jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۹۹۰۲۰۳   ۲۶ دی ۱۳۹۵  |  ۱۱:۵۰

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام، در نشست خبری به مناسبت سالگرد اجرای برجام، پاسخگوی سوالات خبرنگاران شد.

عراقچی: ظرف 15 سال به غنی‌سازی صنعتی خواهیم رسید

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران، پپیش از ظهر امروز، در سالگرد اجرای برجام، نشست خبری سیدعباس عراقچی رییس ستاد پیگیری اجرای برجام، با حضور اصحاب رسانه و خبرنگاران در ساختمان شماره 9 وزارت امور خارجه برگزار شد.

وی در ابتدا گفت: کشورهایی که مدعی بودند ایران به دنبال سلاح هسته‌ای است، امروز به اشتباه خود پی برده‌اند.

عراقچی افزود: امروز موضوع «PMD» به برکت برجام به طور کامل حل شده است.

وی تصریح کرد: برنامه هسته‌ای ایران به طور مشروع ادامه دارد و ما روی ماشین‌های معقول کار می‌کنیم.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام افزود: طی 15 سال به غنی‌سازی صنعتی خواهیم رسید.

عراقچی خاطرنشان کرد: همکاری صلح‌آمیز هسته‌ای ما با کشورهای دیگر ادامه دارد.

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه گفت: فضایی که در مقابل برنامه هسته‌ای ایران ایجاد شده، قابل مقایسه با قبل نیست. برجام زوایایی زیادی همچون سیاست داخلی، خارجی، بدعهدی آمریکا و غیره دارد.

وی تصریح کرد: شورای امنیت در آخرین قطعنامه خود ایران را موثر در تمام مسائل می داند. برجام یک دستاورد است. مصداق بارز آن هم این موضوع است که ترامپ، آن را فاجعه‌ای بزای آمریکا و دولت اوباما دانست.

عراقچی خاطرنشان کرد: در طول یک سال گذشته، شاهد بدعهدی و تعلل‌هایی از سوی آمریکا و برخی کشورها بودیم و خصومت آن‌ها هر روز بیشتر می‌شود.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام افزود: آن‌ها و متحدانشان هر کاری کردند تا برجام را در موانع بپندارند اما با هوشیاری ما این موضوع محقق نشد.

عراقچی تصریح کرد: برجام باید تحریم‌ها را از سر راه برمی‌داشت. به نظرم همه تحریم‌هایی که بر سر اقتصاد ایران وجود داشت، با برجام از بین رفت مثلاً خرید هواپیما از نمونه‌های بارز آن است.

وی افزود: ما با تمام سنگ‌اندازی‌های غرب مقابله کردیم. آن‌ها بعد از برجام خواستند که سهم ما از برجام را زیر سوال ببرند که با مقابله ما شکست خوردند.

عراقچی خاطرنشان کرد: تحریم مانع فروش نفت، از مصادیق مهم گشایش در اجرای برجام است. برجام کار خود را به خوبی به انجام رسانده است. هنوز موانعی وجود دارد که مربوط به برجام نیست.

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه افزوذ: تحریم‌ها در سه حوزه بر ایران تحمیل شده بود؛ انرژی، حمل ونقل و حوزه بانکی که ورود شورای امنیت نیز به این سه حوزه بود. در حوزه انرژی، اوضاع به حالت عادی بازگشته است. همچنین پول نفت نیز به کشور بازگشته که این رشد اقتصادی را شاهد هستیم.

عراقچی تصریح کرد: ما از تمام دستگاه‌هایی زیربنایی استعلام کردیم و گزارش به ما رسید که همه چیز رو به رشد است. در زمینه حمل و نقل و کشتیرانی، ما امروز به تمام بنادر دسترسی داریم، مشکل بیمه حل شده و کشتیرانی هم به راحتی در حال فعالیت است.

معاون وزیر امور خارجه افزود: امروز نفت‌‍کش‌های ایران بالای یک میلیون دلار بیمه می‌شوند و حرکت می‌کنند و هواپیماهای ما هم در همه فرودگاه‌های دنیا جز چند مورد، اجازه ورود و سوخت‌گیری دارند.

عراقچی تصریح کرد: در زمینه بانکی، هنوز تمام مشکلات برطرف نشده است که این موضوع ربطی به برجام ندارد. در قرارداد خرید هواپیما کانال بانکی به خوبی ایجاد شده است و مسیر خوبی در حال طی شدن است. حالت بانکی ما به حالت عادی بازگشته است. من بارها از دوستان بانکی شنیده‌ام که درست است مشکلات بانکی وجود دارد اما ما به هیچ وجه در بن‌بست نیستیم.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام گفت: در مورد برجام موضوع مخفی وجود ندارد و ما نیز مذاکره‌ای با آمریکایی‌ها جز در مسائل فنی برجام نداریم. در مجموع در یک سال گذشته، برجام خوب کار کرده است و ما امروز از غربی‌ها و آمریکا طلبکاریم چون در مسیر برجام تعلل کرده و خلل ایجاد کرده‌اند. ما در مورد برجام مذاکره مجدد نخواهیم کرد و اگر ترامپ آن را پاره کند، ما آن را آتش می‌زنیم.

وی افزود: البته قبل از نشست مشترک در دوشنبه هفته قبل در وین، نشست دوجانبه‌ای با آمریکا داشتیم که آن هم در حیطه مسائل فنی برجام بود.

عراقچی خاطرنشان کرد: اجرای درست و با حسن نیت برجام، اصولاً از وظایف مذاکره‌کنندگی است. مذاکرات هسته‌ای ما با آمریکایی‌ها تمام شده و هیچ مذاکره سیاسی دیگری با آن‌ها نداریم. از دید ما همه چیز تمام شده است.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام افزود:خیلی‌ها در آمریکا برجام را شکست می‌دانند.آنها می‌خواستند غنی‌ سازی ما را به صفر برسانند، اما در نبرد اراده‌ها ما به پیروزی رسیدیم.

عراقچی تصریح کرد: برجام یک واقعیت تثبیت شده است. اگر خللی ایجاد شود، برنامه‌های هسته‌ای ما به سرعت به حالت قبل بازمی‌گردد و کسی نمی‌تواند برای ما تصمیم بگیرد.

معاون حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه گفت: قانون داماتو به بحث حمایت ایران از تروریسم بازمی‌گردد و ربطی به هسته‌ای ندارد. چون قانون آیسا زمان‌دار بود، تمدید کردن آن، نقض برجام است. تمدید قانون در دست کنگره بود. ما تلاش کردیم در موضوع برجام هیچ موضوعی به کنگره ارجاع داده نشود. همه طرفین برجام معتقد هستند اگر قانون داماتو اجرا شود، نقض آشکار برجام است. در برجام، دو نوع نقض وجود دارد؛ نقض و نقض فاحش که البته در این باره، هر نقضی باعث نقض برجام نمی‌شود که تشخیص این موضوع، وظیفه هیئت نظارت بر برجام است.

عراقچی تصریح کرد: در صورت نقض برجام، ما به شورای امنیت شکایتی نمی‌کنیم چون خارج از بحث است. طبق بند 36 در صورت نقض برجام، واکنش ما بازگشت به برنامه هسته‌ای قبلی است.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام افزود: برجام توافقی در زمینه هسته‌ای بود و الگویی برای سایر مسائل نیست.

معاون حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه تصریح کرد: پروژه مدرنیزه کردن راکتور اراک، کاملاً ایرانی است و موانع موجود، فقط در زمینه قیمت است و خارجی‌ها نیز تنها در این زمینه، مشورت می‌دهند.

وی در پاسخ به سوالی در مورد لغو برنامه دیشب متن و حاشیه نیز گفت: صدا و سیما بعد از نشست کمیسیون مشترک برجام در وین، مرا با شرایطی دعوت به برنامه زنده کرد اما چند ساعت بعد شرایط را عوض نمود. در هیچ جای دنیا کارشناسی که می‌خواهد به مردم گزارش کار بدهد را در یک برنامه با حضور منتقدین در یک جا نمی‌نشانند. در عین حال، به نظرم این موضوع اصلاً مهم نیست.

عراقچی افزود: رئیس جمهور آمریکا چه اوباما باشد و چه ترامپ، متعهد است که قوانین ضدّ برجام را لغو کند.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام همچنین در پاسخ به این سوال که اگر به دوران قبل از امضا توافق برگردیم، در کدام قسمت تجدیدنظر می‌کنید؟ نیز خاطرنشان ساخت: اگر به قبل از برجام برگردیم هم همین مسیر فعلی را در پیش می‌گیریم.

وی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه یک سال از اجرای برجام گذشته است. به طور مشخص می‌توانید بگویید چه مقدار پول تاکنون آزاد شده و آیا مشخص است این پول در کجا هزینه شده یا خیر؟ گفت: تا قبل از اجرای برجام، 12 میلیارد دلار از پول‌های کشور آزاد شده و پس از برجام نیز تا به حال، بانک مرکزی چیزی حدود 26 میلیارد دلار به اشکال مختلف جابجایی پول داشته است البته خصومت آمریکا همچنان ادامه دارد زیرا برجام به نفع کشور است. برجام تا به امروز کارهایی که باید کند را به طور کامل انجام داده است. در سیاست، چالش‌های زیادی وجود دارد. تا زمانیکه جمهوری اسلامی ایران پایبند به راه خود است، این داستان با قدرت ادامه دارد.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام افزود: یکی از بحث‌هایی که ما با بانک‌های بزرگ و شرکت‌های بیمه داشتیم، این بود که اگر برجام نقض شود، چه می‌شود!؟ آن‌ها معتقد بودند در این صورت، ایران باید تمام بدهی های خود را بپردازد که این موضوع شدنی نبود. طبق مذاکرات مقرر شد که ایران، طبق جدول زمان‌بندی شده بدهی خود را پرداخت کند.

معاون حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه تصریح کرد: تمامی درآمدهای حاصل از فروش نفت قابل وصول است مثلاً در ماه گذشته، 29 میلیارد دلار فروش نفت داشته‌ایم. باید اعلام کنیم که موانع موجود، ربطی به برجام ندارد. باید بگویم خرید ایرباس چندان مهم نیست بلکه نفس شکسته شدن دیوار تحریم‌ها مهم است که پس از سال‌ها این امر محقق شد.

عراقچی افزود: مخالفین داخلی برجام صداقت دارند و ما هم از انتقاد استقبال می‌کنیم. در هر حال، گروه‌های مختلف در داخل کشور، با یکدیگر رقابت دارند اما از آن‌ها هم می‌خواهم انصاف را رعایت کنند.

معاون حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه تصریح کرد: اوباما بارها گفت که بدون شلیک یک گلوله، جلوی برنامه نظامی هسته‌ای و تسلیحاتی ایران را گرفتیم در حالی که ما بمب هسته‌ای را حرام شرعی می‌دانیم. همین موضوع را یکی از روزنامه‌های داخلی که خود را ایرانی و اسلامی اصیل می‌داند، تیتر یک خود کرد در حالی که اوباما مجبور شد امتیازات بسیاری را نیز به ما بدهد. مذاکرات هسته‌ای به همگان نشان داد که آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
میثم
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۷
آقای محترم بالاخره غرب درست میگه یا نادرست؟؟؟؟؟؟ اگه به ما بگن تروریست میگیم تروریست خودتون هستین و دارین اتهامات تكراری به ما نسبت میدین. اینجا حرف غرب سند نیست. اما جایی كه به نفع شماست می گین آقای ترامپ گفته فاجعه برای دولت قبل هست، شده ملاك برای شما. رسم هست دولت ها (چه ایران و چه آمریكا....) از نظرشون كارهای دولت قبل فاجعه هست و خودشون ناجی بشریت. آقای محترم اگر ترامپ گفته فاجعه چون میگه 1000 امتیاز بگیر و حتی 1 امتیاز، كه همون فروش نفت باشه (كه خودشون نیاز دارن) رو نده. آقای محترم قبل از نظر ترامپ نظر ملت خودت رو هم ببین . 1 سال گذشت و هر روز تهدید و تحریم دوباره و ما فقط حرف زدیم كه ال میكنیم و بل. عملی چی كار تونستین انجام بدین؟؟ خودتون هم میدونین هیچ كار نمیتونین بكنین چون كار ما میشه نقض برجام و اجازه حمله نظامی به ایران و.... و در قبال نقض اونا فقط می تونین جلسه بذارین و اعتراض. من به شخصه اعتقاد داشتم برجام گشایش ایجاد كنه، تا حدودی هم این كار رو كرد(خیلی كم) ولی نظر شخصی بنده این هست سرمون كلاه رفت.....
۰
۰

یادداشت

بیشتر
اتفاقی مبارک

اتفاقی مبارک

اعلام حکم خلع‌ ید مالک متخلف هفت تپه، اتفاق میمون و مبارکی بود که متاثر از زحمات مجموعه‌هایی از نیروهای دلسوز انقلاب اسلامی بود.

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

پس از روی كار آمدن بایدن در آمریكا و امیدواری برخی جریان‌ها به تكرار تجربه‌های گذشته در مذاكره با غرب، رهبر انقلاب حرف قطعی را درباره نحوه مواجهه ایران با كشورهای عضو برجام، چنین اعلام كردند: «اگر می‌خواهند ایران به تعهدات برجامی برگردد، باید آمریكا همه تحریم‌ ها را در عمل لغو كند و ما بعد راستی‌آزمایی كنیم.»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر