هشدار برجامی ظریف به بدعهدی آمریکا:

ایران آماده بازگشت به شرایط قبل از برجام است

ظریف در حاشیه جلسه هیات دولت:

بدعهدی آمریکا برایمان قابل پیش‌بینی بود

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: 9 ماه طول کشید تا آمریکایی‌ها را به نقطه‌ای برسانیم که مجوز فروش هواپیما به ایران را صادر کنند.
کد خبر: ۱۰۱۲۴۱۵
بدعهدی آمریکا برایمان قابل پیش‌بینی بود

به گزارش جام جم آنلاین از خبرگزاری صداو سیما، محمدجواد ظریف در حاشیه آخرین جلسه هیئت دولت در سال جاری در جمع خبرنگاران تصریح کرد: بدعهدی آمریکا برایمان قابل پیش‌بینی بود.

وی درباره مهم ترین عملکرد وزارت امور خارجه در یک سال گذشته گفت: سال 95 سالی بسیار پرکار برای وزارت امورخارجه بود، من 57 سفر داشتم که بیشتر این سفرها به کشورهای آسیایی، افریقایی و امریکای لاتین بود و همواره گفته ایم که باید سیاست خارجی یک سیاست همه جانبه نگر باشد.

وزیر خارجه تأکید کرد: باید در نگرش همه جانبه به سیاست خارجی، کشورهای همسایه و اسلامی و کشورهایی که دارای دیدگاه مشابه و همسو هستند، در رفت و آمدهای سیاسی ما مدنظر قرار گیرد.

وی ادامه داد: بیش از سفرهای من، هیئت های مختلف عالی رتبه سیاسی به ایران آمدند. بیش از 84 سفر هیئت سیاسی به ایران داشته ایم و تعداد زیادی از هیئت های اقتصادی به کشورمان آمدند و در مجموع سال پرکاری برای سیاست خارجی کشورمان بود.

وزیر خارجه مهم ترین موضوعاتی را که سیاست خارجی در سال گذشته با آن رو به رو بود اجرای برجام دانست و تصریح کرد: همانطور که بارها گفته شده است ما برای اجرای برجام زمان زیادی را صرف کرده ایم به دلیل اینکه این واقعیت وجود داشت که بدعهدی های امریکا برای ما قابل پیش بینی بود.

وی خاطر نشان کرد: ضرورت ایجاد می کرد که برای گرفتن حق و هریک از حقوقمان که بر روی کاغذ آنها را گرفته بودیم و با اجرایی شدن برجام، امریکایی ها روی کاغذ انجام داده بودند، اقدام کنیم و فشار بیاوریم و در صحنه دیپلماتیک حضور داشته باشیم.

ظریف اظهار داشت: برای مثال دیدیم که 9 ماه طول کشید که امریکایی ها را به این نقطه برسانیم که مجوز فروش هواپیما به ایران صادر کنند و همین مقدار شاید کمتر یا بیشتر طول کشید که تضمین بیمه های ما بتوانند از سقف لازم برخوردار باشند.

وی افزود: با تلاش بسیار خوبی که در صنعت نفت صورت گرفت در این حوزه توانستیم هم از نظر فنی و هم از نظر بین المللی سهم خود را از بازار نفت بگیریم و حتی قیمت را هم حفظ کنیم و در این زمینه مرهون دیپلماسی نفتی برادرانمان در وزارت نفت هستیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشور خاطرنشان کرد: در دی ماه سال گذشته حدود یک میلیون بشکه نفت زیر 30 دلار می فروختیم و امروز دو میلیون و 800 هزار بشکه نفت فرآورده با قیمت بالای 50 دلار می فروشیم که این توفیق بسیار زیادی برای جمهوری اسلامی است.

وی با اشاره به اینکه در سال 95 نکته ای که وقت زیادی را از دستگاه دیپلماسی کشور گرفت، موضوعات منطقه ای بود، اضافه کرد: در بحث سوریه مشاهده کردید ایرانی که در سه یا چهار سال قبل در جلسات سوریه دعوت نمی شد، امسال یکی از سه پایه اصلی راه حل سیاسی در سوریه است و دیگران از ما درخواست مشارکت می کنند.

ظریف اظهار داشت: به هرحال امیدواریم در مجموعه تحرکاتی که حوزه دیپلماتیک داشته ایم، در سال های آینده، همکاران من بتوانند با توفیق بیشتر این مسیر را ادامه دهند.

وزیر امور خارجه همچنین ایام باسعادت ولادت حضرت زهرا(س) و آغاز سال جدید و روز زن و مادر را به ملت ایران و به بانوان، مادران و همسران شهدا تبریک گفت.

دوست داریم با تمام همسایگانمان از جمله دولت سعودی ارتباطات مثبت و سازنده ای داشته باشیم

وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا هدف بلندمدت یا میان مدتی در سال 95 داشته اید که انجام نشده باشد و در سال آینده آن را پیگیری خواهید کرد، گفت: مهم ترین اولویت ما روابط با همسایگان بوده و در حوزه روابط با همسایگان به دلیل سیاست های غلط رژیم سعودی نتوانستیم آنقدر که تمایل داشتیم و دوست داریم، با همه همسایگانمان از جمله دولت سعودی ارتباطات مثبت و سازنده ای داشته باشیم.

وزیر امور خارجه گفت: در سال گذشته نه به دلیل کم کاری همکارانمان در دستگاه دیپلماسی بلکه به دلیل سیاست تنش طلبانه ای که برخی از کشورهای منطقه به ویژه عربستان سعودی داشتند، در این حوزه توفیق کمتری داشتیم.

ظریف تصریح کرد: البته سفر رئیس جمهور به کویت و عمان و سفر بنده به قطر و گفتگوها در این زمینه و پیام امیر کویت و پاسخ رئیس جمهور به این پیام، زمینه خوبی را فراهم کرد.

امیدواریم امسال بتوانیم حج را برقرار کنیم

وی ادامه داد: مذاکرات بسیار خوبی که همکاران ما در سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری داشته اند، این نوید را می دهد که شاید امسال بتوانیم حج را برقرار کنیم و به هرحال این کارها در همان حوزه ای که من کمترین رضایت را دارم، توفیقات خوبی بوده است و امیدوارم بتوانیم در سال آینده نیز توفیقات خوبی داشته باشیم.

امیدوارم مردم و نخبگان سیاسی با انسجام و هوشیاری پای صندوق های رای بروند

رئیس دستگاه دیپلماسی پیام پایان سال خود به مردم ایران را اینگونه بیان کرد: من واقعا معتقدم سال آینده سال بسیار حساسی برای مردم ما خواهد بود و همانطور که بارها گفته ایم، آنچه باعث شد غربی ها به پای میز مذاکره بیایند و مجبور به تن دادن به خواسته های مردم ایران شوند یعنی هم برنامه هسته ای مان را حفظ کنیم و هم سانتریفیوژهای ما بچرخد و هم معضلی که برای اقتصاد ما ایجاد کرده بودند، یک به یک رفع شود، مرهون حضور مردم در انتخابات سال 92 است.

وی خاطرنشان کرد: امسال نیز امیدواریم که مردم و نخبگان سیاسی با انسجام و هوشیاری به سمت انتخابات ریاست جمهوری بروند و با حضور گسترده و افتخار آفرین یک بار دیگر امنیت کشور را تضمین کنند.

دولت ترکیه نگاهی جدی تر به مسائل منطقه داشته باشد

ظریف درباره خویشتنداری کشورمان دربرابر ترکیه تصریح کرد: روابط ما با همسایگانمان بر اساس تفاهم و احساس همسایگی استوار است و در این احساس خویشتنداری نیز یک قسمت مهمی از این الزام روابط همسایگی است و برای هیچ کشوری مهم تر از روابط با همسایگان چیزی نیست.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم که دوستان ما و برادرانمان در ترکیه با نگاهی جدی تر به مسائل منطقه نگاه کنند و البته ما روابط بسیار خوب سیاسی و اقتصادی - اجتماعی با ترکیه داریم و امیدواریم برخی از معضلات به تدریج به خصوص در رفتار منطقه ای ترکیه حل شود.

سیاست وزارت خارجه جذب توانمندی های ایرانیان است

وزیر امورخارجه درباره الزام وزارت خارجه برای جذب سرمایه های ایرانیان خارج از کشور که مصوبه مجلس شورای اسلامی در بودجه سال 96 است، گفت: وزارت امور خارجه همواره درباره خدمت به ایرانیان، صرف نظر از اینکه در کجا باشند به جذب توانمندی های آنها که این توانمندی ها هم علمی و هم مالی و سرمایه انسانی عظیمی است، اعتقاد داشته است.

وی افزود: امیدواریم که با همکاری سایر دستگاه ها از جمله معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور بتوانیم خدمات بیشتری را به ایرانیان خارج از کشور ارائه و امکان مشارکت گسترده تر آنها را در فعالیت های توسعه، پیشرفت وآبادانی کشور فراهم کنیم.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱
رحیم
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۵
۰
۰
پس چرا ؟!؟!؟!

نیازمندی ها