jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۲۴۲۵۵   ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

یک زن بریتانیایی که دوقلو حامله بود، درحین حاملگی دوباره باردار شد و درنهایت سه‌قلو زایید.

به گزارش خبرآنلاین، چنین اتفاقی ممکن است و به آن حاملگی مضاعف می‌گویند، هرچند در انسان بسیار نادر است. در طول صد سال اخیر تنها شش بار چنین اتفاقی افتاده است.

تغییرات هورمونی و فیزیولوژیک پس از لقاح، حاملگی دوباره را غیرممکن می‌کند، اما در موارد استثنایی، حاملگی مضاعف، دو تا چهار هفته بعد از لقاح اول، ممکن است.

پروفسور سایمون فیشل، متخصص باروری می‌گوید: نباید چنین اتفاقی بیفتد، اما می‌افتد. اولین مورد در 1865 گزارش شد و در دهه‌های بعد هرازچندگاهی خبری عجیب دراین باره می‌شنویم. پروفسور فیشل که اولین کودک با لقاح مصنوعی (IVF) را در 1978 به دنیا آورد، می‌گوید وقتی زنی باردار می‌شود دیگر نباید باردار شود. تکامل طوری طراحی شده که زنان در دوران بارداری دیگر نباید تخمک آزاد کنند. حتی اگر هم آزاد کنند، تخمک نباید بارور شود چون اسپرم نباید قادر باشد که به آن برسد. حتی اگر هم اسپرم به تخمک برسد پوشش داخلی رحم نباید بتواند جنین دیگری را بپذیرد چون در لقاح قبلی تغییراتی در آن رخ داده است.

حاملگی مضاعف اتفاقی بسیار نادر است و همیشه پایان خوشی ندارد. مواردی بوده که جنین حاصل از حاملگی دوم در رحم مرده زیرا رشدش به اجبار متوقف شده و باید زودتر به دنیا می‌آمد.

حاملگی مضاعف در برخی پستانداران مثل جوندگان، خرگوش، اسب و گوسفند بیشتر از انسان دیده می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر