نوانما اخبار ۲ کد خبر: ۹۵۶۱۹۰   ۲۴ مهر ۱۳۹۵  |  ۰۹:۲۴

بعد از اظهار نظرهای گوناگون درباره پرونده پزشکی عباس کیارستمی و جدال بر سر وقوع یا عدم وقوع اشتباه و قصور پزشکی در روند درمان فیلمساز فقید ایرانی، حالا وزیر بهداشت پیشین هم در اظهار نظری در دفاع از پزشکان ایرانی، تقصیر مرگ کیارستمی را به گردن فرانسوی‌ها انداخته و حتی با تشبیه آن به «پرونده خون‌های آلوده» انگشت اتهام را به سمت فرانسه گرفته است.

وزیر سابق بهداشت: فرانسه باید پاسخگوی مرگ کیارستمی باشد

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تسنیم دکتر ایرج فاضل خواستار بررسی خونریزی مغزی عباس کیارستمی شده است: «ما اصلاً نمی‌دانیم که در فرانسه چه بر سر کیارستمی آوردند و معتقدم اگر او از ایران نمی‌رفت این بلا سرش نمی‌آمد.متاسفانه پرونده فوت کیارستمی مانند پرونده خون‌های آلوده شد.»
فاضل با تایید تشابه پرونده فوت مرحوم کیارستمی با پرونده خون‌های آلوده فرانسه گفته است: «دقیقا این دو پرونده مانند همدیگر شده است و فرانسه باید پاسخگو باشد، زیرا ما اصلا نمی‌دانیم که در فرانسه چه بر سر کیارستمی آوردند که باعث خونریزی مغزی او شد، چون مردی با این سن و این سابقه درمانی، تجویز برخی داروها در فرانسه بسیار باید با احتیاط صورت می‌پذیرفت.»
اشاره به پرونده خون‌های آلوده در حرف‌های فاضل نکته جدیدی‌ست. در ابتدای دهه ۱۳۶۰ فراورده‌های خونی آلوده به ویروس اچ‌آی‌وی توسط انستیتو مریو فرانسه به ایران وارد شد. این فراورده‌ها در ایران در اختیار حدود هزار نفر از بیماران مبتلا به هموفیلی قرار گرفت و باعث شد آنها به ایدز مبتلا شوند. این پرونده از دهه ۱۳۷۰ در ایران در حال بررسی است و هنوز به نتیجه نرسیده است.
فاضل در ادامه حرف‌هایش گفته است: «رفتن به فرانسه هیچ نیاز نبود زیرا اصلاً صلاح نبود از نظر پزشکی کیارستمی با آن وضعیت پرواز کند ولی کاملاً به میل و اختیار خودشان پرواز کردند. کسی از متولیان امر نیز در آن لحظه از پرواز کیارستمی اطلاع نداشت، و بدتر از اینکه ما اطلاع نداریم در فرانسه برای کیارستمی چه کار کردند که باعث شد مرحوم کیارستمی خونریزی مغزی کند.»
جراح امام خمینی (ره) در توضیح بیشتر گفته است:‌ «بنابراین لزوماً این خونریزی مغزی را نمی‌شود گره زد به اتفاقاتی که قبلاً برای درمان کیارستمی افتاده است زیرا هر کسی بدون این سوابق هم ممکن است خونریزی مغزی کرده و فوت کند. فوت کیارستمی اتفاق تأسف‌باری بود و معتقدم اگر او از ایران نمی‌رفت این بلا سرش نمی‌آمد.»

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
نظر
-
۱۶:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۴
خخخخخخ. اوهــــــه دیگه تقصیر كیه . اصلا شاید آب وهوای فرانسه هم تاثیر داشته . یا نمی دونم هواپیمایی كه باهاش بردنش خراب بوده . جواب درستی نمیدید دیگه ملت هالو فرض نكن .
۰
۰
نظر
-
۱۶:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۴
خبر مصاحبه بادكتر پزشكیان صبح تو سایتتون بود كجا رفت . نكنه من خواب دیدم . در مورد بچه هاش و فوت همسرش در اثر تصادف و همین طور حقوقهای نجومی پزشكان دولتی نوشته بود . غیب شد یك دفعه . خواهشا نظرم رو نمایش بدید ممنون . ضمنا بگید كجا رفت .
۰
۰