رهبر انقلاب اسلامی در دیدار مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی:

انگلیس همیشه منبع تهدید، فساد و نکبت برای غرب آسیا بوده است

نخست وزیر انگلیس که برای شرکت در سی و هفتمین دوره نشست سران شورای همکاری خلیج فارس به منامه پایتخت بحرین دعوت شده، در سخنانی گفت که کشورش آماده ارتقای همکاری با شورای همکاری خلیج فارس است.
کد خبر: ۹۷۶۳۶۷

ترزا می‌که کشورش پس از خروج از اتحادیه اروپا بشدت دنبال یافتن شرکای جدید به ویژه در زمینه اقتصادی نیز هست ادامه داد: ما به‌دنبال تقویت هرچه بیشتر روابط اقتصادی خود با کشورهای شورای همکاری خلیج فارس هستیم و می‌خواهیم لندن را به پایتخت سرمایه‌گذاری اسلامی‌بدل کنیم.

می‌گفت که به‌منظور تقویت امنیت کشورهای منطقه خلیج فارس از «یک مشارکت امنیتی» حمایت می‌کند که شامل سرمایه‌گذاری دفاعی و آموزش نظامی‌در بحرین و اردن هم بشود.

نشست دیروز سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس با سخنان ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، آغاز شد که خواستار «تلاش مضاعف» برای مقابله با چالش‌های موجود در منطقه شد.

رهبران شورای همکاری خلیج فارس که زمزمه‌هایی از دور شدن آنها از آمریکا به‌عنوان حامی ‌سنتی اعراب حاشیه خلیج‌فارس شنیده می‌شود، از ترزا می‌دعوت کرده بودند تا در نشست سران این شورا که از روز گذشته در منامه آغاز شده، حاضر شود.

تا قبل از عضویت در اتحادیه اروپا، بریتانیا با کشورهای خاورمیانه و بویژه کشورهای حوزه خلیج فارس روابط تجاری و سیاسی نزدیکی داشت و به نظر می‌رسد ترزا می درصدد احیای این روابط پس از خروج از اتحادیه اروپاست.

ترزا می ‌در عین حال با تکرار ادعاهای هم‌پیمانان عربش علیه ایران تلاش کرد تا حداکثر رضایت آنها را جلب کند. وی ایران را تهدیدی آشکار برای منطقه خلیج فارس خواند و گفت: ما به‌دنبال شراکت استراتژیک با هم‌پیمانانمان در شورای همکاری خلیج‌فارس هستیم تا با تهدیدات جدی ایران در منطقه رویارویی کنیم. همکاری استراتژیک با شورای همکاری خلیج فارس برای لندن بسیار حائزاهمیت است و ما تمام تلاش خود را برای ارتقای آن به کار می‌گیریم.

نخست وزیر انگلیس که روز سه‌شنبه وارد منامه شده و از پایگاه‌های نظامی‌ این کشور در بحرین دیدار کرد، گفت: نظامیان ما در بحرین برای حفاظت از امنیت خلیج‌فارس، انگلیس و جهان مستقر هستند و ما به‌دنبال بالا بردن هرچه بیشتر سطح امنیت در منطقه هستیم. امنیت و ثبات کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، امنیت و ثبات انگلیس است.

او گفت «انگلیس در مقدمه هرگونه پروژه‌ای برای دفاع از ثبات و امنیت شرکایش در شورای همکاری خلیج فارس خواهد بود»؛ سخنانی که به نظر می‌رسد با خروج تدریجی آمریکا از ائتلاف با اعراب حاشیه خلیج فارس، بیانگر نیت انگلیس در پر کردن جای ایالات متحده است.

ترزا می‌در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما در رویارویی با داعش نیز به پیشروی‌های زیادی دست یافته‌ایم و باید این پیشروی‌ها در مقابله با هرگونه تلاش ناامن کننده و اقدام تروریستی نیز ادامه یابد. لندن تاکنون میلیاردها پوند برای برقراری ثبات در خلیج فارس هزینه کرده‌ و ما بنا داریم در آینده نیز صدها میلیارد پوند در این زمینه سرمایه‌گذاری کنیم.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها