jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۶۲۷۳۷ ۲۵ مرداد ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: در حال حاضر به دلیل مهیا نبودن زیر ساخت‌های لازم و روند سنتی مبادلات محصولات کشاورزی، هزینه‌های زیادی در روند تولید و فروش محصولات روی دوش دولت و کشاورز است، اما در بلندمدت باید سیاست قیمت تضمینی و عرضه کالاها در بورس کالا، جایگزین خرید تضمینی شود که البته به همراه اجرای این سیاست، مهیا‌کردن زیرساخت ها ضروری است.

سیدراضی نوری، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس به پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه (سنا) گفت: برای تامین گندم باید برنامه‌ریزی به صورت کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت وجود داشته باشد و به عبارتی نباید فقط به صرفه اقتصادی گندم نگاه شود.

وی افزود: ژاپن با وجود این که می‌تواند از بازار جهانی برنج خریداری کند که برایش به‌صرفه‌تر نیز هست، اما 13 برابر هزینه می‌کند تا بتواند کشاورز خود را تامین کند و برنج را برای خودش به عنوان محصول استراتژیک داشته باشد.

نوری تاکید کرد: در برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت یا میان‌مدت، ادامه روند خرید تضمینی گندم پیش‌بینی می‌شود به طوری که مقایسه قیمت‌های داخلی با جهانی نیز چندان ضروری نیست؛ اما در بلندمدت رفته رفته با بهبود روندها در تولیدات و شیوه‌های تنظیم بازار و خرید محصولات، باید شرایط را برای عرضه گندم و سایر محصولات در بورس کالا فراهم کرد تا شاهد افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی و رسیدن سود واقعی به کشاورزان باشیم.

به گفته وی، طرح قیمت تضمینی گندم که امسال از سوی هیات دولت برای اجرا در چهار استان مصوب شده، تدبیر دولت برای حمایت از کشاورزان بوده که البته این طرح از سال 94 روی دو محصول جو و ذرت آغاز شده و هم اکنون روی چهار محصول جو، ذرت، برنج و گندم به طرق مختلف اجرایی می‌شود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس به تامین منابع برای خرید تضمینی گندم اشاره کرد و گفت: در قانون بودجه، سالانه مبلغی به عنوان خرید تضمینی دولت از طریق شورای اقتصاد با همفکری وزارت اقتصاد، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان برنامه و بودجه در نظر گرفته می‌شود و باید در همان موقع، منابع مالی در بودجه دیده شود چون این مشکل کشاورز نیست که متحمل فشار شود، ولی اگر از طرفی این مبلغ تامین نشد، باید در قیمت نان تجدید نظر شود تا از آن طریق تامین شود.

وی با تاکید بر این که در کنار خرید تضمینی باید برنامه طولانی‌مدت قیمت تضمینی نیز مدنظر باشد، بیان کرد: راهی جز اجرای طرح قیمت تضمینی در بلند مدت وجود ندارد و باید در یک بازه زمانی مشخص و به صورت تدریجی و با برنامه‌ریزی در این خصوص کار شود تا با اجرای این طرح ملی، مجدد مشکلات گذشته در خرید تضمینی دولت رخ ندهد. همه این موارد با هماهنگی دستگاه‌های مربوط و همچنین اعتماد و حمایت از بورس کالا محقق می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ورود بورسی پرابهام

ورود بورسی پرابهام

با گسترش بازار سرمایه و رکوردزنی شاخص بورس در ماه‌های اخیر، بسیاری از شرکت‌ها متقاضی حضور در بورس و عرضه عمومی سهام خود در بازار سرمایه هستند.

«برد - برد» واقعی

«برد - برد» واقعی

یکی از اصلی‌ترین وظایف دستگاه سیاست خارجی تدوین استراتژی کار با کشورهای مختلف و طراحی راهبردهای بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر