jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۴۸۷۷۶ ۰۴ مهر ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

مدیر بنیاد روایت از نبود پژوهش در نمایش‌های دفاع‌مقدسی انتقاد کرد

تدوین چشم‌انداز 20 ساله برای تئاتر انقلاب و دفاع مقدس

مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس نسبت به یک برنامه‌ریزی مدون در حوزه تئاتر انقلاب و دفاع مقدس برای 20 سال آینده ابراز امیدواری کرد، مدیر بنیاد روایت به فقدان بعد پژوهشی در نمایش‌های دفاع‌مقدسی انتقاد کرد و مدیر تماشاخانه «سرو» نیز از اولویت اجرای نمایشنامه‌های اقتباسی در این تماشاخانه خبر داد. اینها مهم‌ترین اتفاقات نشست نخست مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس بود.

نشست رسانه‌ای علیرضا عاقل‌زاده، مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و همچنین مراسم رونمایی از مجموعه کتب پژوهشی تئاتر مقاومت صبح روز گذشته، سوم مهر در تماشاخانه سرو انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس با حضور اصحاب رسانه و همچنین جواد جباری مدیرعامل بنیاد روایت و دهنوی، رئیس تماشاخانه سرو برگزار شد.

در این مراسم عاقل‌زاده که حدود یک ماه قبل به عنوان مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس منصوب شد، در اولین نشست رسانه‌ای خود درباره اولویت‌های این مجموعه و اهدافی که برای آن برنامه‌ریزی شده است، سخن گفت.

برنامه‌ریزی مدون 20 ساله

او با بیان این‌که در حوزه هنر انقلاب و تئاتر انقلاب و دفاع مقدس نیاز به تعریفی منسجم و مشخص است، نسبت به یک برنامه‌ریزی مدون برای 20 سال آینده ابراز امیدواری کرد و گفت: به دلایل مختلف تئاتر و بویژه تئاتر انقلاب و دفاع مقدس مظلوم واقع شده است به همین منظور ما از اصحاب رسانه کمک می‌طلبیم تا این حوزه از هنر انقلاب اسلامی را پویا کنیم.

عاقل‌زاده با اشاره به بازخوانی هنر انقلاب اسلامی،‌ مقاومت و دفاع مقدس و نسبت هرکدام از آنها افزود: همواره این تلاش وجود دارد تا ما به تعریف مشخصی در ارتباط با هنر انقلاب برسیم و امیدواریم بتوانیم چنین تعریفی را به هنرمندانمان ارائه کنیم و بگوییم که انقلاب همچنان زنده است. همچنان باید بگوییم که ما تعریف مشخصی از جنگ،‌ دفاع مقدس یا یک اثر ضدجنگ نداریم و این مبانی بدرستی تبیین نشده است. البته باید گفت که ما به هنرمند چیزی ندادیم که از آنها نیز بخواهیم مواردی را در این زمینه ارائه کنند.

عاقل‌زاده بر همین اساس از تصمیم انجمن برای ورود به موضوعات جدید همچون شبکه‌های اجتماعی، حجاب، جنگ نرم و ... خبر داد و آنها را مسائلی معرفی کرد که فرهنگ را مورد هدف قرار داده است. او از هنرمندانی که توانایی کار در حوزه اجرا، همایش یا پژوهش دارند، دعوت کرد.

مهم‌ترین دغدغه‌های انجمن

او نگاه انجمن را نقد محور و براساس تجزیه و تحلیل و مبانی کار پژوهش دانست. او با اشاره به بودجه اندک بخش پژوهش و رشد پژوهش در سال‌های اخیر از اختصاص 10 درصد بودجه انجمن در این حوزه خبر داد.

مدیر انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس سه گونه تئاتری مستند، استراتژیک و کودک را مهم‌ترین دغدغه‌های اجرایی انجمن اعلام کرد و درباره تئاتر مستند گفت: در این گونه تئاتری می‌توان رویدادهای انقلاب و جنگ را علاوه بر مستندنگاری، وقایع‌نگاری نیز کرد. او وجود 13میلیون دانش‌آموز را دلالتی بر توجه بر تئاتر کودک و نوجوان دانست.

تاکید بر پژوهش در تئاتر

در این نشست خبری سردار جواد جباری پس از رونمایی از کتاب چهار جلدی «چالش در پرده» نوشته تقی اکبرزاده با اشاره به اهمیت پژوهش در سیستم اداری او گفت: کتاب آقای اکبرزاده پژوهشی است برای پژوهش تا کسانی که می‌خواهند در حوزه تئاترمقاومت پژوهشی انجام دهند، بتوانند با دستمایه بهتری کار کنند.

او افزود: در بحث تئاتر در فقری جدی به سر می‌بریم و کار پژوهش است که می‌تواند این فضا را به کار درست و اساسی نزدیک کند. وی اذعان کرد: این فقر چون کمتر مورد توجه مسئولان است و شاید علتش کم‌توجهی متولیان و هنرمندان بوده، امروز بیشتر برجسته است.

مدیر بنیاد روایت به نمایش‌های دفاع‌مقدسی اشاره کرد و آنها را فاقد بعد پژوهشی دانست که در آن همه چیز از خیال هنرمند گذشته است و تاکید کرد لازم است برخی مسائل مورد تحقیق قرار گیرد. او ضعف در شخصیت‌پردازی را به عنوان نمونه نام برد که دلیلش را ضعف تحقیقی دانست. مدیر بنیاد روایت، تأکید کرد: تمرکزمان را روی کارهای اقتباسی معطوف می‌کنیم، چون کار اقتباسی می‌تواند ما را به فضاهای درست نزدیک کند. پرویز رادی دهنوی، مدیر تماشاخانه سرو نیز در این نشست با ارائه توضیحاتی در خصوص فعالیت این تماشاخانه، اظهار کرد: اجرای نمایشنامه‌های اقتباسی در اولویت کار تماشاخانه سرو قرار داد.

در این مراسم، از مجموعه چهار جلدی «چالش در پرده» با حضور جواد جباری، مدیرعامل بنیاد روایت فتح رونمایی شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر