jamejamonline
اقتصادی صنعت و انرژی کد خبر: ۱۰۲۰۷۶۹   ۲۹ فروردين ۱۳۹۶  |  ۰۹:۱۳

اندیشکده واشنگتن با طرح یک ادعای جدید مبنی بر حمایت هواپیمایی ماهان از سپاه قدس در جابه جایی سلاح و نیرو به سوریه، خواستار تحریم این ایرلاین ایرانی شد.

اندیشکده واشنگتن خواستار تحریم ماهان‌ایر شد

به گزارش جام جم آنلاین از مهر، اندیشکده توسعه روابط سیاسی آمریکا-خاورمیانه «واشنگتن» در گزارش جدید خود با ادعای اینکه ایران همچنان از طریق هواپیماهای مسافری در حال ترانزیت سلاح و نیرو است، مدعی شد شرکت هواپیمایی ماهان این وظیفه را انجام می دهد.

این اندیشکده که یکی از اندیشکده‌های اقماری پنتاگون و وزارت امور خارجه آمریکا با حمایت مالی وزارت خزانه داری این کشور است، با اشاره به خرید هواپیماهای نو از سوی ایران اظهار داشت: ایران با سروصدا و تبلیغات زیاد در حال خرید تعداد کمی هواپیماهای نو است تا پروژه این کشور برای خرید تعداد زیادی هواپیماهای دست دوم را مخفی نگه دارد. اما شرکت هایی که این فعالیت ها را برای ایران انجام می دهند ـ ولو به صورت غیر مستقیم، هشیار باشند که گرفتار تحریم های ایران نشوند.

در این گزارش که سایت اندیشکده واشنگتن آن را منتشر کرده، آمده است: شرکت هواپیمایی ماهان در حال حمل سلاح و نیروهای سپاه قدس از ایران به سوریه است. ضمن اینکه سپاه قدس در حال راه اندازی شرکت های ایرلاین پوششی دیگر برای توسعه خدمات خود در سوریه به نیروهای دولتی و ارتش این کشور است.

از دیگر ادعاهای این گزارش، همکاری لجستیکی شرکت پویا ایر با ماهان ایر عنوان شده و آمده است: شرکت خدمات هواپیمایی پارس متعلق به سپاه قدس در سال ۲۰۱۲ از سوی وزارت خزانه داری آمریکا تحریم شد؛ همچنین شرکت هواپیمایی یاس ایر و پارس ایر از دیگر ایرلاین های این نهاد، در همان سال تحت تحریم آمریکا قرار گرفت اما این شرکت ها در حال حاضر در حال خدمت رسانی به نیروهای سپا قدس مستقر در سوریه هستند. به خصوص پویا ایر که با خرید ۶ فروند هواپیمای باری از روسیه، این مهم را پشتیبانی می کند.

در ادامه این گزارش با اشاره به تحویل گرفتن سه فروند هواپیمای مسافری جدید (ایرباس ۳۴۰) از سوی ماهان از کشورهای سریلانکا و یونان و با واسطه گری هواپیمایی قزاقستان، آمده است: ماهان ایر ۳۷ هواپیمای پهن پیکر با میانگین سنی ۲۳ سال دارد که در مجموع ۱۵ درصد سفرهای خارجی ایرانی ها را پوشش می دهد؛ این رقم حدودا دو برابر سفرهای خارجی ایران ایر (با ۸.۵ درصد) را شامل می شود. با این حال شرکت ماهان همچنان در حال خدمت رسانی به نیروهای ایرانی فعال در سوریه است که با تحریم می توان این شرکت را از کار انداخت. این اقدام ضربه مهلکی به صنعت هوایی ایران وارد می کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر