jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۱۰۶۰۲۳۸ ۱۷ مرداد ۱۳۹۶  |  ۱۷:۳۰

یک رسانه آمریکا در تحلیلی اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا را نقض صریح تعهدات آمریکا در توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ توصیف کرده است.

رسانه آمریکایی: سخنان ترامپ نقض صریح برجام است

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تسنیم، یک رسانه آمریکایی در گزارشی اظهارات «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در حاشیه اجلاس گروه 20 را نقض «صریح» توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 دانسته است.

سخنگوی کاخ سفید ماه گذشته گفت «دونالد ترامپ» در رایزنی با سران ده‌ها کشور در نشست گروه 20 بر ضرورت عدم انجام تجارت با ایران تأکید کرده است.

«رئیس‌جمهور هنگام رایزنی با سران ده‌ها کشور بر لزوم اتحاد کشورها برای قطع منابع مالی، سرزمینی و ایدئولوژیکی تروریست‌ها تأکید کرد... و همچنین بر لزوم اجتناب از داشتن مراودات تجاری با کشورهایی که از تروریسم حمایت می‌کنند، به ویژه ایران.»

این اظهارات در حالی مطرح شده که دولت آمریکا به موجب بند 29 توافق هسته‌ای با ایران و گروه 1+5 به اجتناب از اتحاذ سیاست‌هایی جهت جلوگیری از عادی‌سازی تجارت با ایران ملزم می‌کند.

در بند 29 برجام آمده است: «اتحادیه اروپایی و دولتهای عضو و همچنین ایالات متحده، منطبق با قوانین خود، از هرگونه سیاست با هدف خاص تأثیرگذاری خصمانه و مستقیم بر عادی‌سازی تجارت و روابط اقتصادی با ایران، در تعارض با تعهداتشان مبنی بر عدم اخلال در اجرای موفقیت آمیز این برجام خودداری خواهند کرد».

پایگاه «ووکس‌نیوز» به نقل از «ریچاد نفیو»، مقام سابق وزارت خارجه آمریکا که از او به عنوان معمار تحریم‌های ایران یاد می‌شود این اظهارات ترامپ را نقض صریح برجام دانسته است.

نفیو می‌گوید: «اگر او در نشست گروه 20 گفته که با ایران تجارت نکنید ایرانی‌ها دلیلی منطقی برای اعتراض دارند. این صراحتاً نقض روح برجام است. با خواندن ساده متون توافق، من می‌توانم بگویم که این کار، نقض تعهدات ما است.»

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

تحریم تسلیحاتی ایران همواره از ابتدای انقلاب از سوی آمریکا به‌صورت تحریم اولیه وجود داشته است، اما از سال 2007 این کشور تلاش کرد تا از طریق تحریم‌های سازمان ملل این تحریم‌ها را همه‌جانبه کند.

هراس آمریکا از چیست؟

هراس آمریکا از چیست؟

الان که این یادداشت را می‌خوانید، چند ساعتی‌است تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران لغو و کشورمان از زیر این تحریم‌های ظالمانه، خارج شده، اما در این باره توجه به چند نکته درباره آینده پیش‌رو مهم به‌نظر می‌رسد.

آموزش آنتن نمی‌دهد

آموزش آنتن نمی‌دهد

در ماه‌های گذشته اختلالات شبکه شاد و از آن مهم‌تر دسترسی نداشتن بخش قابل توجهی از کودکان و نوجوانان به ابزارهای هوشمند، بسیاری از دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان را ناشاد کرده است، اما مسؤولان دستگاه اجرایی توجه لازم را به این مساله ندارند و با گذشت یک ماه از زمان بازگشایی مدارس، هیچ اقدام موثری برای حل این معضل انجام نداده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر