلف هم برای مسئولین تصمیم‌گیر و هم برای صاحبان تریبون‌ها ارسال داشته تا هم تصمیمات مسئولین و هم هدایت افکار عمومی توسط صاحبان تریبون به نحو جامعی انجام پذیرد.

وی اضافه کرد: اهتمام وزارت این بوده و در چهار سال آینده نیز این خواهد بود که کار اطلاعاتی بر پایه احکام شرعی و رعایت حلال و حرام الهی با رعایت ارزش‌های اخلاقی و قوانین مقدس جمهوری اسلامی در همه جا از جمله با متهمین بر این پایه حرکت کند و اگر با گلایه به حق ریاست محترم جمهوری مواجه بودیم قطعا از برنامه‌هایمان تلاش در جهت زدودن کوچک‌ترین لکه نامناسب نا نظام در عملکرد وزارتخانه است بتوانیم این گلایه حضرت ایشان را هم بتوانیم مرتفع کنیم.

وزیر اطلاعات تاکید کرد: در این مدت چهار سال از یک انضباط مالی و هزینه‌کرد برنامه‌ای اعتبارت و بهره‌وری بهینه از منابع مالی، گسترش و شتاب فعالیت‌های عمرانی و ایجاد اماکن مورد نیاز برای عملکرد بهتر سربازان گمنام امام زمان بوده است. از جمله ویژگی‌های این دوره ثبات مدیریتی و تغییرات در حد ضرورت و همچنین آرامش و انسجام در مجموعه مدیریتی وزارت بوده که مجموعه معاونین در یک حرکت هم‌افزا و همدلانه مسئولیت‌های خود را انجام دادند و لذا در همه ابعاد وزارت اطلاعات کار خود را دنبال کرده و به تعبیر رهبری در برخی موارد بخش‌هایی از وزارت کار خود را خوب و در بخش‌هایی از وزارت کار خود را بسیار خوب انجام داده‌اند. ایشان فرمودند انتظار ما این است که همه بخش‌ها کار خود را عالی انجام دهند که امیدواریم موفق به تحقق این نظر و انتظار حضرت ایشان باشیم.

وزیر پیشنهادی اطلاعات در ادامه سخنان خود گفت: همگرایی و همدلی و همکاری با جامعه اطلاعاتی که همه اعضای جامعه اطلاعاتی اذعان دارند که چنین هماهنگی و هم افزایی در گذشته مسبوق به سابقه نبوده و جلسات مرتب و تصمیم‌گیری‌ها و پیگیری‌های منظم انجام می‌شده و کمیته‌ها و کارگروه‌های مختلف جامعه اطلاعاتی با مدیریت وزارت اطلاعات کار خود را به نحو اثرگذاری دنبال کرده است. در ادامه نیز مبنای حرکت همین خواهد بود. برنامه‌ای که به نمایندگان مجلس ارائه شد یک برنامه ذهنی و انتزاعی نیست بلکه برنامه‌ای است که همه ابعاد آن مسبوق به گام‌های عملی در این 4 سال گذشته است که انشاالله با ارتقاء‌ کمی و کیفی در 4 سال آینده دنبال خواهد شد.

علوی در ادامه گفت: در این دوره نیز استعلام صلاحیت‌ها ساماندهی شد و از اینکه به صورت فردی در این زمینه تصمیم‌گیری شود در آمد و کمیسیون عالی شواری عالی تعیین صلاحیت و رسیدگی به آن تشکیل شد تا هم از حقوق افراد مورد استعلام به نحو مناسب دفاع شود و هم از حقوق عامه مردم در زمینه واگذاری مسئولیت‌ها که موظف به رعایت امانتداری در این زمینه هستند، دفاع شود.

وی یادآور شد: در این مدت نیز مقابله هوشمندانه با جاسوسی دشمن و نفوذ سرویس‌های دشمن با پوشش‌های مختلف داشتیم. موارد بسیار زیادی از جاسوسی را شناسایی و زیر ضربه بردیم و جلوی بسیاری از موارد نفوذ با پوشش‌های مختلف را این وزارتخانه گرفته و گزارش آن را در چند نوبت محضر مقام معظم رهبری و مقام محترم رئیس‌جمهوری تقدیم داشته که مورد توجه و لطف هر دو بزرگوار قرار گرفته است.

وزیر پیشنهادی اطلاعات خاطرنشان کرد: وزارت اطلاعات در این مدت بر مسئله آموزش در مقابله با نفوذ اهتمام داشته. در این میان آقای دلخوش نماینده مجلس اشاره‌ای به آموزش‌ها داشتند که باید بگویم ما از دو مسیر یکی حراست‌ها و دیگری معاونت ضد جاسوسی برنامه‌های آموزشی بسیار زیادی را برای مدیران در دستگاه مختلف برگزار کردیم، همچنین در زمینه تخلیه تلفنی و در زمینه سایر انواع نفوذ آموزش‌های لازم را داده‌ایم و این برنامه در 4 سال آینده با جدیت دنبال خواهد شد.

علوی ادامه داد: بر اثر این آموزش‌ها میزان تخلیه‌های تلفنی کاهش یافته، امکان نفوذ توسط دشمن با دشواری‌های بسیار زیاد مواجه شده و انشاالله بیش از این مواجه خواهد شد. وزارت به آموزش‌های کلاسیک به مدیران اکتفا نکرده بلکه در جهت ارتقاء آگاهی‌های عمومی در مقابل با جاسوسی دشمن به مدد هنر اقدامات قابل توجهی کرده که می‌توانم اشاره کنم به تولید فیلم روباه در سال 1393 که در جهت ارتقاء آگاهی عمومی برای مقابله با نفوذ دشمن تهیه و در معرض توجه مردم قرار گرفت.

وی گفت: وزارت اطلاعات در طول این 4 سال و انشاالله در 4 سال آینده در عرصه اقتصاد کشور بر دو محور تکیه داشته است. اول امنیت اقتصادی و دوم سلامت اقتصادی، وزارت اطلاعات بر این باور است که برای حل مشکل اشتغال و ارتقاء امنیت اقتصاد کشور و برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید فضای کشور برای سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران از امنیت برخوردار باشد. زیرا سرمایه ترسو است و هر جا احساس خطر کند، فرار می‌کند. فلذا در تاکتیک و سیاست وزارت تدبیر مسائل اقتصادی و برخورد با مفاسد اقتصادی همراه با تدبیری بوده که باعث خدشه به امنیت اقتصادی نشود. یعنی نه برای سلامت اقتصادی امنیت اقتصادی آسیب ببیند و نه برای امنیت اقتصادی چشم بر سلامت اقتصادی بپوشیم. فلذا وزارت هم با مفاسد برخورد کرده و هم این برخورد به گونه‌ای بود که امنیت اقتصادی کشور مختل نشود.

وزیر پیشنهادی اطلاعات گفت: به لطف پروردگار تا جایی که به وزارت اطلاعات مربوط بوده در تحکیم امنیت اقتصادی گام برداشتیم چون بر این باوریم که فعالان اقتصادی مانند گنجشک‌هایی هستند که بر روی یک درخت نشسته‌اند که اگر شلیکی به یک گنجشک شود بر درخت سایر گنجشک‌ها باقی نمی‌مانند. لذا ما با یک فعال اقتصادی برخورد انقباضی کنیم تمام فعالان اقتصادی فرار می‌کنند. بنابراین وزارت اطلاعات سعی کرده با هیچ فعال اقتصادی چنین برخوردی نداشته باشد تا باعث فرار سرمایه نشود اما مسامحه با فساد اقتصادی هم نکرده‌ایم و هزاران میلیارد تومان فرار مالیاتی و هزاران هکتار تصرف اراضی ملی و منابع طبیعی و هزاران میلیارد قاچاق کالا و موارد بسیار زیاد فساد بانکی را شناسایی کردیم و با تدبیر به آنها این وزارتخانه برخورد کرده و حقوق مردم و بیت‌المال را مسترد کرده‌ است.

وزیر اطلاعات در ادامه سخنان خود گفت: در 4 سال آینده قطعاً وزارت اطلاعات همین کارها را دنبال خواهد کرد و انشاالله دامنه آن را افزایش خواهد داد تا محیط نظام مقدس جمهوری اسلامی از لوس مفاسد اقتصادی پاک شود، علیرغم اینکه وزارت مسئولیت مستقیمی در امر مبارزه با مواد مخدر ندارد اما در عین حال با جدیت به این امر پرداخته و با ستاد مبارزه با مواد مخدر همکاری تنگاتنگ نسبت به حذف بسیاری از سر باندهایی که بالایی 1000 تن مواد مخدر قاچاق می‌کنند اقدام کرده و صدها تن مواد مخدر را کشف، ضبط و امحاء کرده‌اند.

علوی افزود: در برابر تهدیدات امنیتی کشور ضربه‌های پیاپی و نفس‌گیر و کوبنده بر حدود 120 تیم تروریستی وارد کرده‌ایم و مهلت ضربه به امنیت کشور را به دشمنان این وزارتخانه نداده و بسیاری از سرکردگان آنها را به درک واصل کرده و امکان اقدام را از آنها سلب کرده است، در این مسیر بسیاری از سرکردگان آنها مانند ابوحفظ بلوچی، ابوعایشه کردی، ابوفرصاد و غیره به لطف پروردگار از بین رفتند و حدود 3 تن مواد منفجره، هزار قبضه سلاح، فشنگ و ده‌ها بمب کنار جاده‌ای آماده انفجار و ده‌ها جلیقه انفجاری کشف و ضبط کرده و از اقدام تیم‌های تروریستی با این امکانات ضد امنیتی جلوگیری کرده است.

وی یادآور شد: تمامی این عملیات‌ها با نهایت هوشمندی انجام شده که تنها شهیدی که ما دادیم شهید عشوری بوده یعنی در 4 سال ضربه زدن به 120 تیم تروریستی تنها با یک شهید که این مهم نشان دهنده مبارزه هوشمندانه سربازان گمنام امام زمان با جریان‌های تروریستی است.

علوی ادامه داد: همانطور که نمایندگان موافق اشاره کردند ارتباط با سرویس‌ها و تبادل اطلاعات نتایج بسیار درخشانی داشته که از جمله آن استرداد آقای دولت‌زاده، نیکبخت دیپلمات گروگان رفته در یمن، استرداد 4 سربازان به گروگان گرفته شده و موارد دیگر و امروز نیز سرویس‌های اطلاعاتی برای تبادل اطلاعات با وزارت اطلاعات ارزش حرفه‌ای قابل توجهی قانع‌اند، در این مدت وزارت تلاش خود کرده از اینکه مسائل صنفی، مالی، اقتصادی و اجتماعی به کیس‌های امنیتی تبدیل شوند و حل آنها برای نظام هزینه بسیار زیادی داشته باشد جلوگیری کرده و در ضمن موارد امنیتی را هم به گونه‌ای هدایت کرده که با راهکارهای اجتماعی، صنفی، سیاسی و مالی و اقتصادی قابل حل باشد.

وزیر پیشنهادی اطلاعات گفت: در این مدت وزارت اطلاعات در زمینه تقویت زیرساخت‌های فنی برای اشراف بیشتر اطلاعاتی در حد 300 درصد افزایش توان داده و امروز اشراف اطلاعاتی فنی وزارت بر تحرکات دشمن و بر هر حرکت ضد امنیتی زبان‌زد است.

علوی بیان کرد: تعامل سازنده با قوای سه‌گانه کشور، نخبگان و اشراف صیانتی بر مسئولان در دستگاه‌های مختلف از جمله اقداماتی بوده که وزارت در این مدت انجام داده و در 4 سال آینده نیز آن را دنبال می‌کند که در عین صیانت از مسئولان و نخبگان کشور و ایجاد امنیت برای فضاهای آموزشی و فعالیت‌های فرهنگی و اقتصادی در عین حال فضای اینگونه مسائل امنیتی نشود و با آرامش بتوانند فعالیت‌های علمی، پژوهشی، اقتصادی و مالی خود را ادامه دهند. همچنین تعامل سازنده با حوزه‌های علمیه و اساتید و مجموعه‌های طلاب از جمله مواردی بوده که وزارت در آنها تلاش و دقت خودش را به کار برده است.

وزیر پیشنهادی اطلاعات با اشاره به سخنان دلخوش نماینده مخالف خود، گفت: در حوزه فضای سایبری تقسیم وظایف شده، در زمینه جرایم عمومی حوزه سایبری به نیروی انتظامی واگذار شده که در قالب پلیس فتا این اقدامات را انجام می‌دهد، در زمینه جرائم امنیتی در حوزه سایبری به وزیر اطلاعات واگذار شده که در قالب فضای تبادل اطلاعات (افتا) وظایف خودش را انجام می‌دهد، در حوزه امنیت زیرساخت بر عهده وزارت ارتباطات است که عزیزانمان در این وزارتخانه وظایف این حوزه را انجام می‌دهند، آنچه که برادر عزیزمان آقای دل‌خوش اشاره کردند از نوع اول و جرائم عمومی است.

وی افزود:‌ در عین حال که به وزارت مربوط نمی‌شود به دلیل روابط خوب برادر عزیزمان آقای دل‌خوش با همکارانمان در وزارت، اقدامات ممکن را انجام داده‌اند و مرتبطینی که با آن رادیو (رادیو گیلان) اطلاعات می‌دادند را احضار کردند و تذکر داده‌اند و در حد زیادی آنها را محدود کردند و بیش از این وزارت اطلاعات وقت خودش را نمی‌تواند از اهداف امنیتی و حساس به مسائل اجتماعی دهد در عین حال نیروی انتظامی نفرات زیادی از آنها را احضار کرده ضمناً کسانی که از این کانال استفاده می‌کنند در حد نیم درصد جمعیت استان گیلان هم نیست لذا از این عزیزمان استدعا می‌کنم نسبت به این مسئله هرچه به صورت رسانه‌ای حساسیت به خرج دهند تبلیغ غیر مستقیم برای آن کانال می‌شود.

علوی با اشاره به صحبت‌های مطهری گفت: باید به این نکته اشاره کنم که وزارت اطلاعات یک وزارت قانون‌مدار است. در برابر اختیارات قانونی هر دستگاهی احترام قائلیم و از اختیارات قانونی خودمان هم صیانت می‌کنیم، اختیاراتی که قانون به ما داده از آن استفاده می‌کنیم و از دستبرد به آن هم جلوگیری می‌کنیم، ایشان به گونه‌ای گفتند که گویا کسی به اختیارات قانونی ما و یا نهادی به اختیارات قانونی ما تعدی کرده و دست تقابل به سمت اختیارات قانونی وزارت اطلاعات دراز کرده در حالیکه چنین چیزی نیست، خود شما عزیزان می‌دانید اختیاراتی که به نهادهای مختلف واگذار می‌شود یا مرجع ولایی دارد و یا مرجع قانونگذاری و مجلس دارد که ما به هر دوی اختیاراتی که از این دو مرجع واگذار می‌شود احترام قائلیم و اختیاراتی که از سوی مقام ولی فقیه واگذار می‌شود پایبند هستیم و تمکین می‌کنیم و برای کاهش اختیاراتمان از این مسیر کوچکترین واکنشی نشان نمی‌دهیم.

وی گفت:‌ اگر مقام معظم رهبری تمام اختیارات وزارت اطلاعات را به نهاد دیگری واگذار کند دست ادب و تمکین بر سینه می‌گیریم و آن را می‌پذیریم بنابراین ما در اینجا مواجهه با تعدی حوزه قانونی وزارت اطلاعات نبودیم و همچنین اختیارات قانونی که مجلس به نهاد دیگری می‌دهیم در برابر آن دست ادب و تمکین به سینه می‌گیریم و آن را با دل و جان می‌پذیریم.

علوی اضافه کرد: اگر در این زمینه صلابت، برخورد داخلی با نهادهای دخیل در امنیت باشیم که ما اهل این نیستیم اما اگر تعامل باشد امروز الحمدلله تعامل و همکاری که بین ما و دستگاه‌های اطلاعاتی از جمله برادران همرزمان در اطلاعات سپاه حاکم است در وضعیتی است که در چند نوبت مقام معظم رهبری از این وضعیت ابراز مسرّت کردند و با صحبت با یکی از مسئولان فرموده بودند از اینکه می‌شنوم تعامل خوبی بین وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه حاکم است خوشحال هستم و ما خوشحالیم که از این همدلی رهبر عزیزمان را خوشحال کرده‌ایم.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها