jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۹۴۸۹۸۱ ۰۴ مهر ۱۳۹۵  |  ۰۹:۱۸

نایب رییس اتحادیه باغداران کشور در گفت و گو با جام جم آنلاین :

غیر از موز همه میوه های خارجی بازار قاچاق است / واردات غیر قانونی از مبادی قانونی!

نایب رییس اتحادیه باغداران کشور گفت : متاسفانه همچنان شاهد واردات میوه قاچاق به کشور هستیم و برخورد با میوه های وارداتی درمیادین میوه و تره بار مشکلی را حل نکرده است .

غیر از موز همه میوه های خارجی بازار قاچاق است / واردات غیر قانونی از مبادی قانونی!

مجتبی شادلو در گفت و گو با خبرنگار جام جم آنلاین در پاسخ به این پرسش که آیا مبارزه با قاچاق کالا درمیادین میوه و تره بار توانسته میزان واردات میوه قاچاق به کشور را کاهش دهد گفت :برخورد با میوه قاچاق در میادین میوه و تره بار میزان قاچاق آن را به کشور کاهش نداده،بلکه تنها شکل آن را تغییر داده است .

به گفته وی برخوردهای صورت گرفته درمیادین میوه و ممنوعیت توزیع میوه های وارداتی باعث شده است این میوه ها در پشت بازارچه یا از طرق دیگر توزیع شود ، بنابراین برای مبارزه با قاچاق میوه باید کار اصولی انجام داد .

نایب رییس اتحادیه باغداران کشور اشاره کرد که همچنان شاهد واردات قاچاق به کشور هستیم و اگر کنترل ها و تمهیداتی که در قانون دیده شده است برای وارد کنند گان اعمال شود به طور یقین این اتفاق تکرار نمی شود .

وی در ادامه افزود :درسالهای اخیر تنها اجازه واردات موز را به کشور دادیم آن هم در قبال صادرات سیب،به عبارتی در قبال یک و نیم کیلو صادرات سیب وارد کننده می تواند یک کیلو موز وارد کشور کند، آن هم با تعرفه 26 درصدی ، بنابراین در کل محصولات میوه و تره باری ما واردات مجاز نداریم و اگر میوه های وارداتی در بازار دیده می شود اینها از مسیرهای غیر مجاز وارد کشور شده است .

وی در پاسخ به این پرسش که آیا میوه های وارداتی از مجاری گمرک وارد کشور می شود گفت :آنچه مسلم است میوه و تره بار نمی تواند به دلیل فساد پذیر بودنش از مبادی غیر قانونی و صعب العبور وارد کشور شود و مسلما واردات میوه با ارتباطات و هماهنگی های لازم و از مبادی قانونی به صورت قاچاق به کشور وارد می شود .

رییس اتحادیه باغداران افزود : واردات این حجم میوه نیازمند شرایط مناسب و ماشین‌های حمل مناسب است که ظاهرا این میوه‌های قاچاق هم با امکانات و شرایط نگهداری خوب به کشور وارد می‌شوند.

شادلو با تأکید بر اینکه باید جلوی واردات را از مرزها گرفت، بیان داشت: در کشور عموم محصولات باغی و اکثر محصولات سبزی و صیفی قابل تولید است، بنابراین نیازی به واردات نیست.

وی با بیان اینکه با واردات میوه جلوی تولید داخلی گرفته می‌شود، اظهار داشت: واردات میوه یا محصولات کشاورزی باعث می‌شود که محصول کشاورز داخلی روی دستش بماند و زحماتش از بین برود و قطعا با ادامه این شرایط تولید‌کننده داخلی از کار تولید کنار می‌‌کشد.

سیما رادمنش _جام جم آنلاین

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

شیوع ویروس کرونا طی شش ماه اخیر باعث شده حدود 80 درصد مشاغل و کسب و کارها تحت تاثیر قرار گیرند و با مسائلی چون تعدیل نیرو، کاهش تولید یا افزایش هزینه‌ها مواجه شوند و گاهی میزان موجودی آنها در انبار افزایش یابد.

باید به تغییر نسخه اندیشید

باید به تغییر نسخه اندیشید

آنچه امروز در عرصه اقتصاد ایران می‌گذرد نشان‌دهنده و حکایتگر وجود مشکلی ساختاری و ساختی در اقتصاد کشور است،‌ مشکلی که رفع آن فقط از طریق بازطراحی بنیادین و انقلابی این اقتصاد و تغییر نسخه کلان حاکم بر آن امکان‌پذیر است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر