jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۰۸۸۴۳   ۱۶ اسفند ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

قاتل ستایش با نقص بخشی از حکم مجازاتش در دیوان‌عالی کشور، خرداد سال آینده دوباره در دادگاه کیفری یک استان تهران محاکمه می‌شود. تا زمان محاکمه و صدور رای جدید، حکم قصاص و اعدام قاتل اجرا نمی‌شود.

به گزارش جام‌جم، در این پرونده امیرحسین متولد 25 آذر 78 متهم به قتل عمدی ستایش شش ساله، جنایت بر میت با ریختن اسید و زنای به عنف است. تحقیقات در این پرونده از 22 فروردین امسال و به دنبال شکایت پدر ستایش در کلانتری 11 شهید قدوسی آغاز شد. او در شکایتش گفت: ساعت 13 ستایش برای بازی از خانه خارج شد و دیگر بازنگشت. جست‌وجوی ما برای یافتن دخترم بی‌نتیجه ماند. به همین خاطر تصمیم گرفتیم نزد پلیس برویم و برای پیدا کردن دخترم درخواست کمک کنیم.

در حالی که تحقیقات در این باره ادامه داشت، عصر روز بعد امیرحسین همراه پدرش به کلانتری مراجعه و به قتل ستایش اعتراف می‌کند. ماموران با حضور در خانه متهم، جسد را در آشپزخانه پیدا کردند. متهم در بازجویی‌ها گفت: وقتی مادر، خواهر و خواهرزاده‌ام خانه را ترک کردند، من به علت مصرف مشروب مست بودم. ستایش را به بهانه نشان دادن جوجه به طبقه دوم بردم و ادعا کردم سوسک داخل لباس‌هایش رفته است. بعد از رابطه شیطانی، او را در اتاق‌خواب گذاشتم و به پشت‌بام رفتم، چهار نخ سیگار کشیدم. وقتی دیدم پدر و مادر ستایش در جست‌وجوی او هستند، دخترک را به آشپزخانه بردم و با چاقو گلویش را از دو ناحیه بریدم. بعد روی جسد اسید ریختم و برای این‌که بوی اسید در خانه نباشد، اسفند دود کردم.

متهم به قتل سپس توسط کمیسیون پزشکی قانونی مورد معاینات تخصصی قرار گرفت که پزشکان اعلام کردند او جنون ندارد و علائمی از عدم بلوغ در او دیده نشده است. پس از تکمیل تحقیقات، پرونده با صدور کیفرخواست به دادگاه کیفری استان تهران فرستاده شده و متهم به قتل 24 شهریور امسال پای میز محاکمه قرار گرفت. در این جلسه اولیای دم برای قاتل فرزندشان تقاضای قصاص کردند.

امیرحسین هم مصرف مشروبات الکلی را علت اصلی قتل اعلام کرد.پس از آخرین دفاع متهم و وکیل مدافعش، قضات دادگاه ختم رسیدگی به پرونده را اعلام کرده و برای صدور حکم وارد شور شده و او را به اتهام قتل به قصاص، به اتهام تجاوز به عنف به اعدام و پرداخت دیه ارش بکارت محکوم کردند.

با اعتراض متهم، پرونده برای بررسی نهایی به دیوان‌عالی کشور فرستاده شد. همزمان با بررسی پرونده در دیوان‌عالی کشور، امیرحسین به علت مشکلات روحی و روانی در بیمارستان روزبه بستری شد. با بهبود حال قاتل، او دوباره به کانون اصلاح و تربیت منتقل شد. از سوی دیگر قضات دیوان‌عالی کشور حکم قصاص و اعدام او را تائید کردند. پرونده هم برای اجرای حکم به دادسرای ورامین ارسال شد.

قاضی ابوالقاسم مرادطلب، دادستان عمومی و انقلاب ورامین دیروز درباره آخرین وضعیت این پرونده به جام‌جم گفت: پرونده در مرحله استیذان است اما هنوز آماده اجرای حکم نیست. دیوان‌عالی کشور به دو بخش حکم دادگاه کیفری یک استان تهران درباره ارش بکارت و مهرالمثل نقص گرفته است. قرار است خرداد سال 96 قاتل دوباره در دادگاه کیفری یک استان تهران محاکمه شود. وی درباره زمان اجرای حکم هم یادآور شد: تا زمانی که به این بخش پرونده رسیدگی نشود و حکم قطعی نشود، نمی‌توان حکم را اجرا کرد. منتظر طی شدن مراحل قانونی پرونده هستیم. البته اولیای دم و وکیل آنها به دنبال جلب رضایت اولیای دم هستند که هنوز رضایتی اعلام نشده است.

مرادطلب درخصوص وضعیت امیرحسین هم گفت: در حال حاضر در کانون اصلاح و تربیت است و وضعیت روحی و روانی او خوب است.

محمد غمخوار

دبیر گروه حوادث

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اتفاقی مبارک

اتفاقی مبارک

اعلام حکم خلع‌ ید مالک متخلف هفت تپه، اتفاق میمون و مبارکی بود که متاثر از زحمات مجموعه‌هایی از نیروهای دلسوز انقلاب اسلامی بود.

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

پس از روی كار آمدن بایدن در آمریكا و امیدواری برخی جریان‌ها به تكرار تجربه‌های گذشته در مذاكره با غرب، رهبر انقلاب حرف قطعی را درباره نحوه مواجهه ایران با كشورهای عضو برجام، چنین اعلام كردند: «اگر می‌خواهند ایران به تعهدات برجامی برگردد، باید آمریكا همه تحریم‌ ها را در عمل لغو كند و ما بعد راستی‌آزمایی كنیم.»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر