jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۰۰۴۵۹۴   ۰۳ اسفند ۱۳۹۵  |  ۱۳:۵۰

معاون پژوهشی مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب گفت: از اول انقلاب تا دولت یازدهم به موضوع آبهای مرزی توجه نکردیم اما خوشبختانه، این دولت اقداماتی را دررابطه با آبهای مرزی کلید زده است که در ابتدای راه هستیم.

موضوع ریزگردها ناشی از فشار ترکیه در برداشت آب از بالادست هاست

به گزارش خبرنگار جام جم آنلاین ، عباس ‌کشاورز درنشست خبری همایش بزرگداشت روز ملی آب که هر ساله اسفند ماه برگزار می شود در پاسخ به پرسش خبرنگار جام جم آنلاین در خصوص اقدامات انجام شده با کشورهای همسایه از جمله ترکیه برای گرفتن سهم آب از رودخانه های مرزی گفت :موضوع ریزگردها ناشی از فشار ترکیه در برداشت آب از بالادست های رودخانه های دجله و فرات است که این کشور در دوران جنگ ایران و عراق از این فرصت سوء استفاده کرد و با زدن سد در بالادست های این رودخانه ها سهم ورودی آب به ایران و عراق را کاهش داد که این موضوع با عث بحرانهایی در رابطه با خشکی و ایجاد ریزگردها شده است.

وی با اشاره به اینکه وزارت امور خارجه و سازمان محیط زیست در سالهای اخیرتوجه خوبی را به آبهای مرزی نشان داده است گفت: البته حل مسائل در این حوزه به این اسانی نیست و باید دعاوی حقوقی و پروتکل هایی در این زمینه مطرح می کردیم اما به طور کلی فعلا چراغی برای این موضوع روشن شده است.

به گفته وی مرکز مطالعات استراتژیک ریاست جمهوری یک کارگاه را برای آبهای مرزی برپا کرده و با دست اندرکاران وزارت امور خارجه، اساتید و دوستان وزارت نیرو صحبت شده است و‌از دید بنده این موضوع روی میز آمده و اقدامات جدی صورت گرفته است، اما شاید شهروندان نگران باشند چون درمورد مشهد و درمورد زابل هنوز مشکلات رفع نشده اما همین که وزارت امور خارجه اعلام می کند که نگران نباشید و با افغانستان به تعامل می رسیم، نوید های خوبی است چرا که این صحبت ها در گذشته نبود و هرچه مطرح می شد کسی پاسخگو نبود یا درمورد ریزگرد هایی که از عراق وارد کشور می شود امضاء پروتکل با این کشور آغاز شده که همه اینها امیدوار کننده است و با ترکیه نیز این موضوع به طور قطع یقین دنبال می شود.

معاون پژوهشی مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب افزود: اولین اقدامی که دولت در رابطه با آبهای مرزی انجام داد، طرح مرزی غرب را کلید زد و مجری تعیین کرد یا در مورد خداآفرین اقدام جدی انجام شد و یا در مورد زابل اقداماتی را آغاز کرد که در گذشته این پیگیری ها نبود.

وی اظهار داشت: در اسناد بالادستی احکام حکومتی سختی برای توجه به آبهای مرزی وجو دارد که مصوب سال 79 است و اگر تاکنون مغفول مانده به نظر می آید با آغاز حرکت هایی در این دولت یک گام مثبت برداشته شده است.

سهم خوزستان را ازآب ندادیم

وی در مورد ریزگردهای خوزستان نیز گفت: در این استان هیچ سهمی برای طبیعت نگذاشتیم جزء آبی که از کارون می رود درواقع سهم هورالعظیم و ‌شادگان را ندادیم و الان همه دستگاهها در این موضوع متفق القول هستند که باید در کنترل ریزگرد ها سهم آب را به منطقه بدهیم و باید این دیدگاه در جامعه مطرح شود که اگر خدای ناکرده سهم طبیعت را در محاسبه آبی مورد توجه قرار ندادیم هزینه هایش بسیار است.

کشاورز دررابطه با برگزاری همایش های بزرگداشت روز ملی آب توسط اتاق بازرگانی گفت: اتاق بازرگانی در رابطه با چگونگی تعادل بخشی آب نسخه ای را به دولت و مسئولین ارائه داده است و در بحث ریزگردها،‌ دریاچه ارومیه، حوضه گاو خونی و سایر مناطق بحرانی با نگرش اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی پیشنهاداتی رو به دولت ارائه داده است که خوشبختانه تقریبا همه آن مورد پذیرش واقع شده است و کارهای مشترکی در حال انجام است و به نظر می رسد شکل جدیدی از مدیریت آب با حضور اتاق بازرگانی در جامعه در حال شکل گیری است واگر در گذشته این موضو عات بیشتر در بخشی از دولت مطرح بود اما هم اکنون اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی درآن اثر گذار است.

سیما رادمنش - جام جم آنلاین

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ذاكر
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۴
بزك نمیر بهار میاد
كمبوزه با خیار میاد ...
۰
۰

یادداشت

بیشتر
چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

سفر رئیس‌مجلس ایران به روسیه ابعاد مختلفی دارد؛ یک بعدش به روابط دوجانبه ایران و روسیه مرتبط است به این معنا که دو کشور تمایل دارند روابط خود را در عرصه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه‌های اقتصادی و همکاری‌های منطقه‌ای توسعه بخشند.

فرصت‌ سوزی در ایجاد پل صادراتی

فرصت‌ سوزی در ایجاد پل صادراتی

سوریه پس از جنگ با داعش زیرساخت کشور خود را از دست داد و پس از پایان جنگ که ایران نقش اساسی داشت، قرار شد بخشی از اقتصاد این کشور نصیب ما شود. متاسفانه در موضوع سوریه پیشرفتی نداشتیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر