jamejamonline
هرمزگان کد خبر: ۹۷۱۲۲۱   ۰۲ آذر ۱۳۹۵  |  ۱۳:۰۳

گرد و غبار شدید موجب شد تا تردد شناورهای مسافری و پروازها در بندرعباس مختل شده و بسیاری از پروازهای روزهای دوشنبه و سه شنبه لغو شود.

سرگردانی مسافران در فرودگاه بندرعباس

به گزارش جام جم آنلاین از مهر، با ورود سامانه پرفشار به استان هرمزگان همراه با گرد و خاک شدید مدارس و دانشگاه ها در دو نوبت صبح و عصر روز دوشنبه تعطیل شد.

شدت گرد و خاک به حدی بود که پروازهای فرودگاه بین المللی بندرعباس هم مختل شد تا جائیکه پرواز بندرعباس - تهران شرکت هواپیمایی ماهان نتوانست پرواز کند.

با ورود موج گسترده گرد و خاک به استان هرمزگان در ۱۰ شهرستان استان هرمزگان حالت فوق العاده اعلام شد تا جائیکه مدیرکل مدیریت بحران هرمزگان اعلام کرد این سامانه تا روز شنبه در استان خواهد بود.

وزش باد شدید و کاهش دید افقی به دلیل بروز پدیده گرد و خاک، شرایط را برای تردد تمامی شناورهای مسافری نامساعد کرده و تا رسیدن به وضعیت عادی، هیچ گونه تردد مسافری از بنادر شهید حقانی بندرعباس و بندرگاه هرمز انجام نخواهد شد.

مدیرکل محیط زیست هرمزگان گفت: استان هرمزگان طی چند ساعت اخیر با پدیده ورود ریزگرد و کاهش شاخص کیفیت هوا مواجه بوده است. منشاء ریزگردها در هرمزگان منطقه ای و فرا منطقه ای است و تغییرات شدید اقلیمی و خشکسالی های دهه های اخیر از دلایل افزایش این پدیده محسوب می شود.

مجید وفادار اظهار داشت: طبق گزارش ارائه شده توسط هواشناسی استان، حضور زبانه پرفشار سیبری از امروز با تحت تاثیر قرار دادن استانهای جنوبی کشور تا روز شنبه ششم آذرماه ادامه داشته و با کاهش ۸ درجه ای هوا و باد شمال شرقی منجر به استمرار پدیده ریزگرد در استان خواهد بود. وضعیت میدان دید در شهرستان بندرعباس ۲۰۰ متر و در سایر شهرستانهای مرکزی و شرقی استان بین ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ متر عنوان شد.

مدیرکل محیط زیست هرمزگان در مورد اطلاعات بخش پایش مقادیر ریزگردها و همچنین شاخص های کیفیت هوا(AQI) و وضعیت آلودگی هوا (PSI) بیان داشت: از ساعت ۶ صبح لغایت ساعت ۱۰ صبح، میزان ریزگرد از ۳۰۰ میکروگرم بر متر مکعب در ساعت ۶ صبح به مقدار ۱۲۰۰ میکروگرم بر متر مکعب در ساعت ۱۰ صبح رسیده است. همچنین شاخص های وضعیت آلودگی هوا در شرایط خطرناک (psiبه میزان بالاتر ۳۰۰) و بحران قرار گرفته و میزان گردوغبار موجود در هوا حدود ۸ برابر حد استانداردهای زیست محیطی و خطرناک برای همه گروه ها است.

از صبح سه شنبه به‌جز پرواز شرکت هواپیمایی آسمان که ساعت ۷ و ۳۰ دقیقه از شیراز وارد فرودگاه بندرعباس شد تاکنون تمامی پروازهای دیگر به دلیل شرایط جوی با کاهش دید مواجه شدند.

پرواز تهران-بندرعباس شرکت هواپیمایی اترک به دلیل شرایط نامساعد جوی و کاهش دید مجبور به فرود در شیراز شد که بعد از بهبود در شرایط جوی توانست وارد فرودگاه بندرعباس شود و فرود آید.

همچنین پرواز اهواز- بندرعباس شرکت هواپیمایی ایران ایر نیز به دلیل کاهش دید در فرودگاه شیراز فرود آمد که تاکنون منتظر مساعد شدن شرایط جوی و افزایش دید هستند تا بتواند به مقصد بندرعباس پرواز کند. همچنین پرواز کیش فرودگاه جزیره کیش را ترک کرد اما به دلیل شرایط نامساعد جوی بندرعباس، این پرواز دوباره به این جزیره بازگشت.

پرواز تهران-بندرعباس همچنان زمین گیر است. این پرواز به دلیل شرایط نامساعد جوی لغو شد، پرواز اصفهان-بندرعباس و پرواز رشت - بندرعباس لغو شد و همچنین پرواز تبریز – بندرعباس نیز در فرودگاه شیراز فرود آمده است.

به دلیل اختلال در پروازهای این فرودگاه در حال حاضر تعداد زیادی از مسافران در فرودگاه بین‌المللی بندرعباس بسر می‌برند که منتظر مساعد شدن شرایط جوی برای پرواز هستند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: