نقد و نظر

نقش موثر رادیو در انتخابات

رادیو یکی از رسانه‌های جمعی قدیمی و سنتی است که نسبت به رسانه‌های دیگر از امتیازات و مزایای فراوان و نیز منحصر به‌فردی برخوردار است. از سوی دیگر، محبوبیت و جایگاه این رسانه هم همچنان نزد مخاطبان حفظ شده است؛ زیرا یکی از ویژگی‌های این رسانه، در دسترس بودنش است.
کد خبر: ۱۰۱۹۱۸۷

هر فردی می‌تواند در هر کجا و هر زمانی از این رسانه استفاده کند، اما سایر رسانه‌ها این ویژگی را ندارند. به عنوان نمونه در مناطق صعب‌العبور که نه از تلویزیون خبری هست و نه ماهواره و نه اینترنت، رادیو هنوز بهترین وسیله ارتباطی به شمار می‌رود.

این رسانه شنیداری در بسیاری مواقع بهترین وسیله اطلاع‌رسانی و سرگرم‌کنندگی مخاطبان محسوب می‌شود و این ویژگی اهمیت رادیو را دو چندان می‌کند. یکی دیگر از کارکردهای رادیو در زمان انتخابات است و همه اقشار می‌توانند از این قابلیت والای این رسانه استفاده کنند. به عنوان مثال کشاورزان سر زمین، چوپانان هنگام چرای گوسفندان، رانندگان هنگام رانندگی و... همگی می‌توانند از برنامه‌های مختلف رادیو بهره‌مند شوند. یا اگر یک فرد کم‌سواد یا بی‌سواد نمی‌تواند از اینترنت استفاده کند، اما می‌تواند از رادیو به نحو احسن و راحت‌تر بهره ببرد تا از مسائل روز پیرامون خود مطلع شود.

انتخابات، موضوعی است که این روزها در کشور داغ است و رسانه‌ای همچون رادیو می‌تواند ابعاد مختلف مساله انتخابات را مورد بررسی قرار دهد تا مخاطبان از این موضوع آگاه شوند. این موارد اهمیت رادیو را دوچندان کرده‌است. رادیو می‌تواند ذهن مردم را نسبت به انتخابات آگاه کند و اخبار را روز به روز در اختیارشان بگذارد. گرچه امروز برخی نقش شبکه‌های مجازی را مهم‌تر می‌شمارند، اما نباید از این نکته غافل شد که در روستاها و مناطق دور افتاده، رادیو بهترین رسانه محسوب می‌شود.

بنابراین رادیو کارکرد اطلاع‌رسانی در انتخابات را دارد و برای روشن شدن اذهان مردم می‌تواند از زبان‌های مختلف همچون جدی، طنز، کوچه‌بازاری و... استفاده کند تا آنها را به سمت رای دادن سوق داده و مسائل را در اختیار مخاطبان قرار بدهد.

این رسانه قدیمی می‌تواند در انتخابات هم مردم را به اهمیت انتخابات توجه دهد و از این جهت نقش‌اش انکارناپذیر است. البته رادیو در بیشتر کشورهای جهان توانسته اهمیت خودش را همچنان حفظ کند و شبکه‌های نوظهور مجازی هرگز نتوانسته‌اند رادیو را به حاشیه برانند. ضمن این‌که رادیو خودش هم از شبکه‌های مجازی بهره برده تا مخاطبان را هرچه بیشتر جذب کند. بنابراین نباید رادیو را دست‌کم بگیریم؛ زیرا این رسانه نقش موثری در همه زمان‌ها و بویژه زمان انتخابات دارد.

دکتر عباس اسدی

استاد روزنامه‌نگاری دانشگاه علامه طباطبایی

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها