jamejamonline
استان ها عمومی کد خبر: ۱۰۴۲۸۲۷ ۲۸ خرداد ۱۳۹۶  |  ۱۰:۵۵

استاندار خوزستان گفت: در جریان اجلاس سازمان ملل با موضوع ریزگردها، کارشناسان این سازمان و نمایندگان بسیاری از کشورها از کانون‌های ریزگرد در خوزستان بازدید خواهند کرد.

نمایندگان سازمان ملل از کانون‌های ریزگرد خوزستان بازدید خواهند کرد

به گزارش جام جم آنلاین و به نقل از ایسنا، غلام‌رضا شریعتی در همایش مقابله با بیابان‌زایی که به مناسبت روز جهانی بیابان‌زدایی شامگاه (شنبه 27 خردادماه) در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: مسأله ریزگردها که خوزستان و استان‌های همجوار را تحت تاثیر قرار داده و بیشترین شدت این پدیده را در خوزستان شاهد هستیم، امروزه به مسأله‌ای ملی و بین‌المللی تبدیل و موجب ورود کشورهای منطقه و سازمان ملل به این مساله شده است.

وی با اشاره به برگزاری اجلاس سازمان ملل با موضوع ریزگردها در تهران در تابستان امسال، تصریح کرد: در جریان این اجلاس، نمایندگان بسیاری از کشورها از کانون‌های ریزگرد در خوزستان بازدید خواهند داشت. امسال دولت با وجود تمام تنگناهای خود وارد کارزار مقابله با پدیده ریزگردها شد و اقداماتی را آغاز کرد.

استاندار خوزستان با بیان این‌که در سال جاری نهال‌کاری کانون‌های فوق بحرانی گرد و خاک خوزستان در سطح 42 هزار هکتار در برنامه است، عنوان کرد: در صورت نبود همکاری و مشارکت مردم محلی این مناطق و سادات و بزرگان و سازمان‌های مردم‌نهاد مناطق یادشده، نمی‌توانستیم اقداماتی را که به‌منظور مقابله با پدیده ریزگردها در این مناطق آغاز کرده‌ایم، به سرانجام برسانیم و در این زمینه موفق باشیم.

شریعتی با تاکید بر این‌که نباید از انتقادات و گلایه‌ها نسبت به اقدامات در حال انجام در خصوص مقابله با ریزگردها ناراحت شد، گفت: قطعا نظرات و دیدگاه‌های تمام دوستان در خصوص این اقدام و کار بزرگی که آغاز شده، خیر است و وظیفه ما مهیا کردن فضای اظهارنظر و نقد در این زمینه است. آنچه حائز اهمیت و مهم است، این مسأله است که کاری که در استان انجام می‌شود، کم‌نقص‌ترین باشد، باید تلاش بر برداشتن گام در این زمینه باشد.

وی بیان کرد: خوزستان با وجود داشتن اراضی حاصلخیز و آب‌های روان، دارای 1،2 میلیون هکتار است که از این رقم 350 هزار هکتار به عنوان کانون‌های ریزگرد و 350 هزار هکتار نیز به عنوان کانون‌های شن‌های روان مطرح و شناخته شده است. این موارد مهم است و جز با همکاری و همراهی همه اعم از مردم، سازمان‌های دولتی، سمن‌ها و نمایندگان رفع و حل نمی‌شود.

استاندار خوزستان ادامه داد: همه باید در کنار هم باشیم و به منظور اصلاح وضعیت فعلی و اقدامات در حال اجرا از همدیگر انتقاد کنیم. دولت در حال دادن اعتباری حدود 24 هزار میلیاردی برای 5 حوزه کلان زیرساختی در خوزستان است. بسیاری از افراد این مصوبه دولت را تبلیغاتی و انتخاباتی دانستند، اکنون که انتخابات به پایان رسیده است، اقدامات مربوط به آب شرب این مصوبه و مناقصات آن، در حال انجام و اسناد مناقصه فاضلاب این مصوبه نیز آماده شده است. برای مقابله با ریزگردها نیز اقدامات در حال اجرا است.

وی با اشاره به برگزاری جلسه طرح 550 هزار هکتاری در هفته گذشته به دعوت سازمان برنامه و بودجه کشور، افزود: دولت برای انجام این گونه اقدامات به منظور بهبود وضعیت خوزستان پا پیش گذاشته است. دولت اکنون از سویی مصر به ادامه اجرای پروژه‌ها در خوزستان و از سوی دیگر معتقد به انجام اقداماتی به منظور حداقل‌سازی عوارض زیست محیطی در خوزستان است. وظیفه ما نهایت استفاده از این فضا و فرصت ایجادشده به نفع مردم استان است.

استاندار خوزستان اظهار کرد: باید همدیگر را در کنار هم و نه در تقابل و ضدیت با هم و نه حتی در اختلاف با هم ببینیم. در این مصوبه تأمین حق‌آبه تالاب‌ها به عنوان اولویت اصلی مطرح شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: