jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۹۴۸۹۵۶   ۰۴ مهر ۱۳۹۵  |  ۰۸:۴۳

رییس کمیته مستقل مبارزه با موادمخدر دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام :

"حتی 1 درصد هم به اقتصاد مافیای موادمخدر ضربه نزده‌ایم"

رییس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن بیان آنکه کل ضربه کشور به اقتصاد مافیا، طی 35 سال گذشته یقینا 1 درصد هم نبوده است، در خصوص اعدام‌ها گفت: در حال حاضر افراد و جوانان حمل کننده 3تا 4 کیلو مواد مخدر را که عمدتاً خودشان آسیب‌دیده و بیکار هستند، اعدام می‌کنیم در حالی که اصلی‌ترین‌ها سر جای خودشان هستند و کارشان را ادامه می‌دهند؛ این اعدام‌ها به نسبت هزینه‌های سیاسی - اجتماعی‌شان اثربخش نیستند.

"حتی 1 درصد هم به اقتصاد مافیای موادمخدر ضربه نزده‌ایم"

به گزارش جام جم آنلاین ،علی هاشمی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص اعدام های ناشی از جرائم موادمخدر اظهار کرد: با تسری اعمال مجازات اعدام به سرشاخه‌های باندهای اصلی، بزرگ و مسلح ، 95 درصد از آمار اعدام ها کاهش می یابد.

وی در ادامه تاکید کرد: اقدامات و اصلاحات انجام شده به نسبت مطالبات جدی مردم و فاجعه پیش آمده بسیار ناچیز است.
رییس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین ضمن تاکید برآنکه برای حل مشکلات باید چند اقدام جدی را در دستور کار قرار دهیم گفت: اصلی ترین این اقدامات آنست که ارکان مدیریتی که قصد مهار آسیب اعتیاد و مواد مخدر را دارد، اصلاح کنیم زیرا در حال حاضر در مدیریت اعتیاد انسجام و هماهنگی وجود ندارد و این مسئله جدی است.

اعدام قاچاقچیان پرهزینه اما ناکارآمد است

هاشمی افزود: همواره نگاه مجرمانه‌ای به مسئله معتادین داشتیم و در حال حاضر نیز مسئله اعدام‌ها جزء اقدامات پر هزینه و ناکارآمد است.

وی همچنین در ادامه ضمن اشاره بر بی‌تاثیر بودن بیش از 80 درصد از دستگیری های کشور که 400 تا 500 هزار نفر از توزیع کنندگان و خرده پاهای سال های اخیر را که اکثر مصرف کنندگان را شامل می شود، افزود: این مسئله باعث هزینه های مادی و معنوی فراوانی برای ناجا ، قوه قضاییه ، زندانها و خانواده های آنان شده است.

رییس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه اظهار کرد: به صداقت می‌گویم 95 درصد این اعدام‌ها نه تنها نتیجه مثبت نداشته، بلکه عوارض سیاسی - اجتماعی - بین المللی جدی بر جای گذاشته است.
هاشمی در ادامه بخش عمده‌ای از معضل اعتیاد و ناکارآمدی کشور در این حوزه را خارج از مسئله اعتیاد و ناکارآمدی در فرهنگ، اقتصاد، سیاست و ...دانست و در خصوص ارزیابی از کارهای فرهنگی کشور پس از 37 سال، گفت: برای مبارزه و مهار مواد مخدر و آسیب‌های اجتماعی در حوزه فرهنگی باید استراتژی قالب با رویکرد مصون سازی داشته باشیم نه محدودسازی، در حالیکه عمده کارها در حوزه فرهنگی در راستای محدود سازی بوده که نتایج بدست آمده در این قبیل موارد یا بی‌اثر ، کم اثر ، سطحی و شعاری است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

آدم‌های دنیا به اندازه زیادی آب، غذا، اکسیژن و البته خبر مصرف می‌کنند. شاید فکر کنید این مورد آخری خیلی هم نیاز نیست، اما به همان اندازه که گرسنگی ما را به دنبال خودش می‌کشد، میل به دانستن هم ما را دنبال خودش می‌برد.

محدودیت و معذوریت

محدودیت و معذوریت

۴۰۵نفر از هموطنان‌مان دیروز قربانی کرونا شدند. این در حالی است که از شنبه هفته گذشته با افزایش آمار ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا، ‌ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا محدودیت‌ های کرونایی را با توجه به رنگ‌ بندی شهرها در نظر گرفت و اعمال کرده است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر