بسیاری از مقامات و سیاستمداران اروپایی واکنش های همراه با خشم و انتقاد شدیدی را به دستور اخیر ترامپ مبنی بر ممنوعیت صدور روادید برای شهروندان هفت کشور مسلمان نشان دادند.
کد خبر: ۹۹۶۰۶۷
خشم اروپا از فرمان اجرایی ترامپ علیه مسلمانان

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تسنیم دستور اخیر رئیس جمهور آمریکا مبنی بر ممنوعیت صدور روادید برای شهروندان هفت کشور عمده مسلمان با انتقادهای شدیدی از طرف مقامات و سیاستمداران اروپایی روبرو شده است.

"دیدیر بورخالتر"، وزیر امور خارجه سوئیس این تصمیم ترامپ را شدیدا مورد انتقاد قرار داده و آن را حرکت در جهتی اشتباه ارزیابی کرد.

مارتین شولتز، رئیس سابق پارلمان اروپا و نامزد حزب سوسیال دموکرات برای صدر اعظمی آلمان نیز تصمیم ترامپ برای ممنوعیت صدور روادید برای اتباع هفت کشور مسلمان را شکستن تابو نامیده و شدیدا به رئیس جمهور جدید آمریکا حمله کرده و گفت: اقلیت ها با عبارات ظالمانه و خطرناک از طرف ترامپ مورد حمله قرار می گیرند.

وی این تصمیم ترامپ را شکستن یک تابو و غیر قابل تحمل ارزیابی کرد.

شولتز همچنین انتقاد شدیدی به اظهارات ترامپ در حمایت از شکنجه و ساخت دیوار در مرزهای مکزیک وارد کرده و گفت: ما باید برای رئیس جمهور آمریکا این مسئله را آشکار کنیم که وی باید به قوانین بین المللی و حقوق بشری پایبند باشد.

"توماس اوپرمن"، رئیس فراکسیون حزب سوسیال دموکرات آلمان نیز انتقاد شدیدی به تصمیم اخیر ترامپ وارد کرده و گفت: من این اقدام ترامپ را غیر انسانی و احمقانه می دانم. هیچ کس نباید به خاطر عقاید مذهبی اش تحقیر شود. این تصمیم ترامپ در تضاد با شهرت خوب ایالات متحده به عنوان یک کشور مهاجر پذیر است.

"دیتر یانسک"، سخنگوی سیاست اقتصادی فراکسیون سبزها در پارلمان آلمان نیز خواستار ممنوعیت سفر ترامپ به کشورش به منظور شرکت در اجلاس جی بیست در صورتی که وی از این تصمیم خود برای ممنوعیت سفر اتباع مسلمان به آمریکا برنگردد شد.

دستور اخیر ترامپ همچنین شامل دو تن از سیاستمداران آلمانی به نام های امید نوری پور از سیاستمداران بلند پایه حزب سبز آلمان و نیما مواسات از نمایندگان حزب چپ پارلمان آلمان که تابعیت ایرانی دارند نیز می شود.

مواسات خواستار واکنش شدید دولت آلمان به این اقدام ترامپ شده است. وی در این باره گفت: دولت آلمان نباید هیچ تردیدی در این باره به خود راه دهد که ممنوعیت سفر برای نمایندگان پارلمان آلمان کاملا غیر قابل قبول است.

"نوری پور" نیز انتقاد اخیر مرکل از این دستور ترامپ را کافی ندانسته و تاکید کرد که این دستور ترامپ باید کاملا زیر سوال قرار گیرد.

صدر اعظم آلمان نیز دستور ممنوعیت سفر به آمریکا ازهفت کشور با اکثریت اتباع مسلمان از طرف رئیس جمهوری جدید آمریکا را شدیدا مورد انتقاد قرار داده و آن را تصمیمی غلط و غیر قابل توجیه خواند.

به گفته "استفان زایبرت"، سخنگوی دولت آلمان، مرکل در این باره گفت: همچنین ضرورت مبارزه قاطعانه با تروریسم این مسئله را توجیه نمی کند که انسان ها از یک اصل و نسب خاص یا یک مذهب مشخص را تحت سوء ظن عمومی قرار دهیم.

سخنگوی دولت آلمان همچنین از ابراز تاسف مرکل درباره این تصمیم دونالد ترامپ خبر داده و گفت: این موضع دولت آلمان همچنین در مکالمه تلفنی اخیر مرکل و ترامپ هم مطرح شده بود.

"ترزا می"، نخست وزیر انگلیس نیز انتقاد محتاطانه ای به این تصمیم ترامپ وارد کرده و در پاسخ به سوال خبرنگاری در این باره گفت: ما موافق چنین رفتاری نیستیم. سیاستمداران حزب محافظه کار انگلیس از عدم شجاعت ترزا می در برخورد با این دستور ترامپ سخن گفته اند.

یکی از سیاستمداران عراقی حزب محافظه کار انگلیس نیز این دستور ترامپ را تحقیر آمیز و فوق العاده تبعیض آمیز ارزیابی کرده است.

وزیر امور خارجه انگلیس نیز این تصمیم ترامپ را که افراد را بر اساس ملیت مورد تبعیض قرار می دهد عامل جدایی و نادرست ارزیابی کرده و تاکید کرد که ما از حقوق و آزادی شهروندان انگلیسی در داخل و خارج حمایت می کنیم.

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر انگلیس نیز در واکنش به فرمان «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا برای ممنوعیت ورود مسلمانان گفت باید ترامپ را از ورود به بریتانیا بازداشت.

رهبر حزب کارگر بریتانیا گفت تا زمانی که سیاست ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا وجود دارد، نباید اجازه ورود دونالد ترامپ به بریتانیا داده شود.

کوربین همچنین خطاب به «ترزا می» نخست وزیر بریتانیا گفت تا زمانی که دولت آمریکا حقوق ابتدایی آزادی و قوانین را رعایت نمی‌کند، نخست وزیر بریتانیا هم نباید باترامپ سازش کند.

خانم می در سفر اخیرش به آمریکا دعوت ملکه بریتانیا از ترامپ را به وی ابلاغ کرد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها