jamejamonline
ورزشی کد خبر: ۱۰۲۲۹۴۱ ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۶  |  ۰۸:۰۰

با حسن تفتیان، قهرمان دوی سرعت

هر روز باید به پدر و مادرم زنگ بزنم

حسن تفتیان، سریع‌ترین دونده مرد ایران است که صد متر را در زمان 10 ثانیه و 4 صدم ثانیه طی کرده است.

هر روز باید به پدر و مادرم زنگ بزنم

او امیدوار است روزی به زیر 10 ثانیه برسد تا سومین سفیدپوست جهان باشد که به این رکورد نائل شده است.

تفتیان از 12 سالگی فعالیت در این رشته را شروع کرده و در تمام این سال‌ها ورزش قهرمانی باعث نشده از درس‌خواندن جا بماند.

او پدر و مادرش را عاشقانه دوست دارد و می‌گوید: «هر روز باید به پدر و مادرم زنگ بزنم.» با او گفت‌وگویی ترتیب دادیم که در زیر می‌خوانید.

از چند سالگی فعالیت در رشته دوومیدانی را شروع کردید؟

از 12 سالگی.

چطور این استعداد را در خودتان کشف کردید؟

دوم راهنمایی بودم که در مسابقات آموزشگاه‌ها شرکت کردم و رکورد خوبی به‌دست آوردم. با توجه به استعداد و علاقه‌ای که داشتم، تمایلم به این رشته بیشتر شد تا در آن فعالیت کنم.

آن زمان مشوق شما چه کسانی بودند؟

از همان اول خانواده‌ام بودند. خیلی کمکم کردند. اوایل سخت‌تر بود، چون در شهرمان امکانات نبود. زمان‌هایی آسیب می‌دیدم، پادرد و کمردرد می‌گرفتم و این برای دانش‌آموزی که باید مدرسه برود و تمرین کند، سخت بود. خانواده خیلی کمکم کرد و کنارم بود. شاید اوایل خودشان هم خیلی باور نداشتند، اما نتایج را که دیدند و فهمیدند می‌توانم پیشرفت کنم، یاری‌ام کردند. پدرم مرا از تربت حیدریه به مشهد می‌برد تا تمرین کنم.

هنوز هم در تربت حیدریه زندگی می‌کنید؟

در حال حاضر که با شما تلفنی صحبت می‌کنم، جایتان خالی تربت‌حیدریه هستم، اما از سال 90 که در دانشگاه تهران مشغول تحصیل شدم به تهران آمدم.

دانشگاه در چه رشته‌ای درس می‌خوانید؟

تربیت بدنی. این ترم ان‌شاءالله مدرک کارشناسی‌ام را می‌گیرم.

میانه شما با خانواده چطور است؟

خیلی خیلی خیلی عالی. با توجه به این که زمان‌های زیادی را تهران یا خارج از کشور هستم، هر روز باید به پدر و مادرم زنگ بزنم. من عاشقانه دوستشان دارم. ارتباط گرمی با هم داریم. همین طور برادرم که یک‌جورهایی همکارم است، مدیر برنامه‌ام محسوب می‌شود و در تمریناتم هم حضور دارد. دو برادر دارم و یک خواهر. ارتباط خوبی با آنها دارم.

چه پشتکاری باعث شد در حالی که به صورت قهرمانی ورزش می‌کنید، از ادامه تحصیل جا نمانید؟

اوایل سخت بود. با سن کمی که داشتم دوست داشتم با دوستانم باشم و تفریحاتی را داشته باشم که لازمه سن و سالم هست. اما من هیچ کدام را تجربه نکردم. از همان کلاس دوم راهنمایی صبح‌ها مدرسه بودم و بعد از آن سر تمرین می‌رفتم. شب‌ها هم آنقدر خسته بودم که استراحت می‌کردم. سعی می‌کردم سر کلاس فعال باشم. برخی اوقات هم معلم‌ها کمکم می‌کردند.

شما رکورددار دوی 100 متر ایران هستید. این مسافت را در 10 ثانیه و 4صدم ثانیه طی کردید. یک ثانیه سریع‌تر بدوید تا رکوددار جهان بشویم دیگر!

(می‌خندد) یک ثانیه را خوب گفتید. ما تلاش می‌کنیم برای چند صدم ثانیه. اما باعث افتخارم است که به زیر 10 ثانیه برسم. اگر این اتفاق بیفتد سومین سفید پوست رکورددار جهان خواهم بود؛ زیرا همان‌طور که می‌دانید بیشتر سیاهپوستان آفریقا و آمریکا رکورددار دوی صد متر هستند. نه این که بخواهم بحث نژادپرستانه کنم، اما تکنیک و فیزیک آنها متفاوت است. اگر زیر 10 ثانیه بیایم اتفاق مهمی در جهان و آسیا می‌افتد. دومین آسیایی خواهم بود که صدمتر را زیر 10 ثانیه دویده است.

تفریحات شما چیست؟

اگر ایران باشم دوست دارم کنار خانواده باشم. در خانه آرامش دارم. همیشه به مادرم می‌گویم بهترین جای دنیا پیش شما بودن است. اگر هم تهران باشم معمولا یک جلسه در هفته استراحت داریم که آن را هم با دوستانم می‌گذرانم.

سجاد روشنی - دبیر صفحه آخر جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
اسطوره نشد، اسطوره نیست

اسطوره نشد، اسطوره نیست

یکی از جذاب ترین فوتبالیست های تاریخ 45 ساله شد، فوتبالیستی که در دوران اوج خود حتی از فوق ستاره های گران قیمت دنیای فوتبال بیشتر محبوبیت داشت. امروز بکام در 45 سالگی هنوز محبوب است، محبوب و البته جذاب.

همه جنجال ها از ایتالیا می آید

همه جنجال ها از ایتالیا می آید

9 ماه پیش بود که پیش از اینکه روح استقلالی ها خبر هم داشته باشد روزنامه «گازتا دلواسپور» ایتالیا اقدام به چاپ سلسله اخباری در رابطه با استراماچونی سرمربی استقلال کرد و مدعی شد که او به زودی از جمع آبی پوشان تهرانی جدا می شود.

شنای دلالیسم در دیگ جوشان کرونا

شنای دلالیسم در دیگ جوشان کرونا

دیگر حسابش از دستمان در رفته که ویروس کرونا چند روز است کشور ما که نه تمام دنیا را درگیر خودش کرده است. اما این همه گیری کرونا آنقدر طول کشیده که حوصله بعضی ها بدجوری سر رفته است از جمله دلال های محترم و ریز و درشتی که جزئی جدایی ناپذیر از فوتبال ایران محسوب می شوند.

گفتگو

بیشتر
حمله به رکورد ۵۰‍۱

مجتبی ملکی، قهرمان پاورلیفتینگ جهان در گفت‌وگو با جام‌جم از هدف بزرگ بعدی‌اش گفت

حمله به رکورد ۵۰‍۱

پیشنهاد سردبیر بیشتر