jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۳۶۴۹۳   ۱۰ خرداد ۱۳۹۶  |  ۰۸:۰۰

زن میانسال زمانی که تصمیم گرفت برای همیشه به آمریکا برود و در آنجا زندگی کند، هرگز تصور نمی‌کرد این کار به نابودی زندگی مشترک تنها دخترش ختم می‌شود.

دختر 20 ساله این زن، وقتی دید مادرش آمریکا را برای ادامه زندگی انتخاب کرده، تصمیم گرفت به زندگی مشترک با شوهرش پایان دهد تا بتواند در کنار مادرش زندگی کند. شوهر 28 ساله این زن در این باره به قاضی دادگاه خانواده گفت: یک سالی می‌شود که با نیلوفر ازدواج کرده‌ام. ما عاشق هم بودیم و زندگی خوبی داشتیم.

نیلوفر علاقه زیادی به مادرش داشت. مادرش تنها زندگی می‌کرد. پدر نیلوفر چند سال قبل فوت کرده بود. برای همین علاقه نیلوفر به مادرش را یک امر طبیعی می‌دانستم. همسرم از صبح تا بعدازظهر پیش مادرش می‌رفت و به خانه بر‌می‌گشت. حتی گاهی اوقات هم شب را پیش مادرش می‌ماند. من هم اعتراضی نمی‌کردم. تا این‌که چند وقت پیش مادرزنم تصمیم گرفت تمام زندگی‌اش را بفروشد و برای همیشه به آمریکا برود. برادرش در آمریکا بود و او هم می‌خواست کنار برادرش زندگی کند. در این میان نیلوفر پیشنهاد عجیبی را مطرح کرد. او گفت که ما هم زندگیمان را رها کنیم و به آمریکا برویم. انگار به همین سادگی‌ بود. نیلوفر می‌گفت دوری از مادرش برایش سخت است، برای همین ما هم باید برای زندگی به آنجا برویم. وقتی مخالفت کردم، در کمال تعجب گفت که باید به زندگی مشترکمان پایان دهیم تا خودش بتواند براحتی به آمریکا برود. خیلی شوکه شدم و سعی کردم مانع این تصمیم او شوم. ولی فایده‌ای نداشت. نیلوفر به من و زندگی‌مان اهمیتی نمی‌داد، تنها علاقه‌اش مادرش بود و به خاطر او زندگیمان را نابود کرد. برای همین من هم تصمیم گرفتم به این زندگی بی ارزش برای همیشه پایان دهم. دیگر نمی‌خواهم در کنار نیلوفر زندگی کنم.

در ادامه همسر این زن نیز به قاضی گفت: آقای قاضی از چند سال پیش که پدرم فوت کرد، من و مادرم همیشه در کنار هم بودیم. از آنجا که خواهر و برادر دیگری ندارم، من و مادرم جز همدیگر کس دیگری را نداشتیم. برای همین وابستگی مان به هم چند برابر شد. مادرم در این سال‌ها سختی زیادی کشید و خیلی تنها بود. برای همین دوست داشتم همیشه کنارش باشم. روزی که با مجید آشنا شدم و تصمیم به ازدواج گرفتیم، از این‌که مادرم را تنها می‌گذارم خیلی ناراحت بودم. برای همین از مجید قول گرفتم که اجازه دهد هیچ‌وقت مادرم را تنها نگذارم. او هم قبول کرد. تا این‌که مادرم تصمیم گرفت پیش برادرش به آمریکا برود. دایی من در آمریکا زن و بچه دارد. او زندگی خودش را دارد برای همین مادرم در آنجا باز هم تنها می‌ماند. او نمی‌تواند بدون من زندگی کند. من هم زندگی بدون مادرم برایم سخت است. از مجید خواستم با هم به آمریکا برویم، ولی قبول نکرد. من هم دیگر نمی‌خواهم به این زندگی ادامه دهم. چون قصد دارم با مادرم به آمریکا بروم.

در پایان نیز وقتی اصرارهای قاضی برای منصرف کردن این زوج از جدایی بی فایده بود، رسیدگی به این پرونده به جلسه آینده موکول شد.

طلاق؛ فرجام شوخی‌طبعی مرد

شوخی‌های بیش از حد فرشاد آن‌قدر برایش دردسر ساز شد که پای او را به دادگاه خانواده باز کرد. لاله از این‌که شوهرش هیچ چیز را جدی نمی‌گیرد، خسته شده و تصمیم به جدایی گرفته است.

او به قاضی دادگاه خانواده گفت: دو سال است که با فرشاد زندگی می‌کنم. ولی در این مدت فقط عذاب کشیده ام. فرشاد مرد شوخ طبعی است و زندگی را جدی نمی‌گیرد. در هر شرایطی فقط شوخی می‌کند و سعی دارد مرا بخنداند. اوایل این شوخ‌طبعی او برایم جذاب بود، ولی در ادامه همه چیز برایم عذاب آور شد. فرشاد جدی نیست و در سختی‌ها و مشکلات فقط این من هستم که باید حرص بخورم و راه‌حل پیدا کنم.

او فقط شوخی می‌کند و می‌خندد. تازه از من هم توقع دارد که بخندم. از این‌که تا این حد زندگی برایش بی‌اهمیت است، خسته شده‌ام و زندگی در کنار فرشاد برایم سخت شده است. گاهی وقت‌ها از عصبانیت فریاد می‌زنم و اشک می‌ریزم، ولی فرشاد باز هم جدی نمی‌شود. برای همین دیگر می‌خواهم از او جدا شوم.

در ادامه شوهر این زن نیز به قاضی گفت: آقای قاضی من فقط می‌گویم که نباید بیش از اندازه برای هرچیزی حرص خورد و عصبانی شد. من همیشه سعی می‌کنم در مشکلات و سختی‌ها، خونسردی خودم را حفظ کنم و با شوخ‌طبعی همسرم را هم آرام کنم. ولی او متوجه نیست و سر همین موضوع مرتب دعوا به راه می‌اندازد. اخلاق من همین است و به هیچ عنوان نمی‌توانم تغییر کنم. من حرص خوردن و استرس داشتن را بلد نیستم و دوست دارم شاد باشم تا زندگی برایم عذاب‌آور نشود. اگر لاله نمی‌تواند این موضوع را تحمل کند، من هم برای جدایی حرفی ندارم.

در پایان نیز قاضی رسیدگی به این پرونده را به جلسه آینده موکول کرد.

پیش از ازدواج خودتان را بسنجید

تاجیک اسماعیلی، روان‌شناس زندگی مشترک فقط بر پایه احساس و عاطفه تشکیل نمی‌شود. زن و مرد باید پیش از ازدواج این را بدانند که فقط عشق و علاقه و وابستگی نمی‌تواند یک عمر خوشبختی را تضمین کند. انتخاب در ازدواج و سنجیدن تمام جوانب پیش از ازدواج می‌تواند نقش مهم و بسیار پر اهمیتی را در زندگی مشترک ایفا کند. زن و مرد باید پیش از انتخاب شریک زندگیشان، اول از همه با خودشان کنار بیایند و ببینند شرایط ازدواج و تشکیل زندگی مشترک را دارند یا نه؛ باید پیش از این‌که شرایط طرف مقابل را بسنجند، به شرایط خودشان فکر کنند. عقل و منطق خودشان را در نظر بگیرند، به این فکر کنند که قرار است تا آخر زندگیشان با فرد دیگری شریک شوند. اگر آمادگی‌اش را داشتند، سراغ انتخاب شریک زندگی بروند.

گاهی اوقات زن یا مرد وقتی که در زندگی مشترک دچار اختلاف می‌شوند، به جای این‌که طرف مقابل را مقصر بدانند، باید ریشه این اختلاف را در وجود خودشان پیدا کنند. ممکن است فردی بدون در نظر گرفتن شرایط و آمادگی خودش، تنها به ویژگی‌های طرف مقابل فکر کند و وقتی که همه ویژگی را مثبت دید، قدم در دنیای متاهلی بگذارد. در این‌گونه موارد ممکن است زندگی مشترک برایشان سخت و گاهی غیر قابل تحمل شود. به همین دلیل بهتر است پیش از ازدواج خودتان را ارزیابی کنید و آمادگی لازم را داشته باشید.

سیما فراهانی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شورای شهر و مدیریت بحران

شورای شهر و مدیریت بحران

شورای شهر تهران به پایان دوره ای دیگر از فعالیت خود نزدیک می‌شود. ارزیابی فعالیت های شورای شهر در زمینه مدیریت بحران برای جمع بندی این دوره و همچنین دستیابی به چشم اندازی روشن برای دوره بعدی شورا، مهم و حیاتی است.

نامزدها برنامه‌محور باشند

نامزدها برنامه‌محور باشند

مردم ایران برای حضوری حماسی در انتخابات ریاست‌ جمهوری 1400 کار بزرگی در پیش دارند و انتظار می‌رود این ملتی که همواره حماسه‌آفرین و تاریخ‌ساز بودند، از این امتحان بزرگ سربلند و پیروز بیرون بیایند.

موج‌های کرونا ادامه دارد

موج‌های کرونا ادامه دارد

اخیرا وزیر بهداشت و درمان در سخنان خود عنوان کرد که موج چهارم ویروس کرونا در کشور کنترل شده و کشور در حال عبور از این موج است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر