jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۰۶۲۶۸   ۲۲ مرداد ۱۳۸۵  |  ۱۹:۴۸

جام جم آنلاین: انزوای اجتماعی در دوران کودکی احتمال بیماری قلبی عروقی در بزرگسالی را افزایش می دهد.


به گزارش هلث دی ، یک گروه تحقیقاتی در دانشگاه ویسکانسین سلامت بیش از 1000 نفر را از تولد تا سن 25 سالگی مورد بررسی قرار داده است.
این محققان با در نظر گرفتن شش ریسک فاکتور بیماری قلبی شامل وزن ، فشار خون و سطح کلسترول خوب (اچ.دی.ال) و کلسترول بد (ال.دی.ال) در بزرگسالانی که در دوران کودکی دچار انزوای اجتماعی بودند ، دریافتند احتمال بیماری قلبی در این افراد بیشتر است.
این ارتباط حتی پس از ملاحظه ریسک فاکتورهای دیگر دوران کودکی برای بیماری قلبی مانند بهره هوشی ، موقعیت اجتماعی اقتصادی پایین و اضافه وزن ، همچنان باقی بود.
به گفته این محققان سیگار کشیدن ، مصرف الکل ، و فعالیت بدنی ناکافی ، نیز ارتباط بین انزوا گرایی اجتماعی دوران کودکی و افزایش احتمال بیماری قلبی عروقی را نیز شرح می دهند.
انزوای اجتماعی در همه عمر باقی می ماند و هرچه شخص مدت بیشتری از اجتماع فاصله بگیرد ، سلامت خود را بیشتر در معرض خطر قرار می دهد.
یکی از روش های مفید برای شناخت چگونگی تاثیر اثر انزوای اجتماعی در کاهش سلامت ، توجه به مجموعه مواردی است که شخص در دروان کودکی ، نوجوانی و بزرگسالی در معرض عوامل استرس زای روانی (مانند انزوای اجتماعی) قرار می گیرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو