jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۰۰۵۰۴۲   ۰۴ اسفند ۱۳۹۵  |  ۱۴:۲۰

رئیس شورای اسلامی شهر تهران، گفت: با توجه به وضعیت ساخت و سازها در شهر تهران بدون شک زلزله‌ای بالای 6 ریشتر پایتخت را نابود خواهد کرد.

چمران: زلزله بالای 6 ریشتر تهران را نابود می‌کند

به گزارش جام جم آنلاین از میزان، مهدی چمران در دومین همایش ملی آتش نشانی و ایمنی شهری گفت: بحث آتش نشانی و ایمنی در شهرها موضوع با اهمیتی است و این موضوع در شهرهای پرجمعیت از اهمیت ویژه تری برخوردار است.

وی افزود: در یک شهر کوچک مسئله اطفاع حریق به آسانی انجام می شود زیرا شهر قابل دسترس پذیر بوده و آتش نشان ها می توانند در زمانی محدود در محل حادثه حضور پیدا کنند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به تردد دسترسی به نقاط حادثه خیز در شهرهای بزرگ اظهار کرد: شهرهای بزرگ که جمعیت زیادی دارند دارای دسترسی های دشواری نیز بوده و در هم پیچیدگی ساختمانها و تراکم آنها سبب می شود کار آتش نشان ها برای اطفاع حریق دشوار شود.

چمران در خصوص وضعیت بافت های فرسوده تهران اظهار کرد:در شهر تهران شاهد ساختمان های فرسوده بسیاری هستیم که این ساختمان های ریز دانه در صورت حریق کار را برای آتش نشان ها دشوار می کنند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه پایتخت به هیچ وجه بر مبنای اصول شهرسازی ساخته نشده است گفت: متاسفانه شهر تهران بر مبنای اصول شهرسازی ساخته نشده و همین موضوع سبب ایجاد بافتی نامتراکم و غیر قابل دسترس شده است.

وی با بیان اینکه زلزله ای 6 ریشتری نیز تهران را به طور کامل نابود خواهد کرد تصریح کرد: در صورتی که زلزله ای با قدرت 6 ریشتر و یا بیشتر در شهر تهران رخ دهد قابل تصور نیست که وضعیت در پایتخت ایران چگونه خواهد شد.

چمران ادامه داد: معابر تنگ و باریک و ساختمان هایی که در نزدیکی یکدیگر احداث شده اند به همراه گسل های تهران وضعیت فاجعه انگیزی را برای شهر رقم می زنند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه در سازمان آتش نشانی به دنبال لوکس گرایی نیستیم اذعان کرد: تمام تلاش ما این است که با بهره گیری از وسایل کارآمد آتش نشان ها بتوانند در حوادث حضور پیدا کرده و به دنبال تجهیزات لوکس برای آتش نشان ها نیستیم.

چمران با اشاره به حادثه پلاسکو و شهادت 16 آتش نشان در این حادثه گفت: در ساختمان پلاسکو از سقف های کاذب غیر ایمن و غیر مقاوم استفاده شده بود ضمن اینکه سیستم های ابنارداری و نگهداری اجناس نیز کارآمد نبود.

وی با تاکید بر لزوم اهمیت قائل شدن برای حوزه پیشگیری اظهار کرد:نباید تنها در حوزه آتش نشانی مسیر علمی را طی کرده و پیشگیری را فدای مباحث علمی کنیم.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به سازه مهندسی ساز ساختمان پلاسکو تصریح کرد: ساختمان پلاسکو از تیپ ساختمان های بساز و بفروش نبود و در شرایطی که این ساختمان به طور دقیق محاسبه شده بود اما به یکباره شاهد ریزش این ساختمان و رقم خوردن فاجعه پلاسکو بودیم.

وی در خصوص تذکرهای ارائه شده از سوی سازمان آتش نشانی به مالکان ساختمان های ناایمن شهر اظهار کرد: لازم است سازمان نظام مهندسی در رابطه با مصالح استفاده شده در ساختمان ها تذکراتی را به مالکان آنها پیش از احداث ساختمان ارائه کرده زیرا شاهد هستیم که بسیاری از ساختمان ها با مصالح مناسب ساخته نمی شوند.

چمران احداث اضافه بنا را مشکل اصلی ساختمان های ناایمن تهران دانست و افزود: متاسفانه اکنون با معضل احداث اضافه بنا به روی ساختمان ها مواجه هستیم و همین موضوع سبب می شود ساختمان ها ایمنی خود را از دست دهند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
پوریا
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۴
چرا به مردم هشدار های جدی داده نمی شود ؟ چرا !!
۰
۰
میوه
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۴
هر قصه ای آغاز و پایان داره :)
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۴
ایشان را مدیر یاس و ناامیدی بنامیم بهتر است چون چیز دیگری از او ندیدیم
۰
۰
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۴
دكتر جون قشنگ حرف می زنی ولی میشه اقدامات شورای شهر تهران رو كه جنابعالی رییس اون هستی در راستای ایمن سازی شهر تهران بفرمایید و بگید كه چقدر جلوی ساخت وساز برج سازی در معابر كم عرض و همچنین روی گسل ها رو گرفتین؟؟؟؟؟
۰
۰
محمدتبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۴
سلام اقای چمران. خیلی دلتان می خواهد زلزله ای در تهران رخ بدهد تا حرفهای كارشناسیتان به كرسی بنشیند؟ بیایید جمع شوید و به جای نماز باران نماز زلزله بخوانید تا بلكه فرجی حاصل شد.
۰
۰

یادداشت

بیشتر
پایان کپرنشینی با اشتغال و مسکن

پایان کپرنشینی با اشتغال و مسکن

کپرنشینان، بخش زیادی از زمین‌های چابهار را به تصرف خودشان درآورده‌اند، در صورتی که این وضعیت نیاز به ساماندهی اساسی دارد؛ اتفاقی که رئیس‌جمهور محترم دستور اکید دادند که در بازه زمانی مشخص یکساله، این ساماندهی اتفاق بیفتد.

درنگی درباره دومین اربعین کرونایی

درنگی درباره دومین اربعین کرونایی

آنچنان که از شواهد و قرائن برمی‌آید، امسال هم خبری از برگزاری پرشور و فراگیر راهپیمایی اربعین نیست؛ هم به‌ دلیل افزایش شدید بیماری در ایران و هم ناپایداری وضعیت بهداشتی و سلامتی در عراق (که حتی در سال‌های ماقبل کرونا هم، شرایط چندان مناسبی نداشت).

مردی که یک دنیا حرف داشت

مردی که یک دنیا حرف داشت

از پس ِ‌سال‌های رفته درست یادم نیست چه روزی بود و چه ماهی‌ ولی می‌دانم در یکی از سال‌های نخست دهه80 از سالن کوچک کنفرانس در وزارت کشور که بیرون آمدیم و پای برج میدان فاطمی که ایستادیم، هم خورشید غروب کرده بود و هم سوز تندی می‌آمد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

نیازمندی ها