گونه‌های آبزی «هور»، در معرض انقراض

تکثیر بی‌رویه ماهی تیلاپیا در تالاب‌های هور شادگان و هور العظیم و تبدیل این نوع ماهی به عنوان صید اصلی صیادان محلی و عرضه آن با بهای بسیار پایین در بازارهای محلی، بیم آن می‌رود که با غالب شدن این گونه ماهی در تالاب‌ها خسارات سنگینی به منابع آبی و ذخایر آبزیان وارد کند.
کد خبر: ۱۰۱۹۴۷۵

به گزارش فارس، با وجود حساسیت به وجود آمده در منابع آبی خوزستان بویژه تامین نشدن حق‌آبه مورد انتظار تالاب‌ها همچنین افزایش تخلفات شرکت‌های نفتی و رها شدن زه آبهای نیشکر در تالاب هور العظیم که منجر به تخریب گسترده زیست بوم تالاب‌ها شده است اخیراً نیز گفته می‌شود گونه‌هایی از آبزیان غیر بومی با نام «تیلاپیا» ( ماهی شانک) وارد منابع آبی تالاب‌ها شده و با سرعت بسیار زیادی در حال افزایش است.

بر اساس این گزارش، در خصوص چگونگی ورود این گونه به تالاب‌های استان غیر از زه آبهای نیشکر فرضیات و شواهدی دیگر نیز وجود دارند اما چنانچه این گونه از ماهی در تالاب‌ها غالب شود ممکن است خسارات سنگینی بر تنوع زیستی هور وارد کند.

مسعود کنعانی فعال محیط زیست در این رابطه در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه این گونه ماهی (تیلاپیا)، ماهی‌های بومی را می‌خورد اظهار کرد: ماهی تیلاپیا در کوتاه‌ترین مدت حتی به گیاهان تالاب آسیب خواهد زد.

وی افزود: هجوم به زمین‌های کف تالاب و خوردن تخم ماهی‌های بومی توسط ماهی تیلاپیا در فصل تخم‌ریزی سبب کاهش شدید گونه‌های بومی می‌شود و این از مواردی است که ساکنان هور آن را تایید می‌کنند.

به گفته این فعال محیط زیست برخی از بومیان از تخلیه تانکرهایی حاوی بچه ماهی تیلاپیا در هور طی سالیان گذشته حکایت می کنند که البته این قضیه نیازمند تحقیق و بررسی بیشتر است.

عبدالله خنفری یکی از صیادان هور شادگان است که از طریق صید ماهی زندگی می‌گذراند، وی می‌گوید: از زمانی که آب هور شور شد طعم زندگی و معیشت ما نیز تلخ شد.

وی ادامه می‌دهد: دیگر خبری از تامین نان هزاران خانوار صیاد ساکن تالاب از شغل صیادی نیست اینجا دیگر صیادی رونق ندارد و خانوار صیاد به سختی زندگی می‌گذراند.

این صیاد ساکن هور شادگان با اشاره به مختل شدن زندگی دام‌داران ساکن هور می‌گوید: آلودگی آب هور تنها منبع درآمدمان یعنی دام‌ها را نیز تلف کرده است.

فاتحه ماهیان بومی خوانده شد

یونس سواری یکی از صیادان هور العظیم است که شغل صیادی را از پدر به ارث برده، می‌گوید: دیگر نمی‌توان به هور العظیم به عنوان یک منبع درآمد نگاه کرد.

سواری می‌گوید: با ورود زه‌آبهای نیشکر و مسمومیت آب ماهیان تالاب در اثر شوری و کمبود آب تلف شدند.

این صیاد اضافه می‌کند: با ورود ماهی شانک به تالاب هور العظیم باید فاتحه‌ تمام ماهیان بومی را خواند.

سواری تصریح کرد: با بلایی که از طرف شرکت‌های اکتشاف نفت و شرکت‌های نیشکر بر سر تالاب آمد صیادی دیگر در هور العظیم به عنوان یک شغل به شمار نمی‌رود و اکثر صیادان حتی قادر به تامین قوت روزانه خانواده‌ خود نیستند و به شغل‌های کاذب روی آورده‌اند.

وی تاکید کرد: مجموع صیادان موجود و فعال در شغل صیادی در تالاب یک هزارم صیادان قبل نیست و اکثر صیادان به شهرستان‌های مجاور از جمله اهواز مهاجرت کردند.

خلیج فارس، عمده زیستگاه ماهی تیلاپیا

حسین مرمضی رئیس سازمان صنفی و کشاورزی دشت آزادگان می‌گوید: ماهی شانک (تیلاپیا) از ماهیان گوشت‌خوار و عمده زیستگاه این نوع ماهیان آب‌های شور و خلیج فارس است که از طریق خلیج فارس به زه‌آبهای نیشکر منتقل می‌شود.وی تصریح کرد: با وجود قانون‌شکنی مسئولان نیشکر و اصرار بر هدایت زه‌آبهای نیشکر به تالاب هور العظیم انتقال ماهی گوشت‌خوار شانک به تالاب هور العظیم قطعی خواهد بود.رئیس سازمان نظام صنفی و کشاورزی دشت آزادگان متذکر شد: ورود ماهی شانک به هور، برابر با نابودی ماهیان بومی مانند بنی یا همان کپور، گطان، شبوط و غیره را در پی خواهد داشت.

مرمضی گفت: پیام مسئولان شرکت‌های متخلف نیشکر به صیادان تالاب هور العظیم نابودی ماهیان بومی تالاب هور العظیم است.

وی ادامه داد: ورود ماهی شانگ از طریق زه آبهای نیشکر به تالاب هور العظیم و شادگان این تالاب بین‌المللی را در شرف نابودی و انقراض کامل قرار داده است.

مرمضی با بیان اینکه برخی مسئولان استان به خاطر منافع سیاسی و مادی نسبت به خشک نمودن کامل تالاب هور العظیم اقدام کردند توضیح داد: پس از هجوم مستمر ریزگردها، در استان و بالا رفتن موج اعتراضات مردمی با حمایت از پروژه هدایت زه‌آبهای نیشکر در صدد تحریف افکار عمومی مبنی بر آبگیری تالاب نابود شده هور هستند.وی با تاکید بر اینکه 90 در صد آب موجود در تالاب هور العظیم زه آبهای نیشکر است و هیچ گونه آبگیری از آبریزهای کرخه انجام نشده است یادآور شد: ورد اندک آب از کرخه به تالاب غیرممکن است و اگر آبی از کرخه وارد هور شود با قاطی شدن با زه آبهای شور و مسموم نیشکر موجود در هور قابل استفاده نخواهد بود.وی با بیان اینکه کشاورزان محاکمه مسئولان شرکت‌های خصوصی، اکتشافات نفت و شرکت های نیشکر را خواستار هستند یادآور شد: قوه قضاییه همیشه پناهگاه امن کشاورزان مظلوم است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها