jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۹۶۱۴۴۵   ۰۶ آبان ۱۳۹۵  |  ۰۹:۴۱

یک فرمانده نیروهای واکنش سریع عراق گفت: سلاح‌های ساخت عربستان در مقرهای داعش چه می‌کند؟

خمپاره 120؛  هدیه‌ عربستان به داعش +عکس

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران، یک فرمانده نیروهای واکنش سریع عراق تعدادی از خمپاره‌های 120 میلی‌متری ساخت عربستان به خبرنگاران نشان داد و توجه خبرنگاران را به آرم حک شده بر بدنه خمپاره‌ها که از دو نوع لوله بلند و لوله کوتاه بود، جلب کرد که بر بدنه این خمپاره عبارت ساخت صنایع الشرقیه، شرکت تولید سلاح متعلق به عربستان سعودی، حک شده است.

این فرمانده روبه خبرنگاران گفت: می‌خواهیم این سئوال ما را به اطلاع جامعه جهانی برسانید که سلاح‌های ساخت سعودی در مقرهای داعش چه می کند؟

نیروهای عراقی در منطقه‌ای بین حمام‌العیل و القیاره اعلام کردند: در خصوص حمایت مستقیم سعودی‌ها مدارک و اسناد زیادی داریم، حتی پتوهایی یافتیم که بر پوشش مشمایی آن نوشته شده کمک سعودی به اهل سنت عراق!، اما همه آن در انبارهای داعش یافت شد.

خمپاره را می‌توان به گونه‌ای توپخانه جیبی و همراه فرمانده واحدهای پیاده‌نظام در خط مقدم به شمار آورد.

از سال‌های بسیار دور به این سو اکثر واحدهای غیر پیاده تلاش خود را برای پشتیبانی از این واحد در میدان نبرد به عمل می‌آورند.

علت این پشتیبانی این است که اولا پیاده نظام مهمترین و در عین حال ستون فقرات نیروی زمینی هر ارتشی را تشکیل می‌دهد و در همین حال در برابر حملات دشمن چه به شکل هوایی، توپخانه‌ای و یا چه زرهی آسیب‌پذیر است.

خمپاره از 3 بخش درست شده‌ است:

ماسوره: که در بالاست و وظیفه‌اش ایجاد موج انفجار است.
بدنه: که محل قرار گرفتن مواد منفجره‌ است و پس از رسیدن موج از ماسوره بلافاصله ماده منفجره درون آن منفجر می‌شود و بدنه به صورت ترکش درمی‌آید.
پره کنترل: که در انتها قرار دارد و کارش پیشبرد گلوله در مسیر مستقیم است.

اما نیروی پیش راننده خمپاره 2 مرحله‌ای است که پشت سر هم کار می‌کنند.

خرج پرتاب اولیه یا چاشنی ته فشنگی: شبیه گلوله‌های تفنگ‌های شکاری است و در ته خمپاره و وسط پره کنترل قرار دارد.
خرج پرتاب ثانویه یا خرج پرواز: دور پره قرار می‌گیرد و بسته به مسافت و زاویه خمپاره‌انداز تعداد آن به هنگام شلیک فرق می‌کند.

مشخصات خمپاره 120 میلی‌متر

قطر: 120 م م
ارتفاع: 581 م م
وزن: 13 کیلو گرم
وزن مواد منفجره: 2250 گرم
نوع مواد منفجره: T.N.T
سرعت: 301 متر بر ثانیه
برد نهایی: 6000 متر
چاشنی: AZ111A2

هیچ چاشنی‌ای توانایی پرتاب گلوله خود را ندارد. گلوله خمپاره نیز از این قاعده مستثنا نیست. گلوله خمپاره از نوع نیمه آماده است.

چاشنی خمپاره مانند سایر گلوله‌ها در مرکز انتهای گلوله قرار دارد که پس از گذاشتن و رهایی گلوله در خمپاره‌انداز (از قسمت پره) ابتدا چاشنی ته فشنگی به سوزن برخورد می‌کند و آتش می‌گیرد و شعله‌های آتش از سوراخ‌های روی پایه پره خارج شده و خرج‌های پرتاب ثانوی را آتش می‌زند و بدین سان گلوله تا هدف به پیش می‌رود.

انفجار خرج‌ها باعث تولید گاز شده و این فشار باعث پرتاب گلوله تا مسافت مورد نظر می‌شود. گاه خرج‌های کمکی به دور خرج اصلی پیچیده می‌شوند.

خرج اصلی توان اندکی برای پرتاب گلوله دارد، بنابراین معمولاً از خرج کمکی استفاده می‌شود. تعداد خرج‌های کمکی بستگی به فاصله هدف از قبضه خمپاره‌انداز دارد. البته زاویه خمپاره‌انداز نقش مهمی در بُرد گلوله دارد.

خمپاره‌انداز یک توپ سرپر است که گلوله‌ها را با شتاب کم و در مسیرهای بالستیک کمانی به فواصل نزدیک پرتاب می‌کند و طول لوله آن، کمتر از ۱۵ برابر اندازه کالیبرش است. پیشینه و کارکرد یک خمپاره‌انداز معمولاً از یک لوله تشکیل شده که گلوله به داخل آن رها می‌شود و پس از برخورد با سوزن آتش، باعث انفجار مواد پیشران شده و گلوله تشکیل می‌شود.

در مقابل خمپاره اندازها، می‌توان به برادران بزرگتر آنها یعنی هویتزرها و توپخانه‌های صحرایی اشاره کرد که دارای سرعت بیشتر، برد بالاتر و مسیر پروازی با انحنای کمتری هستند.

در قرن ۱۹ در اوایل قرن ۲۰ از خمپاره‌اندازهای ثابتی استفاده می‌شد که کالیبر آن‌ها گاه به یک متر می‌رسید البته از یک خمپاره‌انداز حتی می‌توان برای شلیک گلوله‌های ویژه آتش بازی و گلوله‌های دودزا نیز استفاده کرد.

اما از دیگر کمک‌های آل‌ سعود به فرزند نامشروعش، کتاب‌هایی است که سعودی‌ها با آن کار عقیدتی بر روی نیروهای داعش و جوانان مناطق تحت کنترل خود انجام می داده‌اند و معروف‌ترین آن کتاب الجیاد فی فتاوی الجهاد است که در آن کتاب فقط به نحوه کشتار مخالفان و اسارت بردن زنان پرداخته است.

مدارک هویتی نیز از دیگر اسنادی است که عراقی‌ها به وفور در عملیات مختلف از تکریت در مارس 2015 تا فلوجه در ژوئن 2016 از مقرهای داعش کشف کرده‌اند و فرماندهان واکنش سریع از کشف کارت‌های شناسایی افسران سعودی در مقرهای داعش در اطراف موصل هم خبر دادند.

دولت سعودی از متحدان آمریکاست که در بحران‌های تروریستی منطقه اعم از عراق، سوریه و یمن از حمایت واشنگتن برخوردار است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها