jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۰۴۸۳۵۸   ۱۵ تير ۱۳۹۶  |  ۰۱:۳۰

دانشمندان معتقدند با بررسی دب اصغر می توانند اطلاعات بیشتری از پیدایش ستارگان بیابند. به دلیل دست نخوردگی این کهکشان دانشمندان می توانند شواهدی از ترکیبات شیمیایی آغازین جهان در آن بیابند.

کشف راز تولد ستارگان با کمک دب اصغر

به گزارش جام جم آنلاین از مهر، دانشمندان معتقدند می توان با بررسی دب اصغر به اطلاعات بیشتری از نحوه شکل گیری ستارگان و آغاز جهان دست یافت.

درهمین راستا محققان دانشگاه دورهام انگلیس و دانشگاه یوسی سانتا کرو متوجه شده اند صورت فلکی دب اکبر گازهای مورد نیاز برای تشکیل ستارگان در دب اصغر را از آن خارج کرده است. این درحالی است که دب اصغر در دل صورت فلکی دب اکبر قرار دارد.

اکنون دانشمندان فرصتی نادر در اختیار دارند تا یک کهکشان کوتوله را در زمانی که خالی از گاز است بررسی کنند. از آنجا که دب اصغر از زمان پیدایش خود تاکنون بدون تغییر و دست نخورده باقیمانده، دانشمندان امیدوارند عناصر موجود در آن شواهد بیشتری از ترکیبات شیمیایی آغازین جهان آشکار کند.

کهکشان کوتوله دب اصغر و همسایه آن بخشی از یک کهکشان مارپیچ هستند که «NGC3359» نامیده می شود. این دو همسایه ۲۰۰تا ۳۰۰ هزار سال نوری بایکدیگر فاصله دارند.

مسافت آنها تا زمین نیز حدود ۵۰ میلیون سال نوری تخمین زده می شود.

کهکشان مارپیچ «NGC3359» حدود ۱۰ هزار برابر دب اصغر ستاره در خود دارد و شبیه کهکشان راه شیری است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو