jamejamonline
سیاسی سیاست خارجی کد خبر: ۹۹۰۶۳۷   ۲۷ دی ۱۳۹۵  |  ۱۱:۴۳

دبیر شورای عالی امنیت ملی خبر داد:

ارائه طرح ۴ ماده‌ای ایران برای پایان بحران سوریه

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: طرح سیاسی ۴ ماده‌ای ایران برای پایان دادن به بحران جاری در سوریه مشتمل بر آتش بس فوری، اجرای اصلاحات، شکل گیری گفت‌وگوهای داخلی و برگزاری انتخابات فراگیر در این کشور در گذشته ارائه شده است.

ارائه طرح ۴ ماده‌ای ایران برای پایان بحران سوریه

به گزارش جام جم آنلاین از تسنیم، دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی در مصاحبه با «فصلنامه مطالعات سیاست خارجی تهران» گفت: طرح سیاسی چهار ماده‌ای جمهوری اسلامی ایران برای پایان دادن به بحران جاری در سوریه مشتمل برآتش بس فوری، اجرای اصلاحات، شکل گیری گفت‌وگوهای داخلی و برگزاری انتخابات فراگیر در این کشور در گذشته ارائه شده است.

وی خاطر نشان ساخت: این که آمریکا یا برخی دیگر از کشورها تلاش کنند به جای مردم سوریه تصمیم بگیرند یا بگویند چه کسی حق کاندیدا شدن دارد یا ندارد، مغایر با اصول دموکراسی و حق تعیین سرنوشت ملتها است.

شمخانی با اشاره به اینکه امروز آمریکا در کنار کشورهایی مانند عربستان با بهانه قرار دادن حقوق مردم سوریه در صدد حذف سوریه از محور مقاومت هستند، تاکید کرد: دموکراسی در سوریه در مقایسه با وضعیت سایر کشورها و استانداردهای خاورمیانه، بسیار بهتر از کشورهای مورد حمایت آمریکا است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به اهمیت راهبردی پیروزی‌های ارتش سوریه در شرق حلب گفت: آزادسازی مقتدرانه حلب و پاکسازی اطراف دمشق از طریق عملیات نظامی و مصالحه سیاسی، گواه موفقیت راهبرد مشترک سوریه، ایران، روسیه و جبهه مقاومت در برابر ائتلاف های تبلیغاتی جبهه آمریکایی است.

وی افزود: جغرافیای سیاسی حلب به گونه‌ای است که هر طرف در آن پیروز شود، قادر است سایر صحنه‌ها را به نفع خود مدیریت و آرام کند. علاوه بر آن، این پیروزی اسرار نهفته‌ای را از کمک مستقیم برخی کشورها به جبهه تروریسم آشکار ساخت که تا پیش از آن کشورهای حامی گروه‌های تکفیری از پذیرش آن طفره می‌رفتند.

امیر دریابان شمخانی با بیان اینکه جنگ امروز در سوریه از حیث حمایت‌های عربی و غربی، بی شباهت با جنگ تحمیلی هشت ساله علیه جمهوری اسلامی ایران نیست تاکید کرد: در جنگ تحمیلی، دنیا با تمام ظرفیت‌هایش در کنار صدام بود .در سوریه نیز ائتلاف‌هایی از 80 کشور یا 30 کشور تحت عناوینی چون دوستان سوریه شکل گرفت که از تأمین سلاح، پول و برگزاری دوره‌های آموزشی برای گروه‌های تروریست مضایقه نکردند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در ادامه تأکید کرد: به هم ریختگی نظم موجود در منطقه، هزینه همه کشورها را افزایش داده و به دستاوردهای رژیم صهیونیستی خواهد افزود.

وی در این زمینه یادآور شد: حمایت از سوریه و بشار اسد در چارچوب راهبرد جمهوری اسلامی ایران برای حراست از جبهه مقاومت و مقابله با تروریسم صورت می‌گیرد و تا زمانی که دولت سوریه احساس نیاز کند، جمهوری اسلامی ایران پشت سر سوریه ایستاده است.

شمخانی افزود: به کارگیری سلاح برای حفظ امنیت، از جمله حقوق مصرح دولت‌هاست، اما استفاده از اسلحه توسط گروه‌های مخالف، مورد تأیید هیچ کشور و مرجع قانونی نیست از این رو نباید انتظار داشت، نظام سوریه گروه‌های مسلح مورد حمایت کشورهای بیگانه را فقط موعظه کند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: بشار اسد از محبوبیت خوبی در سوریه برخوردار است و از نگاه مردم این کشور علیرغم فشارهای سیاسی، امنیتی و اقتصادی، او توانسته در بحران اخیر ایستادگی کند. اگر غربی‌ها معتقدند بشار اسد پایگاه مردمی ندارد، چرا از کاندیداتوری مجدد او نگرانند؟

وی در پاسخ به سوالی در مورد آینده سوریه گفت: نحوه شکل گیری روندهای سیاسی و تفاهم طیف‌های مختلف داخلی آینده سوریه را تعیین خواهد کرد. همه طرفها بطور همزمان باید به مهار جریان تروریسم، قطع کمک‌های خارجی به آنها و گفت‌وگوهای ملی بیندیشند. ما این روند را بهترین شیوه برای پایان دادن به بحران این کشور ارزیابی می‌کنیم و طی سال‌های گذشته نیز همین روند را تعقیب کرده‌ایم.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی با اشاره به وجود طرح‌هایی از سوی کشورهای غربی برای تجزیه منطقه یادآور شد: کشورهایی مانند ترکیه و عربستان سعودی باید تکلیف خودشان را روشن کنند، آیا از روند تجزیه در سوریه و کشورهای اسلامی استقبال می‌کنند؟ آیا عربستان از شعله ور شدن آتش تجزیه در منطقه مصون است؟

وی ادامه داد: علیرغم برخی از تصورات، جمهوری اسلامی ایران نه تنها در پی سقوط آل سعود نیست، بلکه مایل به مهار تلاش‌ها برای سرنگونی حکومت عربستان است. سقوط آل سعود هیچگاه به معنای جایگزینی یک حکومت مطلوب نخواهد بود؛ درپی سقوط آل سعود، به احتمال قریب به یقین عربستان تجزیه و تفکر منحط افراطی ـ داعشی بر بخش‌های مهمی از این کشور حاکم خواهد شد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره در برابر رشد افراطی گری ایستادگی کرده و از وحدت سرزمینی کشورهای منطقه دفاع می‌کند چراکه تجزیه کشورها را زمینه ساز حاکمیت تفکر تروریستی بر سرزمین‌های اسلامی می‌داند که این رخداد با منافع راهبردی جهان اسلام در تعارض است.

شمخانی افزود: متأسفانه در مقابل شاهدیم که پیامد سیاست‌های منطقه‌ای حاکمان سعودی در سوریه و یمن عملاً تقویت گروه‌های تروریستی و یارگیری از میان آنها است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

هوشیاری نسبت به سناریوی آمریکایی

هوشیاری نسبت به سناریوی آمریکایی

قطعا هدف راهبردی آمریکا، مهار قدرت جمهوری اسلامی و مولفه‌های قدرت هسته‌ای، موشکی و... از طریق وارد آوردن فشار و انجام مذاکره است. این کشور برای دستیابی به هدف خود به سکوی پرتاب اولیه یعنی برجام نیاز دارد که براساس آن بتواند پله‌های بعدی را طی کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر