jamejamnashriyat
کد خبر: ۹۸۰۹۰۵   ۰۱ دی ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

وزیر بهداشت در جلسه مشترک با رئیس رسانه ملی:

صداوسیما بیشترین حمایت را از طرح تحول سلامت داشته است

رئیس سازمان صداوسیما در دیدار وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از حمایت همه‌جانبه رسانه ملی از نظام سلامت برای بالا بردن سطح سلامت مردم خبر داد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، دکترعلی‌عسکری، رئیس رسانه ملی روز گذشته میزبان دکتر سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونان وی بود.

دکتر علی‌عسکری در این نشست، سازمان صداوسیما را رسانه‌ای حاکمیتی دانست که همکار تمام دستگاه‌ها و حامی فعالیت‌های ارزشمند آنها بویژه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است که مردم با آن بسیار سر و کار دارند.

وی افزود: در کنار حمایت از همه دستگاه‌های خدمتگزار، نگاه ما به وزارت بهداشت و درمان که مجری طرح جامع سلامت است، نگاهی ویژه خواهد بود، چراکه معتقدیم جامعه‌ای که از بهداشت و سلامت کافی برخوردار باشد، جامعه‌ای آرمانی به‌شمار می‌رود.

اهتمام ویژه رسانه ملی به موضوع بهداشت

دکتر علی‌عسکری، بهداشت را موضوعی کلیدی در جامعه دانست و تاکید کرد: رسانه ملی در برنامه‌های خود اهتمام ویژه‌ای به پرداختن به این موضوع دارد و راه‌اندازی شبکه‌های 24 ساعته رادیویی و تلویزیونی«سلامت» و اختصاص بخش‌های مهمی از برنامه‌های اجتماعی در شبکه‌های مختلف به مقوله بهداشت، نشان از این نگاه سلامت‌محور است.

وی همچنین از توجه ویژه رسانه ملی به تولید برنامه‌هایی برای آموزش سلامت و تغذیه مادران خبر داد و اظهار کرد: مادران سکاندار سلامت جامعه هستند و برنامه‌ریزی ما روی آموزش مادران به‌طور جدی در حال پیگیری است.

رئیس رسانه ملی یادآور شد: باید از طریق رسانه به جامعه آموزش داد که به سلامت خود توجه بیشتری کنند. به همین علت نیز در شبکه‌های مختلف علاوه بر دو شبکه ویژه سلامت، بسته‌های متعدد پیام در قالب‌های متنوع تهیه می‌شود تا در عرصه سلامت آگاهی بخشی مناسبی به مردم انجام شود.

دکتر علی‌عسکری با تاکید بر کارهای بزرگی که در حوزه سلامت برای مردم شده، نقد سازنده را ابزاری برای اجرای عدالت دانست و خاطرنشان کرد: اگر نقد در جای خود با ظرافت و هوشمندانه مطرح شود و هدف تخریب نباشد، بی‌شک اثرگذار خواهد بود و منافع آن به مردم خواهد رسید.

آمادگی صداوسیما برای انعکاس خدمات مفید

دکتر علی‌عسکری با اعلام آمادگی سازمان صداوسیما برای انعکاس خدمات مفید و موثر در حوزه‌های مختلف خدمت‌رسانی به مردم گفت: اگر در جایی از یک کاستی انتقاد می‌شود، صرفا برای برطرف کردن آن است و قصد تخریب وجود ندارد.

رئیس سازمان صداوسیما افزود: نقد رسانه نسبت به برخی سیاست‌ها مبتنی بر نقد منصفانه و سازنده است و لذا آمادگی داریم اگر جایی اشکالی وجود دارد، آن را برطرف کنیم.

دکتر علی‌عسکری اظهار کرد: من نیز نقدهای مربوط به رسانه ملی را مطالعه می‌کنم و اگر منصفانه و با رویکرد سازنده باشد، آن را به مدیران ارجاع می‌دهم که به آن توجه کنند، چون چنین نقدهایی را سازنده می‌دانم.

وی تبلیغ برای توسعه گردشگری سلامت را از جمله موضوعات همکاری صداوسیما و وزارت بهداشت عنوان کرد و افزود: کشورهای همسایه هیچ‌یک به اندازه ایران در حوزه سلامت پیشرفت نکرده‌اند و ما می‌توانیم با تبلیغ توانمندی‌های حوزه سلامت و بهداشت بویژه در شبکه‌های برون‌مرزی، حوزه گردشگری سلامت را فعال‌تر کنیم که به نوعی بازاریابی موثری در این زمینه خواهد بود. وی در پایان آمادگی سازمان صداوسیما را برای تقسیم وظایف و همکاری در جهت آموزش سلامت عمومی با وزارت بهداشت اعلام کرد.

صداوسیما و بیشترین حمایت از طرح تحول سلامت

دکتر قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم در این دیدار ضمن ارائه گزارشی از اجرای طرح تحول سلامت در دولت یازدهم، از حمایت‌های رسانه ملی از این طرح قدردانی کرد و افزود: انصافا صداوسیما تنها رسانه‌ای بوده که بیشترین حمایت را در طرح تحول سلامت از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کرده است.

وی در ادامه ضمن اشاره به اقدامات انجام شده در طرح تحول سلامت تصریح کرد: اهداف کلی این طرح بر کاهش پرداخت حق بیمه از جیب مردم و ارتقای عدالت در بستر سلامت جامعه استوار بوده است.

دکتر قاضی‌زاده هاشمی یادآور شد: در این سه سال، توسعه زیرساخت‌های سلامت مورد توجه بوده است که می‌توان به بازسازی بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی، نوسازی تخت‌های بیمارستانی و افزایش حدود 13هزار تخت بیمارستانی در کشور اشاره کرد.

وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به این‌که برخی طرح تحول سلامت را صرفا به نفع پزشکان دانسته‌اند، گفت: چنین مطلبی صحیح نیست؛ زیرا 56 درصد پول طرح تحول سلامت برای حفاظت مالی از مردم صرف شده است، 24‌درصد آن برای بازسازی زیرساخت‌ها و حدود 20 درصد آن نیز پرداختی پزشکان، کادر درمانی و پرستاران بوده است.

وی تصریح کرد: طرح تحول سلامت مربوط به نظام است؛ لذا معتقدیم باید آن را درست اجرا کنیم تا مردم امیدوار شوند. وی گفت: در موضوع سلامت باید به اصلاح رفتار‌های مردم در این حوزه توجه نشان دهیم. بنابر این، رسانه با فرهنگ‌سازی می‌تواند عامل مهمی در اصلاح رفتاری جامعه باشد.

دکتر قاضی‌زاده هاشمی فرهنگ‌سازی را موثرترین راه برای پیشگیری از بیماری‌ها در جامعه دانست و افزود: نقش رسانه ملی در فرهنگ‌سازی بسیار اهمیت دارد و به عبارت دیگر تولیدات فرهنگی و رسانه‌ای است که زحمات همه دستگاه‌ها را در عرصه سلامت به ثمر می‌نشاند و جامعه را با فرهنگ سلامت آشنا می‌کند.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اعلام آمادگی برای همکاری با صداوسیما درجهت افزایش فرهنگ سلامت مردم گفت: در کنار این موضوع هرگونه نقد منصفانه را می‌پذیریم و برای رفع نواقص و عیب‌های احتمالی در حوزه سلامت تلاش می‌کنیم.

در پایان این جلسه مقرر شد شورای عالی سلامت سازمان صداوسیما با همکاری وزارت بهداشت تشکیل شود و همچنین تفاهم‌نامه‌ای میان دو طرف به امضا برسد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر