jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۴۹۸۱۳   ۱۹ تير ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

بعد از اقدام خصمانه‌ای که سنای آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران انجام داد و قانونی با عنوان مبارزه با اقدامات ثبات‌زدای ایران معروف به اس 722 را با 98 رای مثبت مصوب کرد، نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصمیم گرفتند طرحی را برای مقابله با اقدامات دشمنانه آمریکا تهیه کنند.

از آنجا‌که ایران هیچ‌گاه درصدد نبوده اقدام خصمانه‌ای علیه دیگر کشورها انجام دهد، اما چون آمریکایی‌ها تصمیماتی علیه ایران داشتند، لذا طرح مقابله ایران با اقدامات خصمانه آمریکا تهیه شد.

البته طرح مجلس در زمان تعطیلات نمایندگان تهیه شد و به همین جهت دسترسی همه نمایندگان به آن امکان‌پذیر نبود، به همین دلیل مرکز پژوهش‌ها و کارشناسان، طرحی را تهیه کرده و در اختیار کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی قرار دادند که در جلسات این کمیسیون بحث مفصلی درباره آن انجام شد، البته فراکسیون‌های مجلس نیز با اطلاع از این طرح به مساله حساس و خواستار دریافت طرح جهت بررسی بیشتر شدند.

بر این مبنا نهادها و ارگان‌های ذی‌ربط در این حوزه نیز درخواست کردند طرح مذکور را بررسی کنند تا اگر پیشنهادی دارند ارائه دهند، ‌لذا با در نظر گرفتن جوانب، سرعت و شدتی که برای طی روند قانونی این طرح از ابتدا مدنظر بود، کند شد.

در ابتدا قرار بود طرح مذکور با قید دوفوریت جهت سرعت بررسی طرح ارائه شود، ولی با توجه به حساسیت‌های ایجاد شده، مقرر شد مقداری تامل صورت گیرد تا بندهای طرح، یکی‌یکی مورد بررسی مجدد قرار گیرد و نهادها و ارگان‌های ذی‌ربط نظر خود را ارائه کنند تا نظرات در طرح نمایندگان گنجانده شود.

علت حساسیت‌ها در بررسی طرح برای این است که مشخص شود مفاد طرح چقدر عملیاتی خواهد بود و اثر جانبی آن چیست و در عمق استراتژیک چه تاثیراتی می‌تواند بگذارد و آیا مفاد قید شده قابلیت وصول دارد یا خیر.

لذا با در نظر گرفتن جوانب، مقرر شد تعجیلی صورت نگیرد و مجلس با تامل کامل طرح را به جلو ببرد، بر این اساس نشست‌هایی برگزار شده و حتی نظراتی نیز از نهادها گرفته شده و رئیس مجلس شورای اسلامی نیز با فراکسیون‌های ولایت، مستقلان و امید در این خصوص نشست‌های مشترکی برای ارائه نظرات داشت تا چنانچه طرح در صحن علنی مطرح شد، همان‌طور که طرح سنای آمریکا با 98 رای از صد رای تصویب شد در مجلس شورای اسلامی هم با اکثریت قاطع به تصویب برسد و بتواند پاسخگوی حد خصومتی که آمریکایی‌ها علیه کشور اعمال می‌کنند، باشد.

سیدحسین نقوی‌حسینی

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

در برنامه تحولی قوه‌ قضاییه، رسیدگی به امور خانواده زندانیان به عنوان یک اولویت مورد توجه متولیان است و این مهم موجب شده سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، یکی از مأموریت‌های محوری خود را به مساله رسیدگی به امور خانواده زندانیان اختصاص دهد و در این مسیر برنامه و امکاناتی را در دستور کار دارد.

دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر