jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۲۴۲۵۵   ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

یک زن بریتانیایی که دوقلو حامله بود، درحین حاملگی دوباره باردار شد و درنهایت سه‌قلو زایید.

به گزارش خبرآنلاین، چنین اتفاقی ممکن است و به آن حاملگی مضاعف می‌گویند، هرچند در انسان بسیار نادر است. در طول صد سال اخیر تنها شش بار چنین اتفاقی افتاده است.

تغییرات هورمونی و فیزیولوژیک پس از لقاح، حاملگی دوباره را غیرممکن می‌کند، اما در موارد استثنایی، حاملگی مضاعف، دو تا چهار هفته بعد از لقاح اول، ممکن است.

پروفسور سایمون فیشل، متخصص باروری می‌گوید: نباید چنین اتفاقی بیفتد، اما می‌افتد. اولین مورد در 1865 گزارش شد و در دهه‌های بعد هرازچندگاهی خبری عجیب دراین باره می‌شنویم. پروفسور فیشل که اولین کودک با لقاح مصنوعی (IVF) را در 1978 به دنیا آورد، می‌گوید وقتی زنی باردار می‌شود دیگر نباید باردار شود. تکامل طوری طراحی شده که زنان در دوران بارداری دیگر نباید تخمک آزاد کنند. حتی اگر هم آزاد کنند، تخمک نباید بارور شود چون اسپرم نباید قادر باشد که به آن برسد. حتی اگر هم اسپرم به تخمک برسد پوشش داخلی رحم نباید بتواند جنین دیگری را بپذیرد چون در لقاح قبلی تغییراتی در آن رخ داده است.

حاملگی مضاعف اتفاقی بسیار نادر است و همیشه پایان خوشی ندارد. مواردی بوده که جنین حاصل از حاملگی دوم در رحم مرده زیرا رشدش به اجبار متوقف شده و باید زودتر به دنیا می‌آمد.

حاملگی مضاعف در برخی پستانداران مثل جوندگان، خرگوش، اسب و گوسفند بیشتر از انسان دیده می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان شهید اهل سنت از روستای زیبای نران در قلب کردستان؛ شهیدی که در ظهر عاشورای یکصد سال قبل با دسیسه حکام مستبد وابسته به بیگانه بعد از چند سال مبارزه و ایستادگی در مقابل نفوذ بیگانگان روس و انگلیس و رد القاب و عناوین اهدایی عثمانی و مخالفت با ظلم و ستم خوانین محلی به شهادت رسید.

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

تحرکات دیپلماتیک منطقه‌ای با هر یک از کشورهایی که در مناطق آسیایی، آفریقایی و آمریکایی وجود دارد کاری پسندیده، مفید و منتهی به اثر خوب و نتایج درخشان برای کشورمان محسوب می‌شود. یکی از مهمترین همکاری‌ های اقتصادی با مجموعه کشورهایی است که در منطقه شرق آسیا قرار دارند و به سازمان همکاری اقتصادی شانگهای معروف هستند.

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

 بر اساس تجربیات سالیان گذشته چند نکته درباره آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی وجود دارد. نکته اول این است که آژانس یک محیط سیاسی است، به این معنا که اعضای شورای‌ حکام همیشه اکثریت غربی داشته و آژانس از این نظر یک ابزار سیاسی در دست کشورهای غربی بوده که هرگاه خواسته‌اند، فشار خود را نسبت به کشورهای دیگر افزایش یا کاهش داده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها