jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۲۴۲۵۵   ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

یک زن بریتانیایی که دوقلو حامله بود، درحین حاملگی دوباره باردار شد و درنهایت سه‌قلو زایید.

به گزارش خبرآنلاین، چنین اتفاقی ممکن است و به آن حاملگی مضاعف می‌گویند، هرچند در انسان بسیار نادر است. در طول صد سال اخیر تنها شش بار چنین اتفاقی افتاده است.

تغییرات هورمونی و فیزیولوژیک پس از لقاح، حاملگی دوباره را غیرممکن می‌کند، اما در موارد استثنایی، حاملگی مضاعف، دو تا چهار هفته بعد از لقاح اول، ممکن است.

پروفسور سایمون فیشل، متخصص باروری می‌گوید: نباید چنین اتفاقی بیفتد، اما می‌افتد. اولین مورد در 1865 گزارش شد و در دهه‌های بعد هرازچندگاهی خبری عجیب دراین باره می‌شنویم. پروفسور فیشل که اولین کودک با لقاح مصنوعی (IVF) را در 1978 به دنیا آورد، می‌گوید وقتی زنی باردار می‌شود دیگر نباید باردار شود. تکامل طوری طراحی شده که زنان در دوران بارداری دیگر نباید تخمک آزاد کنند. حتی اگر هم آزاد کنند، تخمک نباید بارور شود چون اسپرم نباید قادر باشد که به آن برسد. حتی اگر هم اسپرم به تخمک برسد پوشش داخلی رحم نباید بتواند جنین دیگری را بپذیرد چون در لقاح قبلی تغییراتی در آن رخ داده است.

حاملگی مضاعف اتفاقی بسیار نادر است و همیشه پایان خوشی ندارد. مواردی بوده که جنین حاصل از حاملگی دوم در رحم مرده زیرا رشدش به اجبار متوقف شده و باید زودتر به دنیا می‌آمد.

حاملگی مضاعف در برخی پستانداران مثل جوندگان، خرگوش، اسب و گوسفند بیشتر از انسان دیده می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
علامه حسن‌ زاده‌ آملی خواجه نصیرالدین زمانه ما

علامه حسن‌ زاده‌ آملی خواجه نصیرالدین زمانه ما

ارتباط بنده با علامه حسن‌ زاده از سال ۶۸ شروع شد که از حوزه‌علمیه دزفول برای تحصیلات درس خارج به قم مشرف شدم و توفیقی شد که درس اسفار و جلسات خصوصی که چهارشنبه‌ها در منزل ایشان برگزار می‌شد، شرکت کنم.

برجام دیگر اولویت اول نیست

برجام دیگر اولویت اول نیست

آنچه در جریان سفر وزیر خارجه کشورمان به نیویورک اتفاق افتاد حکایت از اصل نوینی در سیاست خارجی ایران دارد و اگر این نگاه ادامه پیدا کند و نهادهای داخلی مرتبط با حوزه خارجی بتوانند از ظرفیت به‌وجود آمده در دولت سیزدهم به درستی استفاده کنند، می‌توانیم شاهد پیشرفت جدی در توسعه مناسبات ایران با کشورهای مختلف به‌ویژه همسایگان باشیم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها