jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۰۰۷۷۰۷   ۱۱ اسفند ۱۳۹۵  |  ۲۰:۰۰

مدیر انجمن نجوم اهواز گفت: امشب بعد از غروب خورشید می توان رویداد نجومی همنشینی هلال ماه، سیاره اورانوس و مریخ را مشاهده کرد.

ماه، اورانوس و مریخ امشب همنشین می شوند+عکس

به گزارش جام جم آنلاین، خسرو جعفری زاده در گفتگو با مهر اظهار داشت: امروز در ساعت ۱۷:۵۹ دقیقه به وقت تهران خورشید غروب می کند و بعد از آن فرصت مناسبی است که هلال ماه را در کنار سیاره اورانوس و مریخ رصد کنید.

وی با بیان اینکه سیاره مریخ به راحتی با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است، عنوان کرد: البته باید توجه داشت که اورانوس به چشم غیر مسلح دیده نمی شود ولی با تلسکوپ یا دوربین دو چشمی به راحتی قابل مشاهده خواهد بود.

این کارشناس نجوم خاطر نشان کرد: در این رویداد نجومی، فاز ماه یا درصد بخش درخشان ماه ۱۱.۶ درصد است؛ همچنین قدر سیاره اورانوس برابر با ۵.۹ درصد و قدر سیاره مریخ ۱.۳ درصد است.

به گفته وی، هلال ماه، سیاره های اورانوس و مریخ به راحتی امشب تا بعد از طلوع ماه قابل مشاهده و رصد خواهد بود.

وی گفت: در این بین جسم بسیار نورانی چشم شما را خیره می کند که همان سیاره زهره است. این سیاره کمی پایینتر از این همنشینی قرار دارد و قدر آن برابر با ۴.۶- است.

مدیر انجمن نجوم اهواز گفت: تا زمان غروب ماه که در ساعت ۲۱:۴ دقیقه است این همنشینی قابل رصد است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

احساس ما به‌عنوان دانش‌آموزان و دانشجویان قبل از انقلاب که مسائل سیاسی و توسعه ایران را پیگیری می‌کردیم، این بود کشور ما به لحاظ علمی و فناورانه و اقتصاد متکی بر دانش‌ملی به عمد عقب نگه داشته می‌شود.

ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

امروزه با توجه به پیشرفت فناوری‌ های نوین، افزایش چشمگیر و گسترش روزافزون اطلاعات، دسترسی به منابع پردازشی پرسرعت و با ظرفیت بالا، به یکی از نیازهای اصلی و بنیادین مراکز پژوهشی و کسب‌ و کارها تبدیل شده و در پایداری و تداوم توسعه اقتصاد دیجیتالی، امری اجتناب‌ناپذیر است.

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو