jamejamnashriyat
کد خبر: ۹۹۱۲۰۰   ۲۹ دی ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، برگزاری جشنواره برای معرفی نیشکر به عنوان نماد این استان را تکذیب کرد و گفت: هیچ توافقی برای برگزاری جشنواره نیشکر صورت نگرفته و جشنواره شکرستان در تقویم امسال میراث خوزستان پیش بینی نشده است.

خسرو نشان اظهار کرد: «رویدادسازی» یکی از سیاست های میراث فرهنگی خوزستان برای تبدیل این استان به یک برند گردشگری است که برگزاری جشنواره های مختلف نیز در همین راستا مورد توجه قرار گرفته است. وی تاکید کرد: میراث فرهنگی رویدادهایی همچون جشنواره گل نرگس، آب، خرما و نیشکر را پیشنهاد می کند تا به این وسیله گردشگران را برای دیدن و معرفی استان تشویق کند.

وی با اشاره به تنوع پهنه های آبی در خوزستان گفت: خوزستان دارای رودخانه های متعدد، تالاب، دریاچه و دریاست که این تنوع پهنه های آبی نه تنها در کشور، بلکه در دنیا کم سابقه است و همین مساله باعث شکل گیری تمدن ها و حضور اقوام شده است و همین قابلیت ها می تواند اساس برگزاری جشنواره آب در این استان باشد.

نشان با بیان اینکه پهنه های آبی خوزستان هر کدام به نوعی در معرض تخریب هستند، اظهار کرد: برای معرفی ظرفیت ها و تهدیدهای آب های خوزستان، طرح برگزاری جشنواره آب را ارائه کرده ایم و در قالب همین جشنواره می توان از یک سو گردشگری آب را به عنوان جنبه مثبت معرفی و طرح های انتقال آب از سرشاخه رودخانه کارون را به عنوان یک تهدید شناساند.

وی اضافه کرد: قطعا برگزاری جشنواره آب به معنی مهر تایید گذاشتن بر طرح های مخرب مانند سد گتوند و تخریب تالاب هورالعظیم نخواهد بود، بلکه ابزاری است برای این که جامعه را متوجه جنبه های مثبت و منفی یک مساله کنیم.به گفته وی، همین روال برای برگزاری جشنواره خرما نیز صادق است و می توان در قالب برگزاری یک جشنواره ظرفیت ها و تهدیدات آن را معرفی و آثار هنری و ادبی مرتبط را ارائه کرد.نشان با بیان اینکه طرح جشنواره نیشکر نیز در همین راستا چند ماه پیش از سوی این شرکت پیشنهاد شده است افزود: نیشکر نیز دارای جنبه های مثبت و منفی است، نیشکر که تنها در خوزستان کشت می شود، از ظرفیت های این استان به شمار می آید البته ما منکر عوارض منفی این صنعت در خوزستان نیستیم و جشنواره نیشکر قرار نیست توجیه گر عوارض آن باشد، بلکه هدف آن جلب توجه به جنبه های مثبت و منفی است.

وی با بیان اینکه امسال اعتباری برای برگزاری جشنواره نیشکر نداریم، اظهار کرد: طرح این جشنواره هنوز در حد پیشنهاد است و بررسی نشده و در تقویم امسال میراث فرهنگی خوزستان گنجانده نشده است.

نشان در پاسخ به اینکه آیا برگزاری جشنواره نیشکر، به معنی معرفی نیشکر به جای نخل به عنوان نماد خوزستان است، با تاکید بر جایگاه نخل در خوزستان تصریح کرد: نمادسازی به سادگی امکان ندارد و باید مبنای تاریخی داشته باشد بنابراین هدف این جشنواره نمادسازی برای نیشکر نیست زیرا هیچ چیزی نمی تواند جایگاه نخل را در خوزستان بگیرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر