jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۵۷۰۸۲   ۰۹ مرداد ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

نشست مشترک کمیته فرهنگی ستاد اربعین با کارگروه اربعین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حضور معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد و در آن، معاون فرهنگی وزارت ارشاد بر تقویت فرهنگی مراسم اربعین حسینی تاکید کرد.

به گزارش فارس، سیدعباس صالحی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست با اشاره به برگزاری راهپیمایی روز اربعین گفت: این رویداد، ازجمله اقداماتی است که دلی و اعتقادی است،‌ به گونه‌ای که اربعین تبدیل به یک نماد و هویت شیعی شده است.

وی افزود: در این رویداد، تمام شیعیان از سراسر جهان مشارکت دارند. در طول سالیان،‌ برگزاری این واقعه به یک نماد هویت دینی و تمدنی و بهترین جلوه نماد تشیع در جهان اسلام و غیر اسلام تبدیل شده است. از این‌رو باید توجه داشت که این رویداد صرفا زیارت و راهپیمایی نیست.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر استفاده از این فرصت معنوی برای خودسازی اجتماعی گفت: حضور میلیون‌ها زائر ایرانی در این رویداد، یک فرصت فرهنگی و معنوی است که سرآمد همه رویدادهاست. این رویداد فرصتی برای خودسازی اجتماعی است و باید سعی کنیم از این فرصت بخوبی استفاده کنیم.

صالحی تصریح کرد: هرچه نسبت به این رویداد شناخت بیشتری پیدا کنیم، می‌توانیم با آگاهی بیشتر بهره‌برداری از آن را افزایش دهیم.

وی با اشاره به حوزه‌های مختلف اعم از خدمات رفاهی، امنیت و نظم در برگزاری مراسم اربعین گفت: از نظر فرهنگی این رویداد از دو منظر قابل توجه است؛ در وهله اول خدمات فرهنگی به زائران است که باید تلاش شود در طول برگزاری مراسم اربعین با کیفیت هرچه بیشتر انجام شود و در وهله دوم نیز مستندسازی و تصویرسازی این رویداد بزرگ در جهان تشیع است تا هم برای آیندگان و هم برای کسانی که کمتر آن را دیده‌اند، قابل بهره‌برداری باشد.

صالحی تصریح کرد: دولت نباید متولی و متکفل برگزاری اربعین شود، اربعین نباید دولتی شود و باید تلاش کنیم استعداد مردمی را افزایش دهیم. باید تلاش شود تا استعدادهای مردمی در اختیار را شناسایی و به تشکل‌ها و صنوف مرتبط به اربعین حسینی وصل کنیم.

وی با اشاره به استفاده از این فرصت بزرگ جهان تشیع برای گسترش دیپلماسی فرهنگی عنوان کرد: باید تلاش شود تقویت دیپلماسی شیعه با مردم عراق مورد توجه قرار گیرد. همچنین محصولات فرهنگی که با این موضوع تولید می‌شوند،‌ باید از نظر محتوا و فرم و ساخت از زیبایی برخوردار باشند.

در ادامه این جلسه گزارشی از عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اربعین سال گذشته ارائه شد و سپس اعضای کارگروه به بحث و تبادل‌نظر درباره این موضوع پرداختند.

در این نشست، حمید احمدی مسئول کمیته فرهنگی ستاد اربعین کشور، داریوش رضوانی دبیر کارگروه فرهنگی و نمایندگانی از دیگر نهادها حضور داشتند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تازه اول کار است

تازه اول کار است

دوستی صاحب‌نظر را جایی دعوت کرده بودند برای جلسه بارش افکار طرح و ایده برای سالگرد شهادت عزیز دل‌مان حاج قاسم سلیمانی.

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

استراتژی مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی‌ های غرب موجب عقب‌نشینی آنها در برابر مقاومت ملت ایران شده است.

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

شنبه گذشته در افغانستان روز ملی سرباز بود. بسیاری از مسؤولان آنجا هم در رثای سربازان حرف‌هایی زدند. در استان‌های مختلف محافل بزرگداشت برایشان برگزار شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر