jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۵۶۶۹۷   ۰۸ مرداد ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

با افزایش مصرف برق در روزهای اخیر، همچون سال‌های گذشته مساله کنترل مصرف و صرفه‌جویی مطرح شده است.

به علت گرمای بی‌سابقه با مشخصه دوره زمانی زیاد، مصرف انرژی الکتریکی در کشور بشدت افزایش یافته و از مرز 55 هزار مگاوات نیز عبور کرده است. با توجه به پیک حدود 30 هزار مگاواتی برق در فصل زمستان، افزایش 25 هزار مگاواتی مصرف برق در فصل تابستان، عمدتا ناشی از تأثیر بارهای سرمایشی است که طول زمانی آن کمتر از 45 روز متوالی است. به عبارتی دیگر سرمایه ملی کشور در بخش برق برای تأمین حدود 17 هزار مگاوات و برای یک دوره کوتاه صرف می‌شود که قطعا باید برنامه‌ریزی و اقدامات عملی جهت مدیریت مصرف برق در بخش بارهای سرمایشی صورت پذیرد.

به هر حال در شرایط فعلی، پدیده افزایش دما با دوره زمانی طولانی احتمال بروز خاموشی را در کشور افزایش داده و خصوصا افزایش دمای هوا همراه با پدیده گردوغبار و رطوبت بالا شرایط سختی را نیز برای مردم استان‌های جنوبی کشور رقم زده است که ضرورت استمرار تامین برق را الزامی و به نوعی اخلاقی و یک وظیفه ملی نموده است. از طرفی دیگر نشانه‌های خوبی از بالا رفتن مصرف برق در بخش صنعت کشور ملاحظه می شود که نویدبخش توسعه و رشد کشور است.

سؤال فنی این است که در این شرایط چه باید کرد؟ توان تولید برق کشور در حد نیاز مصرف فعلی بدون هیچ ضریب ذخیره است و هرگونه حادثه در سمت عرضه برق، باعث بروز خاموشی می‌شود و افزایش دما نیز علاوه بر رشد مصرف برق، ظرفیت تولید و انتقال و توزیع تأسیسات برق‌رسانی را کاهش می‌دهد.

در این شرایط، مدیران صنعت برق مشابه همه شرایط خاص کشور، دست نیاز به همکاری مردم دراز کرده‌اند و خطر بروز خاموشی را در صورت صرفه‌جویی نکردن مردم جدی دانسته‌اند که هشداری واقعی است.

به دلایل ذکرشده فوق، همه هموطنان باید دو اقدام مؤثر زیر را تا 20 مردادماه انجام دهند. بررسی‌های فنی و تجربیات به عمل آمده نشان می‌دهد اجرای اقدامات زیر در رفاه و آسایش آنان تأثیر محسوسی ندارد اما موجب کاهش چشمگیر مصرف برق می‌شود.

1-‌ استفاده از دور کند در زمان استفاده از کولرهای آبی خصوصا از ساعت 12 تا 16 و از ساعت 19 تا 23

2- تنظیم دمای کولرهای گازی در 23 درجه خصوصا از ساعت 12 تا 16 و از ساعت 19 تا 23.

سعید مهذب‌ترابی

رئیس انجمن علمی مدیریت مصرف انرژی ایران

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

امروزه مشارکت مردم در صحنه انتخابات از مهمترین و متداول‌ترین نوع مشارکت سیاسی است. مقبولیت سیستم‌های مبتنی بر دموکراسی مدرن، اساسا به مشارکت‌ های مردمی که بیشتر در انتخابات معنا دارد مربوط می‌شود.

امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

سفر پاپ فرانسس به عراق و دیدار او با مرجع‌عالیقدر جهان تشیع، حضرت آیت‌ا... سیستانی مورد توجه بسیاری از تحلیلگران حوزه منطقه غرب آسیا، جهان‌اسلام و جهان مسیحیت قرار گرفته‌است.

نباید دوباره معطل غرب شویم

نباید دوباره معطل غرب شویم

تحولاتی که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر در اروپا و با حمایت آمریکا در حال رخ دادن است عمدتا به‌دلیل موضع قاطع ایران در اجرای حرف قطعی است که مقام معظم رهبری اعلام کردند مبنی بر این‌که تا وقتی لغو تحریم‌ها به صورت کامل صورت نگیرد ما نیز به تعهدات برجامی خودمان باز نخواهیم گشت و فقط وقتی آمریکا به‌صورت عملی، تحریم‌ها را بردارد و این مساله راستی‌آزمایی شود آن زمان ایران هم حاضر است بار دیگر تعهدات برجامی خود را به‌صورت کامل اجرا کند.

گفتگو

بیشتر
یک دست‌ انداز نوروزی

گزارشی از پشت‌صحنه مجموعه نوروزی «دست‌ انداز» همراه گفت‌وگو با کارگردان، تهیه‌کننده و بازیگران آن

یک دست‌ انداز نوروزی

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

در گفت‌وگو با دکتر ایرج عبداللهی، عضو هیأت‌مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران با بهترین فعالیت‌ های ورزشی برای سالمندان آشنا می‌شویم

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

زمزمه‌های ناامیدکننده

گفت‌وگو با محمد مرندی درباره اخبار ضد و نقیض رسانه‌های خارجی مبنی بر «گفت‌وگو‌های امیدوار کننده ایران و غرب»

زمزمه‌های ناامیدکننده

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر