jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۹۴۷۵۴۳   ۳۱ شهريور ۱۳۹۵  |  ۰۷:۰۰

امروز 31 شهریور روز جهانی آلزایمر نام گرفته است. محققان پس از بررسی گیاه شاهدانه، به این نتیجه رسیدند که این گیاه ممکن است بتواند اثر پروتئین‌های مسمومی که در مغز بیماران مبتلا به آلزایمر تولید می‌شوند را خنثی کند. یک گروه تحقیقاتی از کالیفرنیا، متوجه شدند که تتراهیدروکانابینول، ماده محرک عصبی موجود در شاهدانه می‌تواند پروتئین آمیلوید- بتا، پروتئینی سمی که در مغز افراد مسن جمع می‌شود و علامت ابتلا به بیماری آلزایمر است، را از میان بردارد. قرار دادن سلول‌های عصبی در معرض تتراهیدروکانابینول نیز موجب برطرف شدن واکنش‌های التهابی ناشی از وجود پروتئین آمیلوید- بتا می‌شود که به مغز بسیار صدمه می‌زند.

اثر شاهدانه در درمان بیماران مبتلا به آلزایمر

تاکنون محققان در آزمایشگاه روی سلول‌های عصبی کاملا رشد کرده، آزمایش‌های خود را انجام داده‌اند و بنا به گفته آنها با استفاده از نتایج این تحقیقات، می‌توانند روش‌های درمانی جدیدی برای این اختلال پیدا کنند.بنابه گفته یکی از این محققان، اگرچه آزمایش‌های دیگر نشان داده‌اند که شاهدانه‌ها احتمالا می‌توانند از سلول‌های عصبی در برابر علایم بیماری آلزایمر حفاظت کنند و جلوی پیشرفت ییماری را بگیرند. اما این اولین بار است که مشخص می‌شود، شاهدانه‌ها می‌توانند علاوه بر کاستن از التهاب سلول‌های مغزی، از تجمع پروتئین آمیلوید- بتا نیز جلوگیری نماید.

در تحقیقی دیگر نیز، محققان پی بردند که شاهدانه می‌تواند جلوی اثرات مخرب آمیلوید آ- بتا روی انتقال سلول‌های هرمی( مانند، ارتباط سلول‌های مغز) و انعطاف‌پذیری عصبی (مثل، تغییرات در عملکرد، انتقال و ارتباط بین سلول‌های مغز) موجود در هیپوکامپوس را بگیرند. هیپوکامپوس، بخشی از مغز است که تشکیل حافظه، سازماندهی و ذخیره‌سازی اطلاعات در آنجا صورت می‌گیرد.

البته این روش درمانی- با استفاده از شاهدانه- هنوز روی انسان آزمایش نشده است و محققان در حال تولید و گسترش محصولات دارویی شبیه تتراهیدروکانابینول هستند و در آینده‌ای نه چندان دور کاربردی خواهد شد.

منبع: BBC Focus

مترجم: نادیا زکالوند

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها