jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۹۷۶۲۲۲   ۱۷ آذر ۱۳۹۵  |  ۱۱:۲۷

حجت الاسلام و المسلمین منتظری گفت: شورای پول و اعتبار مکلف به ارتقای نظارت الکترونیکی بر بانک‌‌ها شد.

اگر زنجانی اموال بیت المال را برگرداند ممکن است به او تخفیف داده شود

به گزارش جام جم آنلاین از میزان، حجت الاسلام و المسلمین محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور در برنامه تیتر امشب حضور یافت.

وی افزود: با توجه به مسئولیت دادستان کل در زمینه فضای مجازی، ارتباط تنگاتنگی بین دادستانی و پلیس فتا وجود دارد، بنابراین لازم بود این مسئله بیشتر مورد بررسی قرار گیرد. طبق قانون کارگروهی به ریاست دادستانی در دفتر دادستان کل تشکیل شده، دادستانی در اجرای وظایف قانونی لازم است ورود پیدا کند و در مجموع وظایف قانونی ما را مکلف می کند در این راستا برخی اشکالات را رفع کنیم و گام هایی برداریم.

منتظری تصریح کرد: استفاده از فضای مجازی از ضروریات زندگی در سطح جهان است . فناوری خوبی است و می توان در بخش های مختلف از این تکنیک استفاده کرد اما متاسفانه این فضا از طریق جریاناتی در خارج کشور مورد هجمه قرار گرفته تا به نظام جمهوری اسلامی ایران ضربه بزند.

دادستان کل کشور با بیان اینکه در این راستا با دو مقوله خطرناک مواجه هستیم، گفت: دشمن از این فضا استفاده کرده و انواع آسیب های اجتماعی از جمله ضربه زدن به فرهنگ ملی، مسائل اخلاقی و ... را هدف قرار داده و ورود پیدا کرده اند و جنگ نرمی شروع کرده اند که باید خود را در مقابل آنها مجهز کنیم و علاوه بر این جرایمی از این طریق وجود دارد.

وی افزود: جرایمی که از طریق سایبر انجام می شود و مسیر آن اجتماعی است ، مثلا ممکن است افرادی به حریم خصوصی افراد وارد شوند، تصاویر خانوادگی و ارتباطات نوشتاری انجام شود که زمینه ارتکاب جرم می شود.

حجت الاسلام والمسلمین محمد جعفر منتظری درباره آمار جرم در این زمینه گفت: در هرهفته به طور متوسط ناچار به بستن 13 تا 14 هزار شبکه هستیم که مرتکب جرم می شوند.

وی در تشریح علت افزایش جرم، تصریح کرد: تهاجم فرهنگی که دشمن تدارک دیده است و همچنین کسانی هستند که مجرم هستند و می خواهند مرتکب جرم شوند از این طریق به گونه ای می توانند وارد شوند کمتر اثری از خود به جا بگذارند. اما پلیس فتا در این زمینه پیشرفت خوبی داشته است و بالای 80 درصد جرایم رایانه ای را پلیس فتا پیگیری، شناسایی، کشف و کنترل می تواند کنترل کند و با دستگاه قضا همکاری کند.

دادستان کل کشور درباره راه های مقابله با جرایم رایانه ای نیز گفت: مقابله به همه دستگاهها مربوط نمی شود بلکه فقط مربوط به پلیس فتا و دستگاه قضا می باشد.

وی افزود : علت اینکه نمی توانیم بخشی از جرایم را به صورت جدی برخورد کنیم این است که چون سرورها در داخل نیست و نمی توان شماره و محل را پیدا کرد، استفاده شبکه های خارجی باید منوط به استفاده سرور در داخل باشد چون قادر به شناسایی و تغییر است

حجت الاسلام و المسلمین منتظری ادامه داد: شبکه های خارجی که در دست دشمن است به حدی به ارزش های فرهنگی ما تهاجم کرده اند که تهدید جدی متوجه جامعه است. وزارت ارتباطات به گونه ای عمل کند که کنترل شبکه ملی دست خودمان باشد، خطرات را نمی توان نادیده گرفت.

دادستان کل کشور گفت: از شورای عالی مجازی که محل ساماندهی است و وزارت ارتباطات، سپاه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پلیس فتا می توانند در این زمینه کمک کنند اما عملکرد دستگاهها را تائید نمی کنیم چون باید مسئولین امر همان ستاد بحران را راه می انداختند و با تاکیدهای که مقام معظم رهبری داشتند تمام توان خود را به کار می گرفتند.

وی افزود: در ستاد بحرانی که تشکیل شد، رئیس جمهور که ریاست شورای عالی مجازی را به عهده دارند در این زمینه هشدار دادند. وزیر کشور نیز هشدار دادند.

وی گفت: وزارت ارتباطات مستقیما وظیفه ساماندهی را به عهده دارد که باید امکانات را فراهم کند و از متخصصین در این زمینه کمک بگیرد.

سردار کمال هادیانفر، رئیس پلیس فتا در ارتباط تلفنی با برنامه در این زمینه گفت: پلیس فتا تا کنون به 67 هزار جرایم در فضای مجازی رسیدگی کرده است که در مقایسه با سال گذشته ما شاهد افزایش بیش از 60 درصدی جرایم ها در فضای مجازی هستیم، در هفته بیش از 16 هزار موضوعات مجرمانه رصد می شود که بیش از 92 درصد از این ها در موضوعات غیرخلاقی است، که بیشتر، از خارج از کشور در حال ارسال است.

وی گفت: ما بیش از 86 درصد از جرایم را کشف می کنیم، در سال گذشته ما کمتر از 6 روز جرایم را کشف می کردیم که امسال با توجه به پیچیدگی های موجود بیش از 40 روز به طول می انجامد.

هادیان فر افزود: آنچه که در موضوعات شبکه هاب اجتماعی تحت کنترل نیست سرورها هستند که در خارج از کشور مستقر هستند و همین امر پیدا کردن فرد را با مشکلاتی را روبرو می کند زیرا دسترسی به سرور نیازمند توافق هایی است که متاسفانه این امر تا کنون محقق نشده و تا زمانی که این توافقات صورت نگیرد پیگیری این مضامین مجرمانه کار دشواری است.

دادستان کل کشور در بخش دیگری از برنامه درباره شورای پول و اعتبار گفت: نظارت بانک مرکزی بر نظام پولی و بانکی آنطور که باید باشد نیست. امروز تصویب شد شورای پول و اعتبار نظارت خود را بر پول و اعتبار بیشتر و دقیق تر کند، نرم افزارها به گونه ای تعبیه باشد که بتوانند کنترل کنند. امروز با فناوری نوین که در اختیار داریم و با کمک متخصصین می توانیم مشکلات پولی را کنترل کنیم.

وی در ادامه درباره حقوق های نامتعارف گفت: مواردی بود که قطعا جرم بود دادستان تهران ورود پیدا کرده و قرار است با قانون تطبیق داده شود تا جرایم مشخص شود و پول ها به بیت المال برگردد.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری درباره پرونده املاک شهرداری نیز گفت: بخشی مجوزهایی بوده که شورای شهر داده بود، بخشی سهل انگاری بود؛ اما به نظر ما تعدادی املاک تحت عنوان هدیه به تعاونی های مسکن بود. بخشی در چارچوب قانون بوده برخی نبوده، دادسرا تحقیقات لازم را انجام دهد تا دادگاه تعیین مجازات کند.

دادستان کل کشور درباره حکم بابک زنجانی گفت: حکم اعدام قطعی شده اما مهمترین کار برای ما بازگرداندن بدهی و اموال به بیت المال است. اگر اموال برگردد ممکن است، تخفیف داده شود.

دادستان کل کشور در پایان درباره ضعف در گمرکات نیز گفت: به دادستان های ذیربط در استان های مرزی در نظارت تاکید شده است. گمرک، ناجا و بخش های مختلف اقتصادی در ورود محموله های قاچاق به کشور مسئولیت دارند.

وی خاطرنشان کرد: اخیرا در پی هشدار مقام معظم رهبری گام هایی در این زمینه و کنترل قاچاق برداشته شده که نیازمند رسیدگی و توجه بیشتر است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
منتقد
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۷
بابا اعدام به چه درد میخوره پولو برگردونید.صورت مسله را پاك نكنید.
۰
۰
نوذر
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۷
۲ تا چك بخوره مقر میاد!!!
۰
۰

یادداشت

بیشتر
پیام اقتدار

پیام اقتدار

رزمایش‌های اخیر ابعاد گوناگون و پیام‌های مختلف و متفاوتی دارند. مجموعه‌ای از دوستان و همراهان ایران در غرب و شرق آسیا و نقاط مختلف دنیا هستند که به انقلاب امید بستند و همواره امیدوارانه توان و افزایش قدرت و اقتدار ایران را رصد می‌کنند و جمهوری اسلامی را پشتیبان معنوی خود می‌دانند.

قدرت ایران محدود به مرزها نیست

قدرت ایران محدود به مرزها نیست

رزمایش اقتدار ۹۹ نیروی زمینی ارتش، دیروز و امروز در سواحل مكران در منطقه عمومی جاسك و با شركت تیپ ۵۵ هوابرد شیراز، تیپ ۶۵ نیرو مخصوص، تیپ ۲۲۳ نیرو مخصوص واكنش سریع و با پشتیبانی نیروی هوایی و هوانیروز ارتش در حال برگزاری است.

تقویت آموزه‌های ماه مقاومت

تقویت آموزه‌های ماه مقاومت

دی ماه، در فصل تاریخ انقلاب اسلامی به نمادهایی چون «قیام» و «مقاومت» مزین شده است که همواره باید با بازنمایی و یادآوری این شاخص‌ها به بازنمایی و بازنشرگفتمان انقلاب اسلامی پرداخت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر